Szczaw polny trujący

11 miesięcy temu
Zdjęcie: Szczaw polny trujący


Szczaw polny vel Szczaw dziki (Rumex acetosella) jest gatunkiem należącym do rodziny rdestowatych. Roślina ta rozprzestrzeniła się niemal na całym świecie. Również w Polsce jest to gatunek powszechnie spotykany, uznawany za chwast.

Szczaw polny jest rośliną trującą!

Jak wygląda szczaw polny trujący

Szczaw polny trujący jest rośliną dwupienną, którego pędy, rozgałęziające się mnie więcej od połowy głównego dorastają do ok. 50 cm wysokości. Są cienie, wzniesione, u dołu przebarwione na kolor czerwony. Ma podłużne, lancetowate, szarozielone i całobrzegie liście o ostrym zakończeniu. Przeciwna strona liścia zwęża się aż do ogonka, tworząc po jego bokach ostro zakończone łopatki. Korzeń szczawiu polnego ma budowę palową.

Szczaw polny trujący, autor: Ayotte, Gilles, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Szczaw polny trujący jest rośliną kwitnącą, a jego czerwonej barwy kwiaty tworzą na pędach długie grona. Roślina kwitnie od czerwca do późnej jesieni. Gdy przekwitną, powstają czerwonobrunatne, trójgraniaste orzeszki. Jest to roślina wiatropylna, gwałtownie i bezproblemowo rozsiewa się na trawnikach i w ogrodach.

Gdzie występuje polny szczaw

Szczaw polny trujący jest to roślina wieloletnia. Powszechnie występuje na łąkach, pastwiskach, ugorach i na nieużytkach. Jest to roślina wskaźnikowa, której pojawienie się świadczy o dużej kwasowości podłoża. jeżeli więc pojawi się na trawniku, w uprawach rolnych lub w ogrodzie, wiadomo, iż podłoże jest kwaśne. Ta roślina ruderalna oprócz wymagań co do pH podłoża innych nie ma w zasadzie wcale. Wyrośnie choćby w pęknięciu betonu. A im bardziej jałowa gleba, tym dla niej lepiej.

Szczaw polny jest trujący!

Trująca jest cała roślina, ale przede wszystkim liście, które zawierają w sobie bardzo dużo kwasu szczawiowego. Ale to nie wszystko. Chwast ten zawiera również sporo rutyny oraz różne saponiny.

Szczaw polny, autor: Ayotte, Gilles, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org1

Szczaw polny – jak zwalczać

Szczaw polny to chwast, który należy bezwzględnie zwalczać. I nie tylko dlatego, iż jest rośliną trującą, więc lepiej żeby się dzieci i zwierzęta trzymały od niego z daleka, ale również dlatego, iż jest poważną konkurencją dla roślin przez nas uprawianych. A to dlatego, iż jest to roślina pobierająca duże ilości wody i składników pokarmowych. A przy tym tak się rozrasta i rozmnaża, iż zabiera przestrzeń roślinom uprawnym.

Szczaw polny trujący usuwaj tylko w rękawiczkach!

Szczaw polny trzeba usuwać na jak najwcześniejszym etapie rozwoju rośliny. A to dlatego, iż korzeń palowy może sięgać bardzo głęboko, a nieusunięty w całości gwałtownie się odrodzi w postaci nowej rośliny. A już w ogóle nie można dopuścić do zakwitnięcia szczawiu polnego, bo gwałtownie się rozsiewa i jest w tym bardzo skuteczny.

Jak zwalczać chwasty na młodym trawniku
Chwasty na młodym trawniku to problem, z którym boryka się wielu ogrodników. Te niechciane rośliny skutecznie psują wygląd naszych rabat, jak i zieleni trawnika. Szczególnie problematyczne są chwasty na młodym trawniku, które gwałtownie się rozprzestrzeniają i sprawiają, iż świeżo założona murawa traci na urodzie, bądź zmienia się z gładkiego zielonego dywanu w łąkę. Jak zwalczać chwasty w młodym trawniku? Skąd biorą się chwasty na młodym trawniku? Główną przyczyną, dla której na świeżo założonym trawniku (i nie tylko) pojawiają się chwasty są niedobory składników odżywczych w podłożu. Brak adekwatnego nawożenia i zasilania ziemi może powodować słabszy wzrost zielonych źdźbeł trawy, co…
Czytaj więcej...

Dlatego najlepiej jest wyrywać jak najmłodsze egzemplarze, spulchniwszy uprzednio ziemię wokół, żeby wydobyć cały korzeń.

Szczaw polny trujący – kwiaty, autor: AnRo0002, CC0, commons.wikimedia.org

Ale polny szczaw można również zwalczać stosując fungicydy, czyli środki ochrony roślin. Zawsze jednak trzeba stosować się do zaleceń producenta. najważniejszy jest oczywiście okres karencji oraz pora oprysków, żeby przy okazji zniszczenia chwastów nie wytruć pożytecznych owadów jak pszczoły, trzmiele i inne.

Jak zimują pszczoły, trzmiele i inne zapylacze
Zapylaczami nazywamy zwierzęta, które uczestniczą w procesie rozmnażania się roślin. Przenoszą one bowiem na swoim ciele pyłek z jednego kwiatu do drugiego, co prowadzi do zapłodnienia rośliny i jej dalszego rozmnażania się. Życie owadów i zwierząt zapylających jest niezwykle ciekawe, w tym również zimowanie zapylaczy. Najbardziej znanymi zapylaczami są owady – przede wszystkim hodowane przez ludzi pszczoły i dzikie trzmiele, ale również na przykład motyle. Co ciekawe, zapylają nie tylko owady. Robią to także ptaki – kolibry, a w rejonach tropikalnych również małpy i nietoperze. Dzisiaj skupimy się jednak głównie na owadach, przede wszystkim na wspomnianych już pszczołach i trzmielach.…
Czytaj więcej...

Fot. główna: AnRo0002, CC0, commons.wikimedia.org

Idź do oryginalnego materiału