Surmia bignoniowa – katalpa – uprawa i pielęgnacja

1 rok temu
Zdjęcie: Katalpa bignoniowa


Surmia bignoniowa vel Katalpa zwyczajna (Catalpa bignonioides)

Wysokość ok. 10 m
Kwitnienie VI, VII, VIII
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty, liście, owoce
Pokrój rozłożysty

Surmia bignoniowa vel Katalpa zwyczajna (Catalpa bignonioides) jest drzewem liściastym występującym w naturze na południu Ameryku Północnej, należącym do rodziny bignoniowatych (Bignoniaceae).

Surmia bignoniowa rośnie gwałtownie i może osiągnąć wysokość ponad 10 m. Korona drzewa jest rozłożysta, na krótkim, grubym pniu. Liście duże (do 20 cm średnicy) w kształcie serca, barwa soczystej zieleni u liści młodych, z czasem na spodzie pojawiają się włoski a liść w dotyku staje się aksamitny. Surmię zdobią również okazałe, miododajne kwiaty, które pojawiają się latem (czerwiec/sierpień). Są białe z nakrapianym w kolorach żółtym i fioletowym wnętrzu. Mają wiechowate kwiatostany a pojedynczy kwiat przypomina storczyk. Owoce surmii są długie (do 40 cm), przypominające wyglądem strąki. Zdobią roślinę do wiosny.

Surmia bignoniowa (katalpa) – uprawa

Surmia bignoniowa to roślina mało wymagająca. Rośnie zarówno na glebach piaszczystych jak i żyznych. Jest ciepłolubna i może przemarzać, szczególnie młode drzewka należy osłaniać zimą. Dobrze jest wybrać jej miejsce osłonięte od wiatrów. Sadzić powinno się ją wiosną. Odporna na choroby i szkodniki. Czasami atakowana przez grzyby powodujące zamieranie pędów.

Fot. główna: AnRo0002, CC0, commons.wikimedia.org

Idź do oryginalnego materiału