
Coraz częściej dochodzi do sytuacji, gdy dzikie zwierzęta - sarny, lisy czy dziki - podchodzą blisko miejskich zabudowań. Jak się zachować w takiej sytuacji przypomina kaliska Straż Miejska. By ułatwić reagowanie w takich przypadkach, municypalni opracowali kilka najważniejszych zasad postępowania.
- Zachowaj spokój i bezpieczną odległość (minimum kilkadziesiąt metrów), nie krzycz oraz nie nawołuj, unikaj gwałtownych ruchów, nie podejmuj prób spłoszenia zwierzęcia. Nigdy nie podchodź bliżej. Pamiętaj, iż choćby pozornie płochliwe zwierzę (jak sarna) w stresie może zachować się nieprzewidywalnie, a dzik czy lis z młodymi może być agresywny w obronie potomstwa.
- Powoli wycofaj się w bezpiecznym kierunku, oddalając się od zwierzęcia. Nie odwracaj się plecami i nie uciekaj biegiem, to może wzbudzić instynkt pogoni u niektórych zwierząt.
- Nie blokuj drogi ucieczki zwierzęciu, zawsze zostaw zwierzęciu wolną drogę, którą może się oddalić. Nie otaczaj go, nie próbuj go zapędzać w ślepy zaułek.
- Absolutnie nie dokarmiaj dzikich zwierząt, gdyż: jest to niebezpieczne, ponieważ zwierzęta przyzwyczajają się do ludzi, co zmniejsza się naturalny lęk, a to zwiększa ryzyko konfliktów; pokarm ludzki (np. chleb, wędliny) jest bardzo niezdrowy, a choćby zabójczy dla większości dzikich zwierząt. Może powodować u nich cierpienie i choroby; możesz działać niezgodnie z prawem, co może skutkować konsekwencjami prawnymi.
- Jeśli towarzyszy ci zwierzę domowe, natychmiast przywołaj je do siebie i załóż smycz. Psy i koty mogą być postrzegane przez dzikie zwierzęta jako potencjalna zdobycz lub konkurencja, nie szczuj psem dzikich zwierząt!
- Nie dotykaj młodych zwierząt i ich nie zabieraj! Matka najczęściej jest w pobliżu i po nie wróci. Twoja "pomoc" może skazać zwierzaka na życie w niewoli lub śmierć.
Autor:

Personalia
e-mail nawrocki@rc.fmNazwisko:
Dawid Nawrocki

NEWS nr 2:
N