Storczyk zwiędł zaraz po zakupie? Ten błąd popełnia prawie każdy

23 godzin temu
Pielęgnowanie storczyków stanowi dla niektórych spore wyzwanie. Niezależnie od tego, czy należysz do tej grupy, zabieg, który trzeba wykonać po zakupie nowego kwiatu nie będzie dla ciebie skomplikowany. Pod żadnym pozorem nie bagatelizuj tego obowiązku.
Storczyki to jedne z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Znajdziemy je zarówno w prywatnych domach, jak i biurach. Stanowią one idealny prezent na każdą okazję. Osoby, które lubią ten gatunek, mają spore pole do popisu, ponieważ występuje on w różnorodnych odsłonach. Chcąc powiększać swoją kolekcję, trzeba jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności podczas procesu adaptacji rośliny do nowego środowiska. Na czym polega ten zabieg i po co go przeprowadzać? Wyjaśniamy.


REKLAMA


Zobacz wideo Jak pozbyć się mrówek? Do tajnej mikstury potrzebujesz pieprzu


Gdzie powinien stać storczyk? Zanim ustawisz go wśród innych kwiatów przeprowadź obserwacje
Zanim umieścisz storczyka w zaplanowanym przez siebie miejscu, po przyniesieniu go ze sklepu poddaj kwiat kwarantannie. Ustaw donice w jasnym pomieszczeniu (dostęp do rozproszonego światła jest istotny dla orchidei). Przez ok. dwa tygodnie obserwuj nowy nabytek pod kątem występowania insektów. Przyjrzyj się uważnie łodygom, liściom oraz korzeniom. jeżeli przez ten czas na horyzoncie nie pojawią się białe owady, możesz spokojnie przesadzić zieloną ozdobę do nowej doniczki i cieszyć się jej urokiem. W sytuacji gdy liście storczyka zaczną więdnąć, możesz domniemać, iż twój nabytek jest zainfekowany wełnowcami.


Domowe sposoby na wełnowce. Metod działania jest kilka
Grupę wyniszczających rośliny insektów zasilają wełnowce. Owady te należą do rzędu pluskwiaków i charakteryzują się ciałami pokrytymi białą, woskowatą wydzieliną. Substancja ta ma negatywny wpływ na kwiaty, ponieważ sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów. Jedną z metod pozbycia się tych istot jest ściąganie ich z rośliny przy pomocy patyczka kosmetycznego nasączonego mieszanką z płynu do mycia naczyń z wodą (proporcje 1:10). jeżeli jednak nie macie na tyle cierpliwości, możecie zastosować oprysk. Wystarczy rozpuścić 25 g szarego mydła w 1 litrze ciepłej wody. Storczyk należy regularnie pryskać tym roztworem co 3-5 dni. W pozbyciu się tych nieproszonych gości pomoże również obfite przelanie orchidei wodą. Dopiero wtedy, gdy będziesz mieć pewność, iż kwiat został całkowicie oczyszczony z wełnowców, możesz go przesadzić do nowej doniczki i ustawić wśród innych zielonych ozdób.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału