Storczyk zakwitnie jeszcze przed świętami. Wystarczy, iż zrobisz to

top.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: /123RF/PICSEL


Storczyki to z pewnością jedne z najpiękniejszych i najbardziej kapryśnych kwiatów. Kto miał ten okaz w domu wie, iż bywa on wymagający i często niewielkie zmiany sprawiają, iż przestaje kwitnąć oraz marnieje. Jednak istnieje kilka trików, które mogą pomóc i sprawić, iż na storczyku pojawią się nowe pąki, w krótkim czasie. Co zrobić, aby kwiat rozkwitł? Wypróbuj prostą metodę ogrodników.

Zima to dla wielu kwiatów okres spoczynkowy — przestają wtedy kwitnąć, wstrzymują wzrost i pobierają mniej związków odżywczych. Ze storczykami jest podobnie, jednak niektóre gatunki nie przechodzą w stan spoczynku i po ich przekwitnieniu można wykorzystać ten trik oraz postarać się, żeby wypuściły nowe pąki zimą.

Co zrobić, aby storczyki rozkwitły zimą?

Kwitnące storczyki to piękna ozdoba domu, jendak kiedy marnieję i przestają wypuszczać nowe pąki, zaczynamy się martwić. Nie zawsze jest to powodów do niepokoju, niektóre kwiaty w okresie zimowym przechodzą w stan spoczynku i potrzebują „chwili oddechu od kwitnienia". Jednak poszczególne gatunki storczyków mogą wypuszczać pąki przez cały rok. jeżeli mamy w domu właśnie taką orchideę to warto zastosować trik ogrodników z oczyszczaniem systemu korzeniowego.

Sekret tej metody polega na wyciągnięciu orchidei z doniczki oraz dokładanym oczyszczeniu jej korzeni np. z resztek ziemi, warto wtedy usunąć obumarłe korzenie. W tym celu sprawdzą się małe nożyczki i szczoteczka z delikatnym włosiem. Po wysprzątaniu systemu korzeniowego należy umieścić kwat w wazonie (najlepiej szklanym), który powinniśmy do połowy napełnić wodą. To pozwoli storczykowi odżyć, jednak jak każdy kwiat do kwitnienia potrzebuje światła, najlepiej umieścić go w najbardziej nasłonecznionym miejscu w domu lub mieszkaniu. Musimy również pamiętać o regularnym wymienianiu wody — najlepiej co ok. 2 dni — kurację tego typu należy przerwać, kiedy zobaczymy pierwsze efekty. Wtedy też wciągamy storczyka z wazonu i wsadzamy do doniczki. Co istotne należy użyć nowego podłoża.

Polecamy: Rozpuść w konewce i podlej zamiokulkasa. Nie zliczysz nowych liści

Które gatunki storczyków można pobudzić do wypuszczenia pąków?

Storczyki dzielą się na te z wyraźnym okresem spoczynku i na te, które go nie potrzebują. W przypadku tych drugich, jeżeli zauważmy, iż przestaną kwitnąć, możemy wypróbować trik z oczyszczaniem systemu korzeniowego.

Storczyki, które nie pochodzą w stan uśpienia to:

  • falenopsisy (Falenopsis),
  • cymbidium (Cymbidium),
  • psychopsis (Psychopsis)
  • sabotki (Paphiopedilum),
  • gatunek Epidendrum radicans,
  • niektóre gatunki motylników (Oncidium).

Szczególnie dwa pierwsze rodzaje są chętnie uprawiane w domach. Tego typu storczyki mogą rosnąć przez cały rok, jednak zimą często ten wzrost jest nieco mniejszy. Mimo to, jeżeli całkowicie przestaną kwitnąć, to warto zastosować ten ogrodników. Rozważając oczyszczanie systemu korzeniowego storczyków, warto również wiedzieć, na które rośliny zabieg nie zadziała, ponieważ przeszły one w istotny dla ich rozwoju stan uśpienia.

Storczyki, które przechodzą w stan uśpienia to:

  • dendrobium szlachetne (Dendrobium nobile),
  • kapturzyk grzebieniasty (Coelogyne cristata),
  • katleje (Cattleya),
  • kalante, które zrzucają liście (Calanthe).

Sprawdź także: Pomidory możesz uprawiać choćby zimą. Pamiętaj jednak o tym

Jak zadbać o storczyki zimą?

Zimą kwiaty te potrzebują ok. 12 godz. światła słonecznego. Czasami warto rozważyć doświetlanie kwiatów, jednak musimy pamiętać, iż orchidee do optymalnego wzrostu potrzebują zarówno dnia, jak i nocy. Dlatego też jeżeli używamy sztucznego doświetlania, to nie powinniśmy przesadzać. Ponadto storczyki to egotyczne kwiaty, które niezbyt dobrze znoszą zimę, nie powinniśmy narażać ich na skoki temperatury. Zimą mogą potrzebować również mniej wody — warto zwracać uwagę na ich korzenie i podlewać kwiaty wtedy, kiedy będą one szare.

Zobacz też:

Jagoda bożonarodzeniowa bije na głowę grudnika. Sprawdź, jak ją uprawiać

Zamiast wsypywać do herbaty, dodaj do wody i podlej choinkę. Nie będzie gubić igieł

To najczęstszy błąd pielęgnacyjny popełniany zimą. Nie rób tego swoim roślinom doniczkowym

Idź do oryginalnego materiału