Sterylizacja ciągle jeszcze mylona jest z kastracją psa. Terminy te w tej chwili w języku potocznym stosowane są zamiennie. Technicznie oznaczają jednak zupełnie różne zabiegi, które można wykonać zarówno na samicach, jak i samcach.
Sterylizacja psa zalecana jest z wielu powodów, zabieg ten ma jednak także swoich zaciętych przeciwników. Sprawdź, co warto wiedzieć o tym zabiegu. Jakie są wady i zalety kastracji i kiedy najlepiej się na niego zdecydować?
Sterylizacja czy kastracja psa?
Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, iż regulacja urodzeń wśród psów jest bardzo istotną kwestią. Zapobiega ona bezdomności tych zwierząt, która w naszym kraju wciąż stoi na bardzo wysokim poziomie i jest poważnym problemem.
Polacy chętnie zapisują swoje suczki na zabieg, jednak przez cały czas bardzo często sterylizacja mylona jest z kastracją.
Czy kastracja jest dla pasa a sterylizacja dla suczki?
Nadal funkcjonuje utarte przekonanie, iż psy poddawane są kastracji a suczki sterylizacji. Nic bardziej mylnego. W istocie każdy z tych zabiegów może być przeprowadzony zarówno u samca, jak i u samicy. Obydwa mają za zadanie uniemożliwić rozmnażanie się, różnica jednak tkwi w sposobie ich wykonywania.
Różnice między sterylizacją a kastracją
Wysterylizowanie suki skutkuje zablokowaniem możliwości zachodzenia w ciążę, nie blokuje jednak działania hormonów. Sterylizacja w praktyce oznacza podwiązanie jajników (lub nasieniowodów u samca).
Kastracja natomiast polega na chirurgicznym pozbawieniu zwierzęcia narządów rozrodczych. Suka traci więc macicę i jajniki.
Dlaczego częściej wykonywana jest kastracja?
Obydwa zabiegi mają na celu ograniczenie niekontrolowanego rozrodu psów. Dlaczego więc współcześnie stosuje się niemal wyłącznie kastrację?
Wynika to z prewencyjnych kwestii zdrowotnych. Suczki, które przez lata regularnie mają cieczkę, bardzo często zapadają na ropomacicze. Schorzenie to polega na rozroście gruczołów błony śluzowej macicy. Przebiega w towarzystwie stanu zapalnego i ropnego zakażenia bakteryjnego.
Ropomacicze
Choroba ma bardzo dużą śmiertelność i zwykle wymaga szybkiej operacji związanej z usunięciem chorej macicy. Kastracja całkowicie zapobiega jej ryzyku wystąpienia. Tymczasem cieczka po zabiegu sterylizacji cały czas się pojawia, hormony pracują i z czasem mogą prowadzić nie tylko do ropomacicza, ale także do nowotworów – na przykład listwy mlecznej.
Chociaż w sensie medycznym sterylizacja i kastracja czworonogów to dwa różne zabiegi, potocznie w kontekście suczek tych dwóch terminów używa się zamiennie.
Kiedy wysterylizować suczkę?
Opiekunowie kotów oraz lekarze weterynarii stoją na stanowisku, iż najlepsza jest wczesna kastracja. Tymczasem w przypadku psów nie jest to kwestia oczywista. Metabolizm organizmu jest u tego gatunku zupełnie inny, dlatego z kastracją najlepiej zaczekać do osiągnięcia przez zwierzę pełnej dojrzałości płciowej i fizycznej.
Od jakiego wieku warto rozważać sterylizację?
W jakim wieku najlepiej wysterylizować suczkę? Przede wszystkim warto pamiętać o tym, iż sam wiek nie jest tu czynnikiem najważniejszym. Dojrzewanie poszczególnych suczek jest bowiem zależne od wielu różnych kryteriów, między innymi od rasy, rozmiaru oraz wagi ciała.
Ogólna zasada jest taka, iż im większy pies, tym dłużej dojrzewa. Sterylizacja yorka powinna więc odbyć się wcześniej niż sterylizacja doga niemieckiego.
Kiedy psy osiągają dojrzałość płciową?
O pełnej dojrzałości zarówno suczki, jak i psa można mówić między siódmym a osiemnastym miesiącem życia. Pamiętaj jednak, iż przedstawicielki ras olbrzymich dorastają dużo wolniej. Duży szwajcarski pies pasterski pierwszą cieczkę może mieć choćby w okolicach drugiego roku życia, tymczasem york lub maltańczyk – w wieku pół roku.
Sterylizacja suczki w starszym wieku
Chociaż świadomość w kwestii ograniczania rozrodu psów wzrasta, wielu opiekunów ciągle jeszcze zwleka z przeprowadzeniem zabiegu kastracji. Bardzo często zabieg wymuszony jest przez ropomacicze. Wówczas traktuje się go w kategoriach ratującego życie.
Niekiedy jednak opiekunowie dochodzą do wniosku, iż suczkę warto wykastrować w momencie, kiedy pozostało zdrowa, ale już nieco starsza.
Czy możliwa jest kastracja psiego seniora?
Starsze psy mogą być poddawane zabiegowi kastracji, o ile ich stan zdrowia na to pozwala. To właśnie problemy zdrowotne, często ukryte, zwiększają ryzyko powikłań. Zabieg będzie bezpieczny dla tego psa, który ma zdrowe serce oraz inne organy wewnętrzne.
Czy suka musi przed kastracją urodzić?
Wśród wielu osób wciąż funkcjonuje pewien utarty mit. Według niego suka przynajmniej raz w życiu powinna urodzić szczenięta. Ma to wpływać pozytywnie na jej zdrowie i chronić przed ropomaciczem. Warto raz na zawsze zaznaczyć, iż żadna z powyższych informacji nie jest prawdziwa.
Dlaczego należy sterylizować psy?
Każda ciąża jest obciążeniem dla organizmu suki, a nieplanowany miot może skończyć się śmiercią zarówno matki, jak i dzieci. Ciąża nie chroni przed żadnymi chorobami.
Dodatkowo rozmnażanie zwierząt poza zarejestrowaną hodowlą jest nieetyczne i wzmaga bezdomność psów, która i tak jest bardzo wysoka. Przed ropomaciczem chroni wyłącznie kastracja, a ta może być wykonana u każdej zdrowej i dojrzałej suczki. Nie musi ona wcześniej zostawać matką.
Jak przygotować psa do zabiegu kastracji?
Sterylizacja i kastracja to zabiegi, które zawsze poprzedzone są wnikliwymi badaniami medycznymi. Mamy bowiem do czynienia z zabiegami medycznymi wykonywanymi w znieczuleniu ogólnym, czyli w pełnej narkozie. Im większą mamy pewność, iż zwierzak jest zdrowy, tym mniejsze ryzyko powikłań podczas operacji.
Na czym polega kastracja suczki?
Kastracja suki to zbieg o wiele bardziej inwazyjny niż kastracja samca. Podczas wykonywania zabiegu dochodzi do otworzenia jam ciała i wycięcia strategicznych organów. Właśnie dlatego podstawowym elementem przygotowywania się do operacji jest przeprowadzenie odpowiednich badań.
Warto także upewnić się, iż lekarz weterynarii, który będzie przeprowadzał zabieg, jest doświadczony. Najlepszym rozwiązaniem będzie kooperacja z lecznicą, która oferuje profesjonalną opiekę anestezjologiczną.
Sterylizacja suki – jakie badania trzeba przeprowadzić?
Wiemy już, iż przed zabiegiem kastracji konieczne jest przeprowadzenie odpowiednich badań. Na co dokładnie powinieneś przygotować siebie i psa? Na wizycie przygotowującej razem z lekarzem omówicie wszystkie kwestie formalne.
Weterynarz zbada ogólną kondycję psa i wykona badania krwi. Zazwyczaj wystarczy podstawowa morfologia oraz biochemia, jednak w przypadku starszych psów może być potrzebne także badanie stanu tarczycy.
Kontrolne EKG
Często zaleca się także wykonanie kontrolnego badania echokardiograficznego serca. Echo nie jest konieczne w każdym przypadku, jednak zaleca się wykonanie go starszym suczkom oraz przedstawicielkom ras genetycznie narażonych na choroby serca.
Czy zabieg jest bezpieczny?
Jeżeli wszystkie wyniki wypadną dobrze, można rozpocząć przygotowania do zabiegu. o ile jednak cokolwiek pójdzie źle, nie warto załamywać rąk. Ważne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia oraz ustabilizowanie stanu psa.
W rękach dobrego chirurga choćby psy chorujące przewlekle mogą być poddawane zabiegom. Jest to jednak obarczone nieco większym ryzykiem niż w przypadku psów w pełni zdrowych.
Sterylizacja suki – na czym polega?
Sterylizacja suczki polega na chirurgicznym podwiązaniu jajników. Jest to jednak zabieg, który coraz rzadziej wykonywany jest współcześnie w lecznicach. Zdecydowanie bardziej popularna jest kastracja, która polega na usunięciu narządów rozrodczych, czyli macicy, obydwu jajników i jajowodów.
Znieczulenie i szwy
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, które podawane jest psu dożylnie poprzez wenflon włożony w łapę. Lekarz dobiera rodzaj narkozy oraz jej ilość do wagi i kondycji zwierzaka.
Czas trwania zabiegu zależy od wielu czynników. W trakcie zabiegu na ranę zakładane są szwy, które w zależności od rodzaju rozpuszczają się same lub są zdejmowane na wizycie kontrolnej.
Sterylizacja psa – rekonwalescencja po zabiegu
Czas dochodzenia do siebie po zabiegu kastracji jest bardzo indywidualny i ciężko uśrednić go w stosunku do każdego psa. Musisz przyszykować się na to, iż przez kilka godzin po zabiegu zwierzak będzie musiał zostać w lecznicy. Do domu może wrócić dopiero w pełni wybudzony z narkozy.
Czas po narkozie
To, jak długo pies dochodzi do siebie, uzależnione jest od indywidualnych cech jego organizmu. Po powrocie do domu zwierzak może być nieco ospały i oszołomiony, jednak zwykle już następnego dnia wraca do siebie.
Jak dbać o psa po zabiegu?
Pamiętaj jednak, aby do czasu usunięcia szwów pies nie wykonywał żadnych męczących ćwiczeń fizycznych i nosił ubranko choniące przed lizaniem rany. Zrezygnujcie na ten czas z intensywnych i długich spacerów.
Zabawa, która zawiera w sobie bieganie za piłką albo frisbee również powinna zostać zaniechana. Zaleca się, aby suczka nie wykonywała gwałtownych ruchów do dwóch tygodniu po ostatecznym zdjęciu szwów. Spokojna aktywność jest jednak zalecana do pełnej rekonwalescencji.
Zachowanie psa po sterylizacji
Wielu opiekunów obawia się, iż ich suczka po sterylizacji zmieni swój charakter. Pierwszą i jedną z najważniejszych zmian, jakie na pewno zauważysz, jest ustanie cyklu płciowego, a tym samym brak cieczki.
Razem z nią odchodzą wszystkie zachowania, które związane są z poszukiwaniem partnera. Kastracja oznacza także przerwanie zachowań związanych z ciążą urojoną. Ona sama jest zaś bezpośrednim wskazaniem do zabiegu.
Jeżeli boisz się, iż charakter twojego psa po zabiegu ulegnie znaczącej zmianie, możesz odetchnąć z ulgą. Jedyne co ulega zmianie, to zachowania związane bezpośrednio z cyklem płciowym
Sterylizacja psa – czy jest lekiem na agresję?
W przeciwieństwie do samców suki zwykle nie wykazują agresji związanej z cyklem płciowym. Wręcz przeciwnie – obecność estrogenu sprawia, iż samice są łagodne i skore do opieki nad potomstwem.
Kastracja suczki ma wiele plusów, jednak zdecydowanie nie jest uniwersalnym lekiem na zachowanie agresywne. W ogromnej większości mają one bowiem źródła w problemach behawioralnych.
Sterylizacja suki – wady i zalety
Zabieg kastracji ma mnóstwo zalet, jednak wiele osób podnosi także kwestię tego, iż nie jest on pozbawiony wad. Poniżej znajdziesz omówienie zarówno jednych, jak i drugich.
Zalety kastracji suczki
Jedną z najważniejszych zalet kastracji suki jest ograniczenie niekontrolowanego rozrodu. Bezdomność zwierząt jest bardzo dużym problemem, który stawia nasz kraj w bardzo niekorzystnym świetle.
Nawet najlepiej chroniona suczka w czasie cieczki może zajść w ciążę, a znalezienie odpowiednich domów dla jej dzieci wcale nie jest proste. Nigdy nie masz gwarancji, iż pieski nie będą dalej rozmnażane.
Kwestie zdrowotne
Kastracja w stu procentach chroni przed ropomaciczem i zmniejsza ryzyko wystąpienia zachorowania na nowotwory hormonozależne. Kastrując sukę, pozbywasz się niepożądanych zachowań związanych z cieczką oraz ciążą urojoną.
Wady kastracji suczki
Zabieg kastracji ma wiele zalet, nie jest jednak całkowicie wolny od wad. U niektórych zwierząt, szczególnie przedstawicielek dużych ras, może zdarzyć się nietrzymanie moczu. Jest to sporadyczne długoterminowe powikłanie, którego jednak nie można wykluczyć.
Nadwaga i otyłość
Bardzo często powtarza się, iż kastracja sprzyja otyłości zwierząt. Zmiany hormonalne mają wpływ na cały organizm, także na metabolizm. Właśnie dlatego tkanka tłuszczowa może odkładać się szybciej. Decydująca w tym wypadku jest jednak aktywność zwierzaka i jego dieta.
Nie warto sięgać po karmy przeznaczone specjalnie dla sterylizowanych zwierząt, ponieważ zwykle mają one kiepski skład. Dobrej jakości posiłki (na przykład dieta BARF) oraz regularna aktywność sprawiają, iż twoja suczka na pewno nie przytyje.
Ryzyko zabiegowe
Do wad można zaliczyć także ryzyko zabiegowe, które jest wliczane w każdą operację w znieczuleniu ogólnym. Właśnie dlatego tak ważne jest wykonanie wszystkich potrzebnych badań oraz wybranie dobrej lecznicy i doświadczonego lekarza weterynarii. Warto jednak zaznaczyć, iż komplikacje przy kastracji występują bardzo rzadko. Zdecydowanie nie są większe niż w przypadku innych zabiegów.
Ile kosztuje sterylizacja psa?
Zabieg kastracji jest w tej chwili najczęściej wykonywaną w gabinetach weterynaryjnych operacją. Uznawany jest za rutynowy, jednak nie oznacza, iż jego cena jest niska. Sterylizacja suki to najczęściej koszt od 250 do 600 zł. Trudno jednak uśrednić cenę, ponieważ jest ona zależna od wielu czynników.
Cena zależy od wagi zwierzaka
Zdecydowanie więcej zapłacą opiekunowie dużych psów. Od wagi zwierzaka zależy bowiem ilość środka znieczulającego oraz innych użytych podczas zabiegu materiałów. Wiele zależy również od renomy lecznicy oraz od doświadczenia lekarza. Do ceny doliczyć należy także koszta badań przed zabiegiem oraz wizyt kontrolnych.
Podsumowanie
Sterylizacja suczki to działanie w celu poprawienia jej dobrostanu i zapewnienia zdrowia. Chociaż ma ona swoje wady, zdarzają się one stosunkowo rzadko i przy odpowiedniej opiece nie są szczególnie uporczywe.
Jeżeli jeszcze nie brałeś pod uwagę takiego rozwiązania, zastanów się, czy nie warto umówić zwierzaka na wizytę przygotowującą u lekarza weterynarii. Kastracja jest zabiegiem rutynowym, bezpiecznym i bardzo pożądanym. Pozwala znacznie ograniczyć bezdomność psów.
Najczęściej zadawane pytania
Ile żyją psy po sterylizacji?
Badania pokazują, iż psy po sterylizacji żyją średnio 1-3 lat dłużej.
Czy boli psa po sterylizacji?
W czasie zabiegu pies jest znieczulony, więc nie odczuwa bólu. Po wybudzeniu z narkozy weterynarz podaje środek przeciwbólowy, aby dyskomfort pooperacyjny był jak najmniejszy. Specjalista może też zalecić podawanie psu antybiotyków lub leków przeciwbólowych.
Kiedy pies po sterylizacji może wyjść na dwór?
Pies może wyjść na zewnątrz już dzień po zabiegu, ale powinien być wyprowadzany na smyczy. Wszelkie aktywności fizyczne muszą przebiegać spokojnie, aby nie zerwać szwów.