Willa przy ul. Parkowej 1-3 powstała w 1892 roku jako rezydencja podmiejska producenta czekolady Oswalda Püschela. W latach 30. XX wieku budynek przeszedł na własność Kościoła Ewangelickiego, a po zakończeniu II wojny światowej pełnił funkcję biblioteki uczelni medycznej. W ostatnich latach willa przeszła gruntowny remont, by finalnie stać się kameralnym hotelem.
Ponad 100-letnia willa mieści się nieopodal Parku Szczytnickiego, więc klimatu dodaje jej zielona okolica. Każdemu, kto spojrzy na biały budynek, w oczy rzuca się z całą pewnością wieża, z której okien można podziwiać cztery strony świata. Atrakcyjna jest również weranda i urokliwy taras, a przede wszystkim wnętrza z zachowanymi oryginalnymi elementami, takimi jak drewniane poręcze, okiennice czy drzwi.
Willę wybudował w XIX wieku właściciel ówczesnej fabryki czekolady – Oswald Püschel, który na co dzień mieszkał przy dzisiejszej ul. Sądowej. W latach 30. XX wieku obiekt przeszedł na własność Kościoła Ewangelickiego. Swoją siedzibę miał tam zakon diakonis Betania, a obok części mieszkalnej znajdowały się sale szkolne. Przed wojną działała tam także szkoła muzyczna, archiwum kościelne oraz biblioteka z wypożyczalnią. Po wojnie została ona zamieniona na bibliotekę Akademii Medycznej.
W ostatnich latach na terenie budynku prowadzono prace remontowe, dzięki którym willa odzyskała dawny blask, a jednocześnie zyskała nową funkcję. w tej chwili obiekt działa jako niewielki hotel „Stara Biblioteka”. Wewnątrz znajduje się recepcja, restauracja, większa sala konferencyjna i dodatkowa, mniejsza sala. W „Starej Bibliotece” organizowane są różnego rodzaju imprezy rodzinne, szkolenia, a także sesje fotograficzne.
Willa nie jest jednak jeszcze całkowicie zagospodarowana. Jej właściciele mają wiele planów związanych m. in. z ogrodem, które będą stopniowo realizowane.
Foto: Facebook/Stara Biblioteka