Sprzątanie po psie – wymysł czy obowiązek prawny?

nasielsk.pl 1 tydzień temu

Karmienie psa, zapewnienie mu aktywności oraz dbanie o jego zdrowie to normalne działania każdego właściciela czworonoga. Do obowiązków opiekuna należy też, czy tego chcemy czy nie, sprzątanie psich odchodów. Niesprzątanie po swoim psie jest wykroczeniem.

Zgodnie z art. 4 ustawy z 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz.U. z 2024 r., poz. 399), każda osoba wyprowadzająca zwierzę domowe na spacer jest zobowiązana do ochrony terenów przeznaczonych do wspólnego użytku przed zanieczyszczeniami, na przykład psimi odchodami.

Również prawo miejscowe reguluje kwestię sprzątania psich odchodów, zgodnie z § 14 Uchwały Nr XXIII/223/20 Rady Miejskiej w Nasielsku z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Nasielsk:

Właściciele i opiekunowie zwierząt domowych obowiązani są do sprawowania nad nimi adekwatnej opieki, tak aby zwierzęta :

  1. nie stwarzały i nie stanowiły zagrożenia zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt,
  2. nie stanowiły uciążliwości dla osób trzecich,
  3. nie zanieczyszczały terenów przeznaczonych do użytku publicznego.

Osoby utrzymujące zwierzęta domowe są zobowiązane do niezwłocznego usuwania zanieczyszczeń spowodowanych przez te w obiektach i na innych terenach przeznaczonych do użytku publicznego, a w szczególności na klatkach schodowych lub innych pomieszczeniach wspólnego użytku, chodnikach, jezdniach, placach, parkingach, terenach zielonych, itp. poprzez zebranie zanieczyszczeń do woreczka papierowego lub foliowego i wrzucenie ich do kosza.

Do sprzątania po swoim psie powinno jednak motywować przede wszystkim poczucie przyzwoitości i estetyki. jeżeli korzystasz z zielonego terenu, parku, skweru lub chodnika pamiętaj, iż również i inne osoby mają prawo cieszyć się jego czystością. Nikt nie przepada za widokiem psich odchodów, które mogą skutecznie odpychać i powodować zniesmaczenie.

Brak reakcji ze strony właściciela psa, poprzez pozostawienie psich odchodów, skutkuje odpowiedzialnością karną o której mówi art. 145 Kodeksu wykroczeń (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 2119). Kto zanieczyszcza lub zaśmieca obszar kolejowy lub miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny nie niższej niż 500 złotych.

Wydział Środowiska i Rozwoju Obszarów Wiejskich

Idź do oryginalnego materiału