Słowacja znosi ochronę wilka. Myśliwi mogą odstrzelić w tym sezonie 74 wilków, a minister prosi ich, aby dobrze wykorzystali najbliższe dwa tygodnie.
Na Słowacji od Nowego Roku ponownie można polować na wilki. Zgodnie z rozporządzeniem ministra rolnictwa, myśliwym wolno odstrzelić 74 sztuk. Powodem zmiany prawa są ataki wilków na zwierzęta hodowlane, za które rząd rocznie musi wypłacić odszkodowania w wysokości ponad dwóch milionów złotych.
Wilk gatunkiem łownym
Od 2021 roku wilk był objęty pełną ochroną na Słowacji, ale wspomniane rozporządzenie usuwa go z listy zwierząt chronionych. Polować wolno od 1 września do 15 stycznia. Wceminister w ministerstwie środowiska Filip Kuffa zaapelował do myśliwych, aby dobrze wykorzystali ten czas!
Słowacja przywróciła odstrzał wilków oraz wydłużyła sezon polowań o dwa miesiące, ale utrzymała wynegocjowany na poziomie Unii Europejskiej zakaz ich odstrzału w strefie przygranicznej z Polską.
Rekordowy odstrzał niedźwiedzi
W ubiegłym roku po kilku tragicznych atakach słowacki rząd znacząco uprościł także odstrzał niedźwiedzi brunatnych. W sumie odstrzelono 94 niedźwiedzi, które utraciły lęk przed człowiekiem i podchodziły do ludzkich siedzib!
Minister środowiska zapowiedział, iż w połowie roku zostanie również ustalony roczny limit odstrzału dla tego gatunku, ale ta decyzja zostanie podjęta po wiosennej inwentaryzacji, do której zostaną wykorzystane fotopułapki oraz sztuczna inteligencja.
Obrońcy wilka sieją panikę
Organizacje antyłowieckie twierdzą, iż odstrzelenie 74 wilków na Słowacji może doprowadzić do eksterminacji wilka karpackiego oraz negatywnie wpłynąć na czeską populację, ponieważ tutaj nie będzie strefy ochronnej. Obecną liczebność szacuje się na 600 osobników.
W 2019 roku sezon polowań trwał od 1 listopada do 15 stycznia. Myśliwi mogli odstrzelić 34 wilków i wykonali plan. Ministerstwo rolnictwa, jako organ nadzorujący łowiectwo 12 grudnia ogłosiło zakończenie sezonu.
Bardzo szybka realizacja założonego odstrzału była dowodem, iż stan ochrony wilka na Słowacji jest adekwatny, ale Bruksela mimo wszystko zagroziła sankcjami, ponieważ rząd nie potrafił pokazać wiarygodnych danych na temat liczebności, dlatego Słowacja była zmuszona zawiesić odstrzał.
Obecna zmiana statusu ochrony i przywrócenie okresu polowań, to ewidentne wykorzystanie „nowego” nastawienia Unii Europejskiej do wilka!