Ślimak afrykański Achatina – wygląd, hodowla mięczaka

1 rok temu
Zdjęcie: ślimak afrykański


Zapamiętaj!

  • Ślimak afrykański, zwany Achatiną, pochodzi z ciepłych rejonów Afryki i jest jednym z największych ślimaków na świecie.
  • Może osiągnąć długość do 30 cm i ważyć ponad pół kilograma.
  • Muszla ślimaka afrykańskiego achatina jest duża i piękna, pokryta spiralnymi pasmami w różnych kolorach.
  • Hodowla ślimaka Achatina jest coraz częstsza, a zwierzę cieszy się popularnością w sklepach zoologicznych.
  • Ślimaki afrykańskie żyją zwykle od 3 do 5 lat, ale niektóre osobniki mogą dożyć choćby 10 lat.
  • Cena ślimaka afrykańskiego zależy od jego rozmiaru i koloru. To wydatek od kilkunastu złotych do około 70 złotych za osobnika. Albinosy kosztują około 30 złotych.

Ślimak afrykański – charakterystyka

Pochodzący z ciepłych rejonów Afryki olbrzymi ślimak afrykański, czyli Achatina, jest jednym z największych ślimaków na świecie. Przedstawiciele gatunku mogą dorosnąć do niewiarygodnej długości 30 centymetrów, a jego ciężar często przekracza pół kilograma. Muszla ślimaka afrykańskiego Achatina imponuje rozmiarami, a także pięknem. Pokryta jest spiralnymi pasmami w kolorach od ciemnobrązowego do jasnoróżowego. Wraz z upływem czasu w jej powierzchni pojawiają się charakterystyczne plamy i prążki, które są jak unikalne linie papilarne dla człowieka.

Nazwa ślimaka pochodzi greckiego słowa achates, co oznacza agat, czyli kamień szlachetny o bursztynowej barwie.

Hodowla ślimaka afrykańskiego

Spore rozmiary oraz interesujący wygląd muszli sprawiły, iż ślimak Achatina stał się zwierzęciem chętnie hodowanym. W Polsce jest on łatwo dostępny w sklepach zoologicznych. Warto jednak pamiętać, iż należy zapewnić mu odpowiednie warunki do bytowania.

  1. Potrzebuje dużej przestrzeni (terrarium powinno mieć przynajmniej 10 litrów pojemności), adekwatnej wilgotności i temperatury – zwykle między 25°C a 30°C.
  2. Terrarium powinno być na tyle duże, aby pomieścić rosnące ślimaki, ale jednocześnie musi być bezpieczne i najlepiej przykryte od góry, aby zapobiec ucieczkom.
  3. Podłoże powinno być dość głębokie (10-15 cm głębokości), aby ślimaki mogły zakopywać się do złożenia jaj. Najlepszy będzie torf, który o pH 4,5-5.
  4. Podłoże należy oczyszczać z resztek pożywienia co dwa dni, aby nie dopuścić do pleśnienia pokarmu.

Trzeba także pamiętać, iż zbyt niska temperatura sprawi, iż ślimaki przestają być aktywne i zaczynają hibernować. W tym czasie zamykają swoją muszlę wapiennym wieczkiem. Hodowcom poleca się zakup generatora pary, który pomoże zadbać o odpowiednie warunki w akwarium. Ślimakowi wystarczy światło dzienne, ewentualnie można zamontować jedną świetlówkę o jak najmniejszej mocy.

Ślimak Achatina – żywienie

Ślimaki olbrzymie są wszystkożerne, choć w naturze ich dieta składa się głównie z roślin. W hodowli można je karmić różnymi warzywami i owocami, ale należy unikać tych, które zawierają dużo soli lub cukru. Dodatkowo trzeba dostarczać im wapnia, który jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju i utrzymania muszli. Wapń można podać w postaci pokruszonych skorupek jaj lub specjalnych preparatów dostępnych w sklepach zoologicznych. Podawany pokarm musi być świeży i czysty. Najlepiej serwować go na spodeczkach, aby zapobiec zabrudzeniu. Te duże ślimaki nie pogardzą marchewką, ogórkiem, ziemniakiem czy truskawką. Co jeszcze z chęcią zjedzą?

  • arbuzy, melony, jabłka, śliwki, gruszki;
  • cukinię, dynię, kukurydzę, pomidora;
  • płatki owsiane;
  • grzyby jadalne;
  • suchą karmę dla gryzoni.

Z diety ślimaka należy wykluczyć produkty zawierające szczawiany. Nie wolno podawać kalafiora, brokuła, szpinaku, cebuli, owoców cytrusowych, kapusty, cykorii.

Ślimak afrykański – rozmnażanie

Gdy decydujesz się na hodowlę ślimaka afrykańskiego, musisz znać podstawy prawidłowego rozmnażania. Ślimaki afrykańskie są hermafrodytami, co oznacza, iż każdy osobnik może być zarówno samcem, jak i samicą. Mimo to zwykle dochodzi do wzajemnego zapłodnienia. Każdy ślimak afrykański może składać setki (nawet do tysiąca!) jaj rocznie. Jaja te są małe, białe i zakopane w ziemi. Młode wykluwają się po około dwóch tygodniach. Ślimaki dojrzewają płciowo w wieku od 6 do 24 miesięcy. Dojrzały i gotowy do rozmnażania osobnik nazywany jest reproduktorem.

O czym trzeba koniecznie pamiętać?

Co ważne, ślimaków nie należy wypuszczać na wolność, ponieważ są gatunkiem bardzo inwazyjnym (zagrażają florze i faunie). Wypuszczanie takich gatunków jest prawnie zabronione. W swoim naturalnym środowisku ślimak afrykański ma naturalnych wrogów, ale w nowych miejscach może się gwałtownie rozprzestrzeniać i stać się inwazyjnym szkodnikiem. W niektórych krajach, jak na przykład w Stanach Zjednoczonych, posiadanie tych ślimaków jest prawnie zabronione.

Ślimak afrykański – długość życia i wielkość

Ślimaki afrykańskie żyją od 3 do 5 lat. Zdarzają się jednak osobniki, które mogą dożywać choćby 10 lat! Wszystko zależy od warunków, w jakich bytują. Warto wiedzieć, iż ślimaki z rodzaju Achatina rosną przez całe życie, choć największy wzrost obserwuje się w okresie od 7. do 9. miesiąca życia. Największe osobniki osiągają rozmiary świnki morskiej.

Ślimak afrykański – cena

Ślimaka afrykańskiego można kupić od hodowców, a także w niektórych sklepach zoologicznych. Za mniejsze ślimaki trzeba zapłacić kilkanaście złotych. W przypadku większych koszt to około 70 zł za jednego osobnika. Ślimak afrykański albinos kosztuje około 30 zł.

Idź do oryginalnego materiału