Skrzydłokwiat źle znosi sezon grzewczy? Wrzuć to do doniczki

top.pl 10 godzin temu
Zdjęcie: /123RF/PICSEL


Sezon grzewczy daje się we znaki niejednemu skrzydłokwiatowi. Liście rośliny zaczynają żółknąć, brązowieć, a czasem całkowicie opadają. O kwitnieniu nie ma choćby mowy. Co zrobić, żeby przywrócić okazowi dawną kondycję? Przedstawiamy sposób, po którym skrzydłokwiat w końcu odżyje.

Skrzydłokwiat jest chętnie wybieraną rośliną doniczkową. Pięknie zdobi pomieszczenie swoimi soczyście zielonymi liśćmi, a czasem choćby białymi kwiatami, wznoszącymi się na pędach kwiatostanowych. Niestety w okresie grzewczym często traci na swoim wyglądzie przez niesprzyjające warunki. Możemy jednak gwałtownie odratować go...kostkami lodu.

Jak pielęgnować skrzydłokwiat w trakcie sezonu grzewczego? Najważniejsze zasady

W trakcie sezonu grzewczego częściej popełniamy błędy w uprawie skrzydłokwiatu. Musimy poświęcić mu nieco więcej uwagi i ściśle trzymać się najważniejszych zasad pielęgnacyjnych, aby nie zmarniał. Jak zatem dbać o tę roślinę jesienią i zimą?

  • Stanowisko

Skrzydłokwiat najlepiej rośnie na stanowisku z rozproszonym światłem słonecznym. Jesienią i zimą najlepiej zatem postawić go na wschodnim parapecie.

  • Temperatura

Do wiosny uprawiamy roślinę w temperaturze 18 stopni Celsjusza. Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby nie stała blisko gorących grzejników. W przeciwnym wypadku zacznie usychać i marnieć.

  • Podlewanie

Podczas sezonu grzewczego ograniczamy polewanie skrzydłokwiatu. Wystarczy robić to raz na tydzień, czyli wtedy, gdy ziemia całkowicie przeschnie.

Nie możemy przesuszyć okazu, ponieważ wtedy jego liście zaczną żółknąć, natomiast zrobią się brązowe, jeżeli go przelejemy. Ta druga sytuacja jest znacznie gorsza i może być choćby nieodwracalnym błędem. W przypadku mokrej, zbitej ziemi z widoczną pleśnią, musimy gwałtownie działać - przesadzamy roślinę do nowej doniczki z drenażem.

  • Zraszanie

Jesienią i zimą w większości mieszkań panuje suche powietrze, które również wpływa niekorzystnie na skrzydłokwiat. Właśnie dlatego warto zraszać go choćby codziennie. Możemy też postawić w pomieszczeniu nawilżacz powietrza.

Jak przywrócić dawną kondycję skrzydłokwiatowi? Trik z kostkami lodu

Wiele osób ma największy dylemat z podlewaniem skrzydłokwiatu. Co zrobić, żeby nie przelać i nie przesuszyć rośliny?

W tym przypadku idealnie sprawdzi się domowy trik, o którym mało kto słyszał. Wystarczy wrzucić 3 kostki lodu do doniczki ze skrzydłokwiatem.

Woda uwalniania z kostek lodu będzie stopniowo nawilżać glebę w tempie bezpiecznym dla rośliny. W ten sposób nie przelejemy okazu.

Kostki lodu pomogą też w schłodzeniu podłoża, co jest ważne w przypadku, gdy skrzydłokwiat stoi w pomieszczeniu o temperaturze wyższej niż 18 stopni Celsjusza. Proces topnienia lodu będzie zatem komfortowy dla tej rośliny.

Ten prosty trik można stosować również przy innych roślinach doniczkowych, preferujących stopniowe podlewanie. Przykładowo warto włożyć kostki lodu do doniczki storczyka.

Zobacz też:

Te warzywa możesz uprawiać na balkonie zimą. Niestraszny im mróz i śnieg

Zadbaj w ten sposób o gwiazdę betlejemską. Bez problemu dotrwa do świąt

Ta roślina jest lepsza od grudnika. Pachnie obłędnie i może kwitnąć cały rok

Idź do oryginalnego materiału