Skimia japońska – uprawa i pielęgnacja

1 rok temu
Zdjęcie: Skimia japońska


Skimia japońska (Skimmia japonica)

Wysokość 1-1,5 m
Kwitnienie V, VI
Stanowisko półcień
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty, owoce
Pokrój krzaczasty

Skimia japońska (Skimmia japonica) to dekoracyjny, zimozielony krzew liściasty, należy on do rodziny rutowatych. Roślina dorasta do 1,5 metra wysokości i podobnej rozpiętości, jej pokrój jest rozłożysty, pięknie rozgałęziony. Liście są ciemnozielone, błyszczące, skórzaste, stanowią doskonałe tło dla pojawiających się na przełomie maja i czerwca niezwykle ozdobnych, białych, różowych, żółtych i słodko pachnących kwiatów. Skimia japońska kwitnie z pąków kwiatowych zawiązanych w roku poprzednim.

Po przekwitnieniu roślina wytwarza, dekoracyjne, kuliste, czerwone owoce. Należy wspomnieć iż skimia japońska to roślina dwupienna, aby powstały owoce, należy posadzić razem męskie i żeńskie osobniki. Cała roślina jest trująca. Skimia japońska doskonale nadaje się do obsadzenia cienistych, zacisznych i wilgotnych miejsc w ogrodzie, może być sadzona na wrzosowiskach, rabatach, a także w pojemnikach na tarasach i balkonach.

Uprawa skimi japońskiej

Skimia japońska to delikatny i dość wymagający krzew w pielęgnacji i doborze stanowiska, jak również podłoża. Roślina ma ograniczoną wytrzymałość na mrozy, wymaga solidnego zabezpieczenia na zimę. Możemy ją okryć agrowłókniną lub stroiszem. Skimia japońska źle znosi choćby krótkotrwałe susze, wymaga systematycznego podlewania. Jest to krzew zimozielony, dlatego należy pamiętać o uzupełnieniu niedoboru wody przed nadejściem zimy. Aby ograniczyć wyparowanie wody z podłoża, warto ściółkować roślinę korą sosnową lub przekopostowanymi trocinami iglaków.

Skimia japońska dobrze będzie się rozwijała na glebach żyznych, próchniczych, przepuszczalnych, kwaśnych i stale umiarkowanie wilgotnych. Stanowisko powinno być jasne, półcieniste, zaciszne i osłonięte od wiatru. Skimia japońska wymaga również dokarmiania. Nawożenie należy rozpocząć wczesną wiosną, a zakończyć najpóźniej w lipcu, aby roślina mogła przygotować się do zimowego spoczynku.

Do nawożenia skimi wykorzystujemy nawozy do roślin kwasolubnych. Przycinanie krzewu nie jest konieczne, ewentualnie możemy wykonać lekkie cięcie korekcyjne pozbywając się chorych, zwiędniętych, niepotrzebnych pędów. Zabieg ten wykonujemy zaraz po zakończeniu kwitnienia. Skimię japońską rozmnażamy wegetatywnie poprzez sadzonkowanie. Najlepszym terminem sadzenia młodych krzewów jest przełom września i października lub marca i kwietnia.

Do najpopularniejszych odmian skimii japońskiej zaliczamy:

  • ‘Magic Marlot’– odmiana karłowata, dorasta do 0,5m wysokości, jej liście są zielono niebieskie ze srebrną obwódką
  • ‘Rubella’– odmiana o lekko różowych kwiatach z pomarańczowymi pylnikami, dorasta do 1,5m wysokości
  • ‘White Globe’– odmiana o pięknych białych kwiatach, zwartym pokroju, dorasta do 1,5m wysokości

Fot. główna: bernswaelz/pixabay.com

Idź do oryginalnego materiału