Stawianie ogrodzenia to jedna z pierwszych decyzji, jaką podejmujemy zaraz po zakupie działki. To idealny sposób na wyraźne zaznaczenie granic swojej posesji i jednoczesne zabezpieczenie jej przed nieproszonymi gośćmi, zarówno ludźmi, jak i zwierzętami. Częstym przypadkiem jest, iż ogrodzenie przebiega wzdłuż wspólnej granicy z sąsiadem, co może prowadzić, choć nie musi, do nieporozumień. Chodzi o różnice zdań co do ponoszenia kosztów zakupu, montażu i utrzymania płotu.
REKLAMA
Zobacz wideo Iwona Pavlović o życiu codziennym. "Nie odbiło mi. Nie zachłysnęłam się popularnością"[materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]
Czy sąsiad musi partycypować w kosztach ogrodzenia? Sprawdzamy, co mówią przepisy
jeżeli nie decydujemy się na postawienie ogrodzenia w obrębie własnej posesji, ale na granicy pomiędzy sąsiadującymi działkami, jesteśmy zobowiązani uzyskać zgodę sąsiada. Wówczas uznaje się je za wspólne zgodnie z art. 154. o korzystaniu z urządzeń na granicy gruntów sąsiadujących i kosztach utrzymania urządzeń na granicy gruntów sąsiadujących.
§ 1. Domniemywa się, iż mury, płoty, miedze, rowy i inne urządzenia podobne, znajdujące się na granicy gruntów sąsiadujących, służą do wspólnego użytku sąsiadów. To samo dotyczy drzew i krzewów na granicy. § 2. Korzystający z wymienionych urządzeń obowiązani są ponosić wspólnie koszty ich utrzymania.
Jak rozliczyć się z sąsiadem na ogrodzenie? Nie zawsze ma prawo wymagać od współfinansowania
Wyjątkiem jest sytuacja, gdy płot nie znajduje się na granicy działek. W takim przypadku sąsiad nie może żądać od ciebie zwrotu kosztów. Ponadto, jeżeli został postawiony bezprawnie na granicy, możesz żądać jego rozbiórki. Dotyczy to sytuacji, gdy nie zawarto żadnej umowy ani nie uzgodniono wspólnie budowy ogrodzenia.
Płot - zdjęcie ilustracyjne Fot. istockphoto.com/mirsad sarajlic
Czy do budowy płotu potrzebne jest pozwolenie? Warto znać normy
Warto również znać przepisy prawa budowlanego, które jasno określają, iż ogrodzenie do 2,2 m można postawić bez pozwolenia. W przypadku wyższych konstrukcji wymagane jest zgłoszenie tego faktu w starostwie lub urzędzie miasta. Co więcej, płot musi spełniać normy bezpieczeństwa. Zabronione są ostro zakończone elementy i drut kolczasty poniżej 1,8 m. Z kolei brama nie może otwierać się na zewnątrz, a jej minimalna szerokość musi wynosić 2,4 m, a furtki 0,9 m.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Czy miałaś/eś kiedyś problem natury prawnej z sąsiadami? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.