Rzeszów: Baranówka i Olszynki z nową zieloną wizją – pomysły od absolwentów UR

carpatiabiznes.pl 4 dni temu
Zdjęcie: tereny zielone rzeszów


Nowe życie dla zielonych terenów Rzeszowa – wizje młodych architektów krajobrazu

Jak można ciekawie i funkcjonalnie zagospodarować tereny zielone na Baranówce i w rejonie Olszynek? Odpowiedzi na to pytanie zaprezentowali w poniedziałek w rzeszowskim ratuszu absolwenci kierunku Architektura Krajobrazu Uniwersytetu Rzeszowskiego. Ich prace magisterskie pokazują konkretne propozycje dla wybranych obszarów miasta.

Prezydent: Wykorzystajmy wiedzę mieszkańców i nauki

– Dzisiejsze spotkanie jest ważne z wielu powodów – mówił Konrad Fijołek, Prezydent Rzeszowa. – Przede wszystkim chodzi o wykorzystanie wiedzy i pomysłów mieszkańców. Poznajemy dziś prace studentów, które mają praktyczne zastosowanie i pokazują, jak możemy rozwijać nasze miasto w sposób zrównoważony i przyjazny mieszkańcom – podkreślił. Wskazał także na znaczenie zieleni w kontekście adaptacji miasta do zmian klimatycznych.

Baranówka z potencjałem rekreacyjnym

Cztery z pięciu zaprezentowanych prac dotyczyły ponad 2-hektarowego terenu na os. Baranówka – między ulicami: Raginisa, Prymasa Tysiąclecia, Tarnowską, Zajęczą i Wyzwolenia. To efekt współpracy z profesorem UR Łukaszem Jurczykiem i zaangażowania Rady Osiedla Baranówka oraz Zarządu Zieleni Miejskiej.

– Chcieliśmy, by te projekty miały charakter praktyczny i mogły posłużyć jako podstawa do przyszłych inwestycji – wyjaśniał radny Mateusz Maciejczyk, inicjator projektu. – Dzięki tym pracom możemy starać się o środki unijne na ich realizację – dodała Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor ZZMiUR.

Owocowe sady, ogrody deszczowe i strefy sensoryczne

Prace magisterskie poprzedziła szczegółowa analiza i inwentaryzacja dendrologiczna. Na badanym obszarze zidentyfikowano drzewa i krzewy z około 250 gatunków. Studenci zaproponowali, by je zachować i uzupełnić o elementy rekreacyjne i edukacyjne. Wśród pomysłów pojawiły się m.in. ogrody deszczowe, alejki spacerowe, strefy piknikowe, sensoryczne, zabawowe i sad owocowy.

Pierwsze prace w tym rejonie już się rozpoczęły. W ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego powstaną tam m.in. aleja wiśniowa, miejsce na ognisko i monitoring. W przyszłym roku projekt będzie kontynuowany.

Olszynki z nową wizją

Piąta z prac poświęcona była rewitalizacji zielonych terenów w centrum miasta – Olszynek. Projekt ma na celu zwiększenie atrakcyjności tego obszaru poprzez rozwój funkcji rekreacyjnych i przyrodniczych.

Nagrody i uznanie dla młodych twórców

Wszyscy autorzy zostali nagrodzeni przez radnego Mateusza Maciejczyka nagrodami pieniężnymi. Prace powstały pod opieką dr inż. arch. kraj. Agaty Gajdek oraz dr inż. arch. Anny Sołtysik.

Projekty dotyczące Baranówki przygotowali: Adam Zajonc-Olszewski, Alicja Mokrzycka, Aleksandra Staszkiewicz i Paulina Piekarska. Autorką pracy dotyczącej Olszynek jest Izabela Sidor.

Idź do oryginalnego materiału