Rośliny, które pomagają w koncentracji i relaksie

1 rok temu

Obecne szybkie tempo życia to konkretny egzamin dla ludzkiej pamięci. Obniżona koncentracja to przypadłość szerokiego grona osób, począwszy od uczniów, poprzez dorosłych, ale szczególnie też starszych, których dotyka również demencja starcza. Wynika to głównie z wielu bodźców, którymi jesteśmy nieustannie otoczeni. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym łatwiej jest udoskonalić własną zdolność koncentracji, zrelaksować się, odzyskać równowagę psychiczną oraz poprawić ogólne samopoczucie. Jednym z nich jest otoczenie się roślinami oraz ziołami, które są znane ze swoich adekwatności relaksacyjnych, a tym samym niezwykle ważne dla wielu osób w codziennym życiu. W artykule tym przedstawimy więc kilka roślin, które pomogą zarówno w relaksie, jak i koncentracji.

W jakie wspomagacze roślinne warto się zaopatrzyć?

Rośliny i zioła znane ze swoich fantastycznych relaksacyjnych zalet mają najczęściej egzotyczne pochodzenie, gdyż tradycyjnie wykorzystywane były w medycynie wschodniej. Z uwagi na pozytywne i mało inwazyjne działanie, rośliny te zaczęły być znane w wielu krajach, w tym również w Polsce, gdzie zostały rozpowszechnione i zadomowione w tym klimacie. Wiele kwiatów, nie tylko kwiatów podanych niżej znajdziecie w internetowej kwiaciarni euroflorsit.pl – warto sprawdzić aktualną ofertę.

Przejdź do dalszej części artykułu, aby dowiedzieć się, jakie rośliny warto hodować oraz kupować.

Lawenda

Lawenda to jedna z najbardziej popularnych roślin o adekwatnościach relaksacyjnych. Jej intensywny, uspakajający zapach działa kojąco na układ nerwowy, zmniejsza stres oraz napięcie. Może być wykorzystywana w postaci olejku lawendowego lub suszonych kwiatów, które można dodać do kąpieli lub wykorzystać podczas snu. Obecność lawendy w pomieszczeniu ma za zadanie pomóc w skupieniu się i zwiększeniu koncentracji.

Melisa lekarska

Melisa lekarska to często uprawiana roślinka, głównie ze względu na swoje aromatyczne liście o delikatnym, cytrynowym zapachu. Stosowana jest jako naturalny środek wspomagający sen, obniżający nerwowość, a także redukujący stres, napięcie i lęk. Może być wykorzystywana jako herbata lub dodatek do potraw i napojów. Występuje także pod postacią olejków eterycznych.

Juka

Juka to nieoczywista roślina doniczkowa, która znana jest głównie jako idealny dodatek wizualny do wnętrz. Wgłębiając się jednak w jej adekwatności, można się dowiedzieć, iż jest znana ze umiejętności usuwania toksyn z powietrza oraz poprawiania jego jakości w pomieszczeniach. Zielone liście juki działają relaksująco, redukują napięcie oraz poprawiają koncentrację, a co za tym idzie – wspomagają zapamiętywanie ważnych informacji.

Rozmaryn

Rozmaryn jest znany z pobudzającego zapachu i adekwatności stymulacyjnych na układ nerwowy. Liczne badania wykazały jednak, iż rozmaryn ma bardzo korzystny wpływ na koncentrację oraz pamięć. Może on być wykorzystywany jako dodatek do codziennych potraw, ale doskonale sprawdzi się też w aromaterapii.

Miłorząb japoński

Miłorząb japoński to roślina, która ma silne działanie szczególnie w połączeniu z innymi ziołami. Jego atutem jest niebagatelny wpływ na lepsze ukrwienie mózgu. Regularne spożywanie wyciągów z jego liści wykazuje pozytywny wpływ na pamięć i koncentrację, ważne zarówno w trakcie nauki, jak i pracy.

Żeń-szeń

Żeń-szeń to od wieków stosowana w medycynie roślina, znana ze swoich adaptogennych adekwatności, które pomagają dostosować się organizmowi do różnych czynników środowiskowych. Znakomicie wpływa na zdolność zapamiętywania, redukcję stresu oraz zwiększenie wydajności intelektualnej. Żeń-szeń polecany jest w szczególności dla osób starszych oraz wyczerpanych codziennymi obowiązkami. Może być spożywana pod postacią tabletek, a także jako napar z surowca.

Można więc łatwo wywnioskować, iż rośliny powinny odgrywać istotną rolę w życiu każdego człowieka. Te wyżej wymienione oraz wiele innych mogą mieć pozytywny wpływ na nasze codzienne obowiązki. Wybór odpowiednich roślin pomoże stworzyć harmonijną atmosferę sprzyjającą skupieniu i równowadze psychicznej.

Idź do oryginalnego materiału