Chyba każdy z nas ma w swojej apteczce wodę utlenioną, którą wykorzystujemy do dezynfekcji ran. Mało kto wie, iż ten produkt może pomóc również roślinom doniczkowym w powróceniu do dawnej kondycji. Przedstawiamy działanie wody utlenionej, a także przepis na oprysk, przygotowywany na bazie roztworu.
Dlaczego warto stosować wodę utlenioną do roślin doniczkowych?
Nadtlenek wodoru to substancja żrąca, która ma działanie utleniające. Właśnie dlatego w trakcie produkcji wody utlenionej wykorzystuje się 3-procentowy roztwór płynu. Jak działa na rośliny doniczkowe?
Woda utleniona zmniejsza ryzyko gnicia korzeni, a przy okazji stymuluje ich wzrost. Poza tym zwiększa poziom tlenu w ziemi, tym samym poprawiając jej jakość.
W takim środowisku nie ma mowy o szkodnikach, pleśni czy chorobach grzybowych. Odporność okazów zostaje poprawiona. Oprócz tego ich nasiona zaczynają szybciej kiełkować.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Co zrobić jak wężownica ma pożółkłe liście? Jak dbać o roślinę?
Przepis na oprysk z wody utlenionej
Z wody utlenionej możemy zrobić oprysk dla roślin doniczkowych, który będzie idealny na pozbycie się szkodników i chorób grzybowych, a także ogólną poprawę zdrowia okazów.
W tym celu mieszamy produkt z wodą w proporcji 1:1. Tak przyrządzony płyn przelewamy do butelki z atomizerem i spryskujemy zainfekowane części.
Jeśli kwiaty nie zostały zaatakowane przez szkodniki czy choroby grzybowe, a jedynie ich wygląd uległ pogorszeniu, to możemy przygotować nieco słabszy roztwór, mieszając wodę utlenioną z wodą w proporcji 1:4. Podlewamy nim okazy co 2 tygodnie.
Pamiętajmy, aby stosować ten płyn na rośliny doniczkowe wieczorem, ponieważ światło słoneczne może źle wpłynąć na roztwór.
Woda utleniona, idealna do storczyków
Storczyki to jedne z najpopularniejszych roślin doniczkowych, które zachwycają swoimi delikatnymi, kolorowymi kwiatami. Należą do okazów tropikalnych, dlatego w naszych warunkach wymagają szczególnej troski, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.
W naturze rosną w wilgotnym, ciepłym klimacie, a w naszych mieszkaniach często napotykają na trudności związane z suchym powietrzem i spadkiem temperatury. Co więcej, wiele osób zbyt często je podlewa.
Wobec tego w trakcie sezonu grzewczego storczyki są podatne na gnicie i choroby grzybowe. Ponadto w tym czasie ich kwiaty opadają, a przez osłabienie rośliny nie mogą wypuścić kolejnych. Czasem bywa tak, iż choćby tracą liście. Właśnie dlatego woda utleniona jest szczególnie dedykowana tym okazom.
W ich przypadku najlepiej stosować oprysk raz w tygodniu. Pamiętajmy jednak, aby nie używać go na nowe pąki, które są w trakcie rozwoju.
Zobacz też:
Zrób to, a hiacynty zakwitną na Boże Narodzenie. Będą ozdobną świątecznego stołu
To roślina stworzona na żywopłot. Odporna i tak piękna, iż tuje mogą się schować
Podlewaj tym rośliny doniczkowe zimą. Ta odżywka im nie zaszkodzi