Rośliny do cienia - pięć gatunków do zacienionego salonu, holu lub sypialni

5 dni temu
Zdjęcie: FollowTheFlow / iStock


Rośliny do cienia, generalnie w naszym najbliższym otoczeniu nie tylko pełnią funkcję ozdobną, ale też sprawiają, iż nasze życie staje się lepsze. Problem pojawia się wtedy, gdy nie możemy postawić ulubionego kwiatka w wybranym miejscu. Jak dobrać gatunek do pomieszczenia?
Rośliny lubiące cień to nie mit, tylko konkretna alternatywa dla tych światłoczułych. Marzysz o zielonym akcencie tam, gdzie zwykle panuje półcień? Przeczytaj o roślinach tropikalnych i sprawdź, którym gatunkom wystarczy tylko odrobina promieni słonecznych.


REKLAMA


Zobacz wideo Przesadzajcie, a urośniecie! Oto, jak powinno się przesadzać rośliny doniczkowe!


Kwiaty do ciemnego pokoju lub łazienki - paprotka bostońska
Tropikalna roślina, która kojarzy się ze stylistyką mieszkań z lat 90. Łodygi z liśćmi w kolorze jasnej zielni mogą urosnąć choćby do 15 cm i w krótkim czasie ożywić każde wnętrze. Czy paprocie to kwiaty do ciemnego pokoju lub słabo oświetlonej łazienki? Zdecydowanie tak. Te rośliny jak żadne inne lubują się wilgotnych pomieszczeniach pełnych pary bez dużej ilości światła słonecznego. W miejscu bez okna paprocie można wspomóc ledami i takie światło będzie dla nich wystarczające.


Rośliny kwitnące do cienia - lilia pokojowa
Kolejny tropikalny kwiat dla właścicieli domów i mieszkań, którzy szukają rośliny kwitnącej do cienia. Lilia wyróżnia się liśćmi w eleganckim kształcie oraz strzelistym białym kwiatem. W jakich warunkach poczuje się jak w domu? Słabe światło oraz bardzo umiarkowane podlewanie to klucz do długowieczności tego kwiatka. Lilię można więc z powodzeniem postawić w sypialni i na dłuższy czas zapomnieć o podlewaniu (lilię podlewamy raz w tygodniu latem, a zimą co dwa tygodnie).


Rośliny lubiące cień - język teściowej
Bardzo modna i efektowna roślina w klimacie boho. Sansewieria (znana też jako wężownica i język teściowej) ze swoją strzelistą i wielobarwną budową w połączeniu ze sznurkową donicą ładnie zaprezentuje się na komodzie lub w holu. Co ciekawe, należy ona nie tylko do grupy roślin lubiących cień, ale też słońce. Poza byciem rośliną czysto ozdobną pełni też funkcję naturalnego filtra, który pomoże ci pozbyć się toksyn z pomieszczenia.
Roślina lubiąca cień - roślina żeliwna
Aspidistra wyniosła to bardzo wytrzymała, ciemnozielona roślina lubiąca cień. Można ją puścić po nitce w pomieszczeniu ze słabym dostępem do światła. W naturalnym środowisku w krajach azjatyckich rośnie ona pod osłoną koron drzew, dlatego domowa ekspozycja na ostre słońce może doprowadzić do powstania plam na liściach. To bardzo częsty objaw i znak, iż roślinę należy przestawić w miejsce z mniejszą ilością światła.


Rośliny do cienia - peperomia
Sukulent, który pochodzi z lasów deszczowych Ameryki Południowej. Peperomię można rozpoznać po strzelistych łodygach z liśćmi w kształcie łyżki. To kompaktowe rozwiązanie do małych i wąskich przestrzeni. Fantastycznie radzi sobie pod sztucznym oświetleniem, dlatego można postawić ją tam, gdzie nie ma dostępu do naturalnego światła - wystarczy led lub światło fluorescencyjne.
Idź do oryginalnego materiału