Nie wyrzucaj ani broń Boże nie pal. Chowaj do worków i cierpliwie czekaj. Efekty na wiosnę zaskoczą

11 godzin temu
Zdjęcie: StephM2506 / Getty Images/iStockphoto


Opadające liście nie muszą być uciążliwe i traktowane jako odpad. Możesz w pełni wykorzystać potencjał, który w sobie kryją. To prawdziwe ogrodnicze skarby. Jak zrobić nawóz z liści? Będzie idealnym dodatkiem do gleby.
Każde drzewo potrafi zgromadzić ogromną ilość liści, które, spadając w krótkim czasie, mogą tworzyć prawdziwe stosy w naszych ogrodach i działkach. Ich zbieranie okazuje się dla wielu męczące, choćby jeżeli grabienie idzie nam całkiem sprawnie. Zanim jednak zdecydujemy się na ich wyrzucenie, warto pamiętać, iż mają wiele cennych zastosowań.

REKLAMA







Zobacz wideo Anna Lewandowska stosuje okno żywieniowe. Co na to dietetyk Michał Wrzosek? [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]



Czy liście są dobrym nawozem? Nie warto wyrzucać odpadów zielonych
Liście to wyjątkowa materia organiczna i w dodatku zupełnie darmowa. Gdy się rozkładają, stanowią bogate źródło wapnia, magnezu, fosforu, potasu oraz wielu innych cennych pierwiastków. Co istotne, zawierają choćby dwukrotnie więcej minerałów niż obornik. Ogromna ilość materii organicznej, którą oferują, może znacząco poprawić strukturę gleby. Ich zastosowanie w ogrodzie przyniesie wiele korzyści. Jakich?

Próchnica liściowa rozluźnia ciężkie, gliniaste gleby.
Stanowią pożywienie dla dżdżownic i pożytecznych mikroorganizmów.
Zwiększają zdolność zatrzymywania wilgoci w suchych, piaszczystych glebach.
Są doskonałą ściółką w ogrodzie kwiatowym.
Stanowią świetne źródło węgla, który równoważy ilość azotu w kompoście.
Izolują delikatne rośliny przed zimnem.

Zainteresuje cię też: Zimówka po praniu wygląda jak psu z gardła wyciągnięta? Jest ratunek. Znajdziesz go w łazience





Liście z ogrodu iStock/Namyee Yingdamnoon


Jak zrobić nawóz z liści? Tak przygotujesz ziemię liściową krok po kroku
Świetnym sposobem na zagospodarowanie odpadów zielonych jest samodzielna produkcja ziemi liściowej. Będzie stanowić doskonałe podłoże dla roślin, które są przenoszone z ogrodu do domu, a później rozsadzane na wiosnę, rosną na balkonach lub są szczególnie narażone na wysychanie w czasie upałów.




Zacznij od zebrania suchych liści. Najlepszym wyborem są z drzew takich jak klon, buk czy lipa, które łatwo ulegają rozkładowi.
Następnie wybierz odpowiednie miejsce w ogrodzie. Najlepiej sprawdzi się zaciszny kąt działki z przewiewem.
Układaj liście w warstwach, pamiętając, aby nawilżać je wodą.
Pamiętaj, aby co kilka miesięcy przerzucać liście, aby zapewnić napowietrzenie. Wystarczy je delikatnie wymieszać w workach.
Już po pół roku liście mogą stać się ciemnobrązową, miękką ziemią o ziemistym zapachu. Proces ten może jednak trwać choćby do dwóch lat.

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału