Jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych jest monstera. Jej duże, podziurawione liście o egzotycznym wyglądzie od lat podbijają serca hodowców. Choć wiele osób chce mieć tę roślinę w swoim domu, to mało kto wie, jak naprawdę powinno się ją pielęgnować. To tropikalny gatunek, więc wbrew pozorom ma duże wymagania. Czasami wystarczy jeden błąd, by monstera zupełnie zmarniała. Nim zwiędnie, da nam wyraźny znak, iż coś się dzieje. Będą nim żółte liście. Co dokładnie oznaczają?
REKLAMA
Zobacz wideo Przesadzajcie, a urośniecie! Oto, jak powinno się przesadzać rośliny doniczkowe!
Jak wygląda przelana monstera? To najczęstszy błąd
Nim przejdziemy do pielęgnacji monstery, trzeba przypomnieć, iż jeden żółty liść nie pozostało powodem do niepokoju. Zmiana koloru to naturalny objaw starzenia się rośliny, więc czasem zdarza się, iż pojedyncze liście przybierają żółtą barwę. jeżeli jednak większa część monstery zmienia odcień, to znaczy, iż dzieje się coś złego. Wówczas należy sprawdzić, czy przestrzegamy wszystkich zasad pielęgnacji. Pierwszą z nich jest adekwatne podlewanie. Gatunek ten lubi częste nawadnianie, jednak bardzo łatwo można doprowadzić do przelania. jeżeli w doniczce znajduje się nadmiar wody, to korzenie zaczną gnić, a liście staną się żółte i słabe. W tej sytuacji trzeba działać szybko. Należy delikatnie uciąć miękkie, zgniłe korzenie i przesadzić roślinę do doniczki z suchym podłożem. Pamiętaj, by zadbać o warstwę drenażu i niewielkie otwory na dnie naczynia, które odprowadzą nadmiar płynu. Dzięki temu taka sytuacja już się nie powtórzy. Przed każdym kolejnym podlaniem należy upewnić się, iż głębsze warstwy gleby zupełnie przeschły.
Co zrobić kiedy monsterze żółkną liście? Pamiętaj o tych zasadach
jeżeli problem nie leży w nadmiarze wody, to sprawdź, czy spełniasz wszystkie inne zasady pielęgnacji monstery.
Czy dostarczasz roślinie odpowiednią ilość światła? Monstera lubi rozproszone światło, co oznacza, iż najlepiej postawić ją blisko okna, ale nie bezpośrednio na parapecie. W zupełnym cieniu sobie nie poradzi, a liście gwałtownie zmienią kolor.
Upewnij się, iż doniczka nie jest za ciasna. jeżeli roślina gwałtownie urosła i nie została przesadzona, to bryła korzeniowa może być bardzo zbita. Przez to korzenie nie pobierają wystarczającej ilości wody z gleby. W tej sytuacji należy przesadzić monsterę i poluzować podłoże, na przykład poprzez dodanie do niego keramzytu.
Zadbaj o odpowiednie nawożenie. Monsterę należy przynajmniej raz w roku wzmocnić o dodatkowe składniki odżywcze. Dzięki temu szybciej urośnie i będzie odporniejsza na choroby czy ataki szkodników. W sklepach ogrodniczych znajdziesz wiele preparatów do tego gatunku, ale warto sięgnąć też po domowe sposoby. Doskonałym nawozem dla tej rośliny będzie niesolony wywar z korzenia pietruszki.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.