Rośliny cebulowe w ogrodzie kojarzą się zwykle z pierwszymi zwiastunami wiosny. Narcyzy, szafirki czy tulipany – to kwiaty najczęściej spotykane w przydomowych ogrodach. Są również i takie cebule, które zakwitają dopiero w połowie lata, a niektóre choćby wczesną jesienią. Dzięki temu można stworzyć w ogrodzie cebulową rabatę, na której od początku do końca sezonu będzie coś się działo. Jak sadzić i pielęgnować kwiaty cebulowe kwitnące latem i jesienią?
Kwiaty cebulowe kwitnące latem i jesienią – paciorecznik vel Kanna, autor: CaStar/pixabay.com
Kiedy sadzić kwiaty cebulowe kwitnące latem?
Czas nasadzeń cebul kwiatowych jest zwykle uzależniony od terminu ich kwitnienia. Cebule kwitnące wiosną należy posadzić jesienią poprzedniego roku, ponieważ potrzebują one zmarznąć, by kwitnąć. Z kolei większość roślin cebulowych kwitnących latem i jesienią jest wrażliwa na mróz, dlatego należy je sadzić w terminie, w którym nie grożą im już przygruntowe przymrozki. Zwyczajowo przyjęło się, iż ostatnie nocne przymrozki występują w okolicy 12-15 maja, czyli na tak zwanych „zimnych ogrodników”, dlatego nasadzenia zaleca się wykonywać po tym terminie.
Kwiaty cebulowe kwitnące latem i jesienią – mieczyki, autor: Couleur/pixabay.com
Jak prawidłowo sadzić cebulki kwitnące latem i jesienią?
Sadzenie roślin cebulowych jest zabiegiem na tyle prostym, iż poradzi sobie z tym choćby zupełnie początkujący ogrodnik. Warto jednak trzymać się paru ogólnych zasad, dzięki którym kwitnienie będzie piękne, bujne i długotrwałe.
Kwiaty cebulowe kwitnące latem i jesienią – Krokosmia, autor: sharonjoy17/pixabay.com
- wybór cebulek – wybierając cebulki w sklepie, należy zwrócić uwagę na to, by nie były zbytnio wyschnięte, ani nie posiadały żadnych miękkich, nadgniłych części, śladów pleśni czy uszkodzeń mechanicznych;
- stanowisko – zdecydowana większość roślin cebulowych lubi stanowiska słoneczne lub ewentualnie półcieniste;
- przygotowanie podłoża – cebule nie mają specjalnych wymagań co do gleby, jednak im lepsze jakościowo będzie podłoże, tym lepszy będzie wzrost roślin. Powinno ono zostać oczyszczone z chwastów i kamieni. Warto również na 3 tygodnie przed planowanym sadzeniem wymieszać glebę z kompostem lub przekompostowanym obornikiem, co poprawi nie tylko adekwatności fizyczne gleby, ale zwiększy też jej zasobność;
Kwiaty cebulowe kwitnące latem i jesienią – begonia, autor: zbuhdalu/pixabay.com
- głębokość sadzenia – ogólna zasada sadzenia cebulek mówi, iż powinny być one zakopane na głębokości wynoszącej ich trzykrotną wysokość. Warto jednak pamiętać o tym, iż na glebach bardziej zwięzłych sadzimy cebule nieco płycej, a na glebach bardzo lekkich i piaskowych, odrobinę głębiej;
- odstępy między cebulkami – gęstość nasadzeń uzależniona jest od docelowego wzrostu roślin. Wysokie rośliny, takie jak lilie, kalie, dalie czy irysy sadzimy w odległości co najmniej 20 cm od siebie, mniejsze – co 5 cm;
- należy pamiętać o tym, iż cebule kwitnące latem i jesienią są w większości wrażliwe na mróz. Dlatego po przekwitnięciu należy je wykopać i przechować do następnej wiosny. Pozostawione w gruncie nie zakwitną ponownie, ponieważ zimą przemarzną i zginą (wyjątkiem są zimowity, które są w pełni mrozoodporne).
Kwiaty cebulowe kwitnące latem i jesienią – Eukomis, autor: NickyPe/pixabay.com
Popularne kwiaty cebulowe kwitnące latem i jesienią
Chociaż w ogrodach królują cebule tulipanów, narcyzów i hiacyntów, warto postawić także na cebule jednoroczne kwitnące latem i jesienią. Do najpopularniejszych należą:
DALIE
Dalia (Dahlia) to popularna roślina z rodziny astrowatych, kojarząca się głównie z wiejskim, sielskim ogrodem. W zależności od gatunku mogą dorastać od 20 cm do choćby dwóch metrów. Ich koszyczkowate kwiatostany mogą osiągać średnicę choćby do 30 cm i są zróżnicowane zarówno pod względem budowy, jak i koloru, w zależności od wybranej odmiany.
Barwne kwiaty są chętnie odwiedzane przez pszczoły, motyle i inne zapylacze. Kwitną bardzo długo, często od końca czerwca aż do pierwszych przymrozków.
Kwiaty cebulowe kwitnące latem i jesienią – dalie, autor: Ralphs Fotos/pixabay.com
Cebule należy sadzić po 15 maja, niezbyt głęboko – wystarczy, by szczyt cebuli znajdował się 5 do 10 cm pod ziemią. Z kolei wykopać cebulę należy po pierwszym przymrozku. Następnie należy odciąć łodygę na wysokości około 20 cm, usuwając liście i nadmiar ziemi. Tak przygotowane karpy należy ułożyć w ażurowych pojemnikach, zasypać piaskiem lub torfem i przechowywać do wiosny w temperaturze 5 do 8 stopni.
JASKRY AZJATYCKIE
Jaskier azjatycki (Ranunculus asiaticus) to bardzo efektowna roślina, często uprawiana z nasion, jako roślina jednoroczna. Można jednak z łatwością uprawiać je z cebul. Będą wtedy kwitły przez kilka sezonów, pod warunkiem, iż na zimę zostaną wykopane i przechowane w ciepłym pomieszczeniu.
Kwiaty cebulowe kwitnące latem i jesienią – jaskry azjatyckie, autor: Ralphs Fotos/pixabay.com
Jaskry mają również pewne wymagania co do jakości gleby, która musi być odpowiednio żyzna i przepuszczalna. Do tego lubi podłoże wilgotne lub lekko wilgotne, dlatego należy regularnie go nawadniać. Jednak warto podjąć wysiłek, ponieważ jaskry są naprawdę zachwycające – także jako kwiaty cięte.
LILIE
Również Lilia (Lilieae) będzie się pięknie prezentowała w letnim ogrodzie. Część lilii ogrodowych całkiem dobrze znosi niskie temperatury i może przezimować w gruncie. Należą do nich m.in. lilie tygrysie, lilie złotogłów czy lilie królewskie. Lilia biała, zwana też lilią świętego Józefa potrzebuje okrycia na zimę warstwą kory lub trocin, natomiast lilie orientalne, które są uprawiane głównie ze względu na swoje fantastyczne kwiaty, wymagają bezwzględnego wykopania i przechowania w pomieszczeniu.
Kwiaty cebulowe kwitnące latem i jesienią – lilie, autor: NoName_13/pixabay.com
Dlatego przed zasadzeniem cebul warto dokładnie zapoznać się z wymaganiami konkretnej odmiany, by uniknąć potem przykrych niespodzianek.
KALIE
Kalia (Zantedeschia) zwana również kalle lub kantendeskie to bardzo efektowne rośliny ogrodowe, osiągające od 30 do choćby 80 cm wysokości. W zasadzie od wybranej odmiany ich pochwy kwiatowe mogą być białe, żółte, zielone, pomarańczowe, czerwone, bordowe lub fioletowe, a choćby całkowicie czarne.
Kwiaty cebulowe kwitnące latem i jesienią – kalie, autor: zoosnow/pixabay.com
Uprawiane w ogrodzie kalie kwitną od czerwca do sierpnia. Gdy kwiaty przekwitną, a liście zbrązowieją, kłącza kalii należy wykopać i przesadzić do doniczek z torfem, a następnie przenieść do jasnego, chłodnego pomieszczenia, w którym powinna pozostać do marca w temperaturze 2 do 10 stopni Celsjusza.
ZIMOWITY
Zimowit (Colchicum autumnale) to najpóźniej w okresie kwitnący kwiat cebulowy. Kwiaty te często mylone są z krokusami, jednak w odróżnieniu od nich pojawiają się późną jesienią. Zaczynają kwitnąć we wrześniu i często są jednymi z ostatnich kwiatów w ogrodzie. Łatwe w uprawie, świetnie wyglądają w dość gęstym nasadzeniu, tworząc fioletowy kobierzec. Cebule zimują w gruncie, więc nie ma potrzeby ich wykopywania.
Kwiaty cebulowe kwitnące latem i jesienią – zimowit, autor: grom900/pixabay.com
Pozostałe kwiaty cebulowe kwitnące latem i jesienią to:
Mieczyk (Gladiolus)
Begonia (Begonia)
Kwiaty cebulowe kwitnące latem i jesienią – Galtonia, autor: C T Johansson, CC BY 3.0, commons.wikimedia.org
Krokosmia (Crocosmia)
Paciorecznik vel Kanna (Canna)
Acidantera vel Mieczyk abisyński (Gladiolus murielae)
Kwiaty cebulowe kwitnące latem i jesienią – Acidantera vel mieczyk abisyński, autor: Radfotosonn/pixabay.com
Eukomis vel Lilia grzywiasta vel Warkocznica (Eucomis)
Galtonia (Ornithogalum candicans)
Fot. główna: Dalie, autor: fietzfotos/pixabay.com