Radny apeluje o posadzenie drzew przed Ratuszem. Co na to miasto? „Tu kabel, tu kabel, tam kabel”

1 tydzień temu
Zdjęcie: Drzewa w betonowych donicach na pl. Łokietka w Lublinie


Brak drzew na pl. Łokietka

Radny Robert Dewerenda zwrócił uwagę na problem braku zieleni na placu Króla Władysława Łokietka przed Ratuszem. W swojej interpelacji przypomniał, iż mimo gruntownej przebudowy placu i deptaka w 2018 roku, nie zdecydowano się na posadzenie w gruncie żadnego drzewa.

Zamiast tego ustawiono dwie betonowe donice z niewielkimi drzewami, które latem nie zapewniają przechodniom wystarczającej ochrony przed słońcem. Radny zapytał władze miasta, czy istnieje możliwość zasadzenia w tym miejscu drzew, które z czasem dawałyby więcej cienia i poprawiały komfort mieszkańców.

„Tu kabel, tu kabel, tam kabel”

Na interpelację odpowiedział zastępca prezydenta Lublina, Tomasz Fulara. Wskazał, iż na placu znajduje się gęsta sieć infrastruktury podziemnej, co uniemożliwia posadzenie drzew w tradycyjny sposób. W związku z tym miasto zdecydowało się na ustawienie donic z drzewami oraz niską roślinnością, aby w jakimś stopniu wzbogacić estetykę tego miejsca.

Władze miasta podkreślają, iż w ostatnich latach dokonano nowych nasadzeń w innych częściach śródmieścia, tam, gdzie pozwalały na to warunki techniczne. Podczas przebudowy deptaka posadzono 14 platanów klonolistnych, a przy ul. Królewskiej utworzono rabaty z ośmioma klonami srebrzystymi, 100 sztukami róż okrywowych oraz 60 śnieguliczkami.

W planach są także kolejne działania związane z zazielenieniem miasta – w ramach projektu zagospodarowania ul. Świętoduskiej planuje się rozbrukowanie części nawierzchni i wprowadzenie nowej roślinności. Szczegóły w poniższym materiale.

Duże zmiany w centrum Lublina. Miejsca parkingowe przeniosą na jezdnię, będą nowe drzewa, krzewy ozdobne i kwiaty

Tomasz Fulara przypomina, iż plac Króla Władysława Łokietka pełni funkcję reprezentacyjną i jest miejscem o wysokim natężeniu ruchu pieszych. Regularnie realizowane są tu duże wydarzenia kulturalne, takie jak Jarmark Jagielloński, Karnawał Sztukmistrzów czy Noc Kultury, co wymaga ustawiania mobilnej infrastruktury, w tym stoisk i straganów.

Dodatkowo plac służy jako krótkoterminowy postój dla taksówek, co jeszcze bardziej ogranicza możliwości trwałego zazielenienia tej przestrzeni.

Idź do oryginalnego materiału