Przymrozki zniszczyły rośliny ogrodowe? Zrób to, a podniosą się jeszcze przed majówką

top.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: /Pixel


Wiosna bywa bardzo kłopotliwa dla kwiatów. Wiele osób poczyniło już pierwsze porządki w ogrodzie i zasadziło rośliny, niedawne obniżenie temperatury mogło spowodować, iż sadzonki zmarniały. Jednak można je jeszcze uratować. Wystarczy zadbać o kilka kwestii, dzięki którym kwiaty ponownie rozkwitną i będą zdrowo rosły.

Wczesną wiosną wielu z nas sadzi pierwsze kwiaty. Sporo roślin jest odpornych na przymrozki i z niewielką pomocą radzi sobie z ponownym odżyciem. Dlatego też roślin delikatnych nie powinniśmy wysadzać zbyt wcześnie, innym zdołamy pomóc. Co należy zrobić?

Jak zadbać o rośliny po przymrozkach?

Przymrozki najczęściej najmocniej odczuwają magnolie, hortensje, laurowiśnie, surfinie oraz pelargonie. Często pojedyncze elementy będą zmrożone, po wystawieniu na słońce mogą zostać jeszcze bardziej uszkodzone. jeżeli mamy taką możliwość, to warto zapewnić im cień, aby mogły wolniej się rozmrażać. To pozwoli im na regenerację we własnym tempie. Jednak należy pamiętać, iż czasami takie części, tak się nie zregenerują i nie wypuszczą nowych pędów.

Można również odciąć zniszczone elementy — to pozwoli roślinie skupić się na pozostałych jej częściach. Jest to najlepsza opcja w przypadku większych krzaków i sadzonek. Ponadto należy zapewnić im odpowiednią dawkę wody i minerałów. Rośliny po ustąpieniu przymrozków powinny być dobrze nawodnione, warto także zastosować nawóz dedykowany do kwiatów, lub zdecydować się na domową odżywkę np. ze skórek bananów.

Sprawdź także: Jest banalna w uprawie i kwitnie całe lato. Z powodzeniem zastąpi surfinie

Kolejne przymrozki nie będą problemem — tak zabezpiecz rośliny

Jeśli planujesz sadzić nowe rośliny, a są one bardziej delikatne, to wybierz im miejsce, które jest zasłonięte przed wiatrem. Lepiej unikać również zagłębień — to właśnie tam gromadzi się największy chłód, więc kwiaty niezbyt dobrze znoszące niskie temperatury, będą miały trudniej.

Najważniejszą kwestią jest okrycie roślin. Można do tego wykorzystać m.in. agrowłókninę. Sprawdzą się również gałęzie choinek. To pozwoli na zabezpieczenie roślin przed ewentualnymi kolejnymi, przymrozkami, których nie można wykluczyć w kwietniu. Dzięki zastosowaniu tych zasad roślin będą miały szansę gwałtownie się zregenerować i zakwitnąć jeszcze przed majówką.

Zobacz też:

Kwiaty, które kojarzą się z ogrodem babci. Te odmiany kwitną najpiękniej

Nie tylko fusy. Ten kuchenny odpad również doskonale nawozi hortensje

Zbliża się termin przycinania magnolii. Sprawdź dokładnie, żeby się nie pospieszyć

Idź do oryginalnego materiału