Przygotuj borówkę do zimy. Ostatni dzwonek na istotny zabieg

5 dni temu
fot. screen Youtube / @MelissaKNorris / Pixabay

Nie nigdy nie masz 100-procentowej gwarancji, iż twoja borówka amerykańska przetrwa zimę i siarczyste mrozy, chociaż jest krzewem wysoce tolerancyjnym. Jednak młode rośliny i niektóre odmiany są wrażliwe na chłód. Te okazy należy w porę zabezpieczyć. Dzięki temu przetrwają do wiosny, a latem obficie zaowocują.

Jakie borówki ochronić na zimę?

● Gatunki mało odporne na chłód, np. Brigitta, Herbert.
● Krzewy, które rosną w wyjątkowo wietrznych miejscach.
● Młode, niedawno posadzone rośliny.
● Egzemplarze w donicach.

O starsze sadzonki nie trzeba się zbyt mocno martwić – one z reguły wychodzą bez szwanku z każdej sytuacji. Chyba iż mieszkasz w wyjątkowo zimnym regionie kraju, wtedy chroń każdy krzew przed zimą – choćby ten starszy i uznany za odporny.

Kiedy zabezpieczyć krzew borówki?

Listopad to ostatni moment, by to zrobić. Ważne, by krzew osłonić przez ostrymi mrozami sięgającymi np. -20°C. Pierwsze listopadowe przymrozki są już za nami, a ziemia lekko obmarzła. Póki nie ma jeszcze prawdziwej zimy, możesz wykonać ostatnie prace ogrodowe na przełomie listopada i grudnia.

Jak umiejętnie ochronić borówkę przed zimą?

● Pędy krzewu obsyp glebą, tworząc kopczyk o wys. 20 cm. Dzięki temu zabezpieczysz korzenie przed chłodem.

● Wyściółkuj grunt dookoła borówki (warstwa powinna mieć 5-10 cm). Wykorzystaj np. kompost o kwaśnym pH, trociny z iglaków.

● Młode rośliny i gatunki podatne na przemarzanie warto osłonić białą agrowłókniną.

● Rdzeń borówki zabezpiecz gałązkami iglaków.

● jeżeli krzew uprawiasz w donicy, to znajdź dla niego zaciszne miejsce przy domu. Dodatkowo pomyśl o osłonięciu go agrowłókniną.

Idź do oryginalnego materiału