Kurz w mieszkaniu to nie tylko podłogi czy meble. Osiada również na liściach roślin, hamując ich wzrost. Kwiaty doniczkowe w końcu nie tylko ozdabiają otoczenie, ale także oczyszczają powietrze i wnoszą spokój do naszego otoczenia. Dlatego warto regularnie je czyścić, dobierając metodę do ich rodzaju i wielkości, by zachowały witalność.
REKLAMA
Zainteresuje cię też: Aż 150 zł taniej. Tej promocji z Biedronki nie da się przebić. 18 sztuk w zestawie. A co w Lidlu?
Zobacz wideo Masza Wągrocka po premierze "Matek pinginów". "Obawialiśmy się jak środowisko to przyjmie" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]
Jakie rośliny można nabłyszczać? Ten zabieg nie w każdym przypadku zda egzamin
Nie każdy zdaje sobie sprawę, iż nie wszystkie rośliny doniczkowe można nabłyszczać, gdyż nie każdy okaz ma wysoką tolerancję na dotyk czy pocieranie. Unikaj tego zabiegu przy gatunkach wrażliwych, takich jak kalatee, cyklameny, fitonie, kaktusy, maranty, paprocie, asparagus czy palmy, zwłaszcza jeżeli mają pierzaste lub nitkowate liście. Bezpiecznie nabłyszczysz rośliny o gładkich, skórzastych liściach, np. anturium, monsterę, fikusa, skrzydłokwiat, zamiokulkasa, dracenę czy alokazję. Dla pewności stosuj naturalne metody zamiast chemicznych środków.
Przecieranie liści storczyka Fot. istockphoto.com/ autor Svetlana Verbitskaya
Czym umyć liście kwiatów, żeby się błyszczały? Będą lśniły żywą zielenią
Do czyszczenia i nabłyszczania liści świetnie sprawdzi się mleko lub skórka od banana. Mleko rozcieńczone wodą (1:1) delikatnie oczyszcza i nabłyszcza liście, tworząc ochronną warstwę. Wystarczy przetrzeć je miękką szmatką, a efekt jest szczególnie widoczny na szerokich liściach, np. fikusów czy palm. Druga opcja to skórka od banana. Wewnętrzną stroną można usunąć kurz i nadać naturalny połysk. Dodatkowo minerały zawarte w skórce odżywiają liście. Obie metody są tanie, proste i bezpieczne.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.