Prosty trik na usunięcie pnia po ściętym drzewie bez wykopywania!

1 rok temu
Zdjęcie: Jak pozbyć się pnia po ściętym drzewie, fot. freepik


Jak pozbyć się pnia po ściętym drzewie tak, by nie musieć go wykopywać? Jest na to kilka skutecznych metod, choć jeżeli się na nie zdasz, to nie usuniesz pieńka od razu. Ale za to zaoszczędzisz sobie ogromu trudu.

W zgodzie z naturą

Po ścięciu drzewa to, co zostało z pnia, obumrze, a następnie rozpocznie się proces rozkładu. Nie trzeba jednak czekać na zakończenie tego procesu przed usunięciem pnia. W rzeczywistości można chcieć usunąć pień jak najszybciej, ale trzeba się upewnić, iż użyta metoda usuwania pnia jest bezpieczna. Oczywiście pieniek relatywnie najszybciej usuniesz wykopując go. Ale pracy przy tym mnóstwo i nikt nie chce się jej na serio podejmować. Lepiej zdać się na obumarcie pnia. Można ten proces znacząco przyśpieszyć.

Jak pozbyć się pnia po ściętym drzewie? Usuwanie dzięki ognia

Prostym sposobem na pozbycie się dużego pnia drzewa jest jego spalenie. Najlepszym sposobem na to jest użycie wiertarki do wykonania otworów w pniu, a następnie wypełnienie tych otworów olejem opałowym lub naftą (należy jednak unikać benzyny). Niech olej opałowy lub nafta przesiąknie przez pieniek w ciągu tygodnia, a następnie wróć i upuść zapaloną zapałkę do każdego z otworów, które wywierciłeś. Proces wypalania powinien trwać kilka dni, zanim ostatecznie zamieni się w zwęglony popiół. jeżeli użyjesz tej metody, musisz upewnić się, iż zwierzęta domowe i dzieci są trzymane z dala od płonącego pnia, a także musisz upewnić się, iż nie naruszasz żadnych przepisów przeciwpożarowych, które mogą wiązać się z grzywną. Ponadto, absolutnie nie można pozostawić płonącego pnia bez nadzoru.

Jak pozbyć się pnia po ściętym drzewie, fot. freepik

Chemiczne usuwanie pni drzew

W sklepach z artykułami gospodarstwa domowego i ogrodniczymi dostępnych jest wiele produktów chemicznych, które mogą pomóc w usuwaniu pni drzew. Niezależnie od tego, który wybierzesz, powinien zawierać azotan potasu, aby przyspieszyć proces rozkładu i azot, który będzie produkował bakterie niezbędne do ułatwienia wzrostu bakterii, które pomogą w procesie stopniowego rozkładu. jeżeli zamierzasz przeprowadzić tego typu proces, to podobnie jak w przypadku użycia ognia, musisz wywiercić otwory w pniu. Kiedy już to zrobisz, przygotowujesz nawóz chemiczny, który zakupiłeś w sklepie, zwykle mieszając go z wodą. Następnie wypełnij otwory, które wywierciłeś w pniu. Od tego momentu pień będzie potrzebował kilku tygodni lub miesięcy, aby rozłożyć się na miękką substancję, którą można następnie łatwo usunąć.

Wykorzystaj grzybnię

Z grzybni korzysta się w bardzo podobny sposób, jak z chemicznego usuwania pieńka. Także i tutaj musisz najpierw nawiercić otwory, w których umieszczasz grzybnię. Wykorzystuje się tu zwykle specyficznego grzyba o nazwie Peniophora gigantea. Kupisz grzybnię z nim bez problemu w każdym większym, specjalistycznym sklepie ogrodowym. Wielu osób wybiera tę metodę, bo wydaje się najbardziej naturalna. Zwykle zajmuje ona podobną ilość czasu, jak usunięcie pieńka dzięki nawozu z azotanem potasu.

A może wcale nie usuwać….

„Pień jak pień, nic się z niego nie wyczaruje…”, a to nieprawda! Bo dosłownie można zamienić go w czarodziejski domek dla postaci z bajek (i tylko czekać, aż się zjawią na naszym podwórku). Oto, co niektóre osoby, które użyły wyobraźni, stworzyły ze swoich pieńków w ogrodzie.

Małe dzieło sztuki

unsplash

Cudowne w swojej prostocie

pinterest

Pieńko-warownia

pinterest

Trochę domek, trochę kapliczka przydrożna…

Fabryka skrzatów

pinterest

Spokojnie mogłyby zamieszkać tutaj jakieś ptaszki

pinterest

Super kącik zabaw dla dziecka

pinterest

Zielony bór

pinterest

Dom wróżek

pinterest

Idealny do zabawy

pinterest

Jak domek z ogródkiem do zabawy choćby z psem

Domek dla krasnoludka

Domek choćby ze skrzyneczką na listy

Idź do oryginalnego materiału