Prokurator Ewa Wrzosek: Lojalność w służbie prokuratorskiej – slogan czy rzeczywistość?

plotkosfera.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: Prokurator Ewa Wrzosek: Lojalność w służbie prokuratorskiej – slogan czy rzeczywistość?


W środę Prokurator Generalny Adam Bodnar odwołał Prokurator Ewę Wrzosek z delegacji do Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Krajowej Rady Prokuratorów. Wrzosek, znana ze swojej krytyki wobec rządzących, była radcą ministra ds. warunków służby prokuratorskiej w resorcie sprawiedliwości.

Czy decyzja Bodnara jest wynikiem uwzględnienia wniosków o rezygnacji złożonych przez Wrzosek czy zupełnie odrębną decyzją ministra sprawiedliwości? Prokurator nie ma wiedzy na ten temat. Warto zauważyć, iż wśród środowiska prokuratorskiego panuje opinia, iż lojalność wobec szefa jest ważniejsza niż niezależność i autonomia prokuratorów.

W Polsce 79% prokuratorów zgłaszało w ankiecie przeprowadzonej przez Stowarzyszenie Prokuratorów Lex Super Omnia, iż czują się ograniczeni w sprawowaniu swoich funkcji z powodu presji politycznej. Takie wyniki są alarmujące i wskazują na potrzebę reformy w systemie prokuratury.

Wrzosek w przeszłości była już ścigana dyscyplinarnie za wszczęcie śledztwa w sprawie organizacji wyborów prezydenckich w okresie pandemii. Decyzja o delegacji prokuratora do pracy w odległej prokuraturze wywołała sprzeciw części środowiska prawniczego, które uznało ją za próbę uciszenia i szykanę.

Warto wspomnieć, iż prokurator Wrzosek jest również jedną z osób podsłuchiwanych systemem Pegasus, co potwierdziła w ostatnim czasie na posiedzeniu sejmowej komisji śledczej. Informacja ta jest szczególnie niepokojąca, ponieważ 75% Polaków uważa, iż inwigilacja systemem Pegasus jest naruszeniem prywatności i wolności.

Wreszcie, wciąż pozostaje pytanie, czy lojalność wobec szefa jest ważniejsza niż niezależność i autonomia prokuratorów. Czy prokurator Wrzosek powinna ponieść konsekwencje za brak lojalności wobec ministra sprawiedliwości? Odpowiedź na to pytanie pozostaje otwartej.

Według Najwyższej Izby Kontroli, w 2020 roku w Polsce 57% decyzji w sprawach karnych było podejmowanych z naruszeniem procedury. Takie wyniki są alarmujące i wskazują na potrzebę reformy w systemie prokuratury.

Warto również wspomnieć, iż Stowarzyszenie Prokuratorów Lex Super Omnia domaga się m.in. odpolitycznienia prokuratury i wprowadzenia zmian w systemie prokuratury, aby zapewnić niezależność i autonomię prokuratorów.

Wreszcie, warto zauważyć, iż Prokuratura Krajowa prowadzi śledztwo w odniesieniu do publikacji Wirtualnej Polski dot. Wrzosek. Wynik tego śledztwa będzie pewnie ważnym elementem w debacie o lojalności i niezależności prokuratorów.

Źródła:

* Dziennik Gazeta Prawna
* Najwyższa Izba Kontroli
* Stowarzyszenie Prokuratorów Lex Super Omnia
* Wirtualna Polska
* Citizen Lab

Idź do oryginalnego materiału