Potok Cedron w granicach parku w Wejherowie

naturapolska.blogspot.com 1 rok temu

Cedron to potok długości ok. 13 km. Stanowi dopływ rzeki Redy, początkowo przepływając przez jezioro Wyspowo. Płynie przez obszar gminy Wejherowo objęty Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym. Również przez park w Wejherowie i na tym odcinku skupię opowieść, bo to najciekawsze miejsce do obserwacji ptaków na całej długości wspomnianego cieku.

To kraina zimorodka, pliszki górskiej oraz zimującego pluszcza. W poszukiwaniu tego ostatniego warto wybrać się na koniec parku, gdzie Cedron wpływa w jego granice. Stoi tam charakterystyczna kapliczka w stylu neogotyckim ufundowana w 1860 roku. Pluszcza wypatrywać będziemy po obu stronach mostu. jeżeli tam się nie pokarze, to dalsze poszukiwania będą dość karkołomne, bo dalej brzegi potoku są błotniste a choćby bagniste. W tym sezonie pluszcz jeszcze się nie pojawił, ale a poprzednich odwiedzał to miejsce regularnie (archiwalne zdjęcie pluszcza z tego stanowiska).

Natomiast miejsce gdzie Cedron opuszcza park w okolicach Pałacu Przebendowskich, to kraina pliszki górskiej, a na całej długości zimorodków. w tej chwili stawy parku jeszcze nie zmarzły więc zimorodki póki co, tam właśnie polują. w okresie lęgowym porośnięte wysokimi drzewami brzegi Cedronu przyciągają muchołówki szare, śpiewaki, dzięcioły oraz wiele innych gatunków w tym szponiaste.












Idź do oryginalnego materiału