W dniu 11 kwietnia 2025 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Lwówku Śląskim odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Spotkanie otworzyła Starosta Lwówecki, Pani Małgorzata Szczepańska, witając zgromadzonych gości – członków komisji, przedstawicieli służb, inspekcji i straży oraz reprezentantów gmin powiatu lwóweckiego.
Głównym tematem posiedzenia była choroba zwierząt – pryszczyca, której kolejne ogniska odnotowano na terenie Słowacji. Pryszczyca to wysoce zaraźliwa wirusowa choroba zwierząt parzystokopytnych, takich jak bydło, owce, kozy czy świnie. Choroba objawia się gorączką, powstawaniem pęcherzy w jamie ustnej i na racicach, kulawizną oraz spadkiem produkcji mleka. Choć pryszczyca rzadko przenosi się na ludzi i przebieg zakażenia jest zwykle łagodny, jej wystąpienie wśród zwierząt gospodarskich może powodować poważne straty ekonomiczne oraz skutkować wprowadzeniem restrykcyjnych ograniczeń sanitarnych.
W związku z dynamiczną sytuacją epizootyczną na Słowacji, gdzie wykryto kolejne ogniska pryszczycy, Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego omówił działania prewencyjne i przygotowawcze.
Głównym prelegentem była Pani Patrycja Rybczak – Powiatowy Lekarz Weterynarii, która szczegółowo przedstawiła zagadnienia związane z chorobą oraz sposoby ograniczenia ryzyka jej zawleczenia na teren powiatu.
W programie posiedzenia znalazły się m.in.:
-
Omówienie zagrożenia zawleczenia pryszczycy na teren powiatu lwóweckiego.
-
Przedstawienie objawów klinicznych choroby i sposobów ich rozpoznawania.
-
Zaplanowanie uruchomienia akcji informacyjnej skierowanej do podmiotów utrzymujących zwierzęta wrażliwe na zakażenie.
-
Przypomnienie trybu powoływania przez Burmistrzów rzeczoznawców do wyceny zwierząt zabitych z nakazu Inspekcji Weterynaryjnej.
-
Omówienie trybu powoływania rzeczoznawców do wyceny produktów i sprzętów zniszczonych z nakazu Inspekcji Weterynaryjnej.
-
Wyznaczenie lokalizacji grzebowisk dla zwierząt na terenie poszczególnych gmin.
-
Omówienie ogólnych zasad współdziałania między służbami, inspekcjami, strażami oraz samorządami w przypadku wykrycia ogniska choroby.
Spotkanie miało na celu przede wszystkim przygotowanie odpowiednich procedur, które pozwolą na szybkie i skuteczne działanie w przypadku wystąpienia zagrożenia. Starosta Małgorzata Szczepańska podkreśliła wagę współpracy wszystkich zaangażowanych jednostek i apelowała o wzmożoną czujność w zakresie monitorowania sytuacji epizootycznej.







