Posadź bez w tym terminie. Będzie tonął w kwiatach przez wiele lat

top.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: /Pixel


Z sentymentem wspominasz zapach kwiatów bzu na działce babci? jeżeli chcesz posadzić ten krzew obok swojego domu, masz na to kilka czasu. Zrób to w tym terminie i naucz się o niego dbać, a twój ogród będzie tonął w kwiatach przez wiele lat. Poznaj zasady uprawy i pielęgnacji lilaka pospolitego, bo to prawdziwa nazwa rośliny, którą masz na myśli.

Lilaki pospolite w Polsce często mylnie nazywane są bzami, choć tak naprawdę należą do rodziny oliwkowatych. To, jak je określasz, nie na co dzień nie ma jednak większego znaczenia.

Jeśli masz własną działkę i marzysz o tej pięknej, fioletowej roślinie, już teraz odpowiednio przygotuj się do jej uprawy. Musisz poznać przynajmniej podstawowe informacje na temat terminu sadzenia lilaka pospolitego, warunków, które powinien mieć zapewnione w ogrodzie i sposobu pielęgnacji krzewu. Dzięki temu będzie zdobił twój ogród długimi latami.

Kiedy sadzić lilaki pospolite? Najlepszy termin jest właśnie teraz

Nie zwlekaj z sadzeniem lilaka, bo najlepszy czas, aby wykonać ten zabieg, jest właśnie teraz. Ogrodnicy uważają, iż najlepiej umieścić sadzonki w glebie wczesną wiosną w kwietniu. jeżeli się spóźnisz, na kolejną okazję będziesz musiał czekać do przełomu września i października, bo ten termin również temu sprzyja.

Dlaczego właśnie wiosna i wczesna jesień są najlepszym czasem na sadzenie lilaka? To proste, temperatura jest wówczas umiarkowana, a ziemia lekko wilgotna, co sprzyja przyjmowaniu się sadzonek i ich adaptacji do nowego miejsca.

Może cię zainteresować: To ona zaczyna wypierać hortensje z ogrodów. Kwitnie prawie pół roku

Gdzie sadzić lilaki i jak to robić? Wybór miejsca ma wręcz kolosalne znaczenie

Wybór miejsca, w którym posadzisz lilaki ma wręcz kolosalne znaczenie dla powodzenia całego zabiegu. Na nieodpowiednim stanowisku krzewy nie będą bujnie kwitły, będą wydawać się słabe, a ich kwiaty mogą blednąć.

Najlepsze miejsce dla lilaków pospolitych to obszar słoneczny i lekko przewiewny, gdzie będą miały zapewnione 7-8 godzin dostępu do światła słonecznego w ciągu dnia. Nie powinno się ich sadzić zbyt blisko ogrodzenia czy ściany, bo mocno się rozrastają.

Jeśli natomiast chodzi o ziemię, to lilaki pospolite dobrze czują się w żyznej, przekopanej, wymieszanej z kompostem glebie o lekko zasadowym odczynie pH oscylującym w granicach 6,5-7,5. Możesz dodać do podłoża piasku albo żwiru, aby było przepuszczalne.

Gdy znajdziesz odpowiednie miejsce w ogrodzie, posadź lilaki w dołki o głębokości około 50 cm i podobnej szerokości. Możesz na jego dnie umieścić drobny drenaż np. ze żwirku albo kamyków, aby rośliny miały zapewniony lepszy przepływ wody. Gdy wsypiesz ziemię, umieść sadzonkę niezbyt głęboko, zasyp ją i podlej obficie, ugniatając glebę wokół krzewu.

Czytaj również: Ten storczyk kosztuje więcej, niż mieszkanie w stolicy. Aż trudno uwierzyć w cenę

Jak dbać o lilaki pospolite, aby bujnie kwitły przez wiele lat?

Najważniejszym zabiegiem w pielęgnacji lilaków pospolitych jest nawadnianie. Należy je regularnie podlewać umiarkowaną ilością wody, kiedy dni nie są deszczowe.

Jest to istotne zwłaszcza w pierwszym roku po posadzeniu roślin, bo woda sprzyja ich szybkiemu ukorzenieniu się. Wiosną możesz także nawozić lilaki produktami o dużej zawartości fosforu i potasu. Od czasu do czasu można także pozbywać się przekwitniętych kwiatostanów.

Zobacz też:

Zapomnij o pelargoniach na balkonie. W tym sezonie zastąpioną je miliony dzwonków

Twoje tulipany żółkną? Winna może być popularna choroba, więc działaj szybko

Agrest obsypie się soczystymi owocami. Wystarczy, iż będziesz podlewać go tym

Idź do oryginalnego materiału