Polskie zoo powitało uroczego malucha. To rzadki i zagrożony gatunek. Lepiej do niego nie podchodzić

1 tydzień temu
Poznańskie zoo ogłosiło radosne wieści. Pracownicy przywitali na świecie nowego podopiecznego, reprezentanta rzadkiego gatunku zagrożonego wyginięciem. Maluch znajduje się pod czujnym okiem rodziców, którzy nie pozwalają się do niego zbliżyć.
Nowe Zoo Poznań ma teraz powody do radości. Na świat przyszło właśnie pisklę rzadkiego gatunki. To żuraw białoszyi, czyli duży ptak pochodzący ze wschodniej Azji. W naturze jest zagrożony wyginięciem, dlatego ogrody zoologiczne bardzo dbają o populację tych zwierząt. Maluch z pewnością będzie czuć się bezpiecznie w Poznaniu, zwłaszcza iż jego rodzice nie opuszczają go na krok.


REKLAMA


Zobacz wideo Chińskie zoo przemalowało psy chow-chow na tygrysy


Gdzie można zobaczyć żurawie? W zoo pojawiło się właśnie urocze pisklę
Radosne nowiny przekazał Remigiusz Koziński, kierownik Nowego Zoo w Poznaniu.
Na razie nie znamy jego, lub jej, płci. Mama troskliwie opiekuje się maluchem, ojciec strzeże obojga. Biada temu, kto podejdzie za blisko siatki
- czytamy na stronie portalu Głos Wielkopolski. Żurawie białoszyje to jedne z najrzadszych gatunków żurawi na świecie. Jak mówi Remigiusz Koziński, są dalekimi krewnymi żurawi zwyczajnych, które można spotkać w naszym kraju.
Naturalne siedliska tych ptaków to północno-wschodnia Mongolia, północno wschodnie Chiny i przyległe do tych rejonów obszary Rosji. Żurawie te pojawiają się też w Korei i na południu Japonii
- wyjaśnił kierownik zoo. Warto zaznaczyć, iż to nie pierwszy raz, gdy w Poznaniu wykluwa się osobnik tego zagrożonego gatunku. W maju 2024 roku również przywitano na świecie urocze pisklę.


Zobacz też: Wielkie zmiany w telewizji naziemnej. Te darmowe kanały zostaną niedługo wyłączone


Ile jest żurawi na świecie? Populacja tego gatunku ciągle spada
Żuraw białoszyi ma od 120 do 150 centymetrów długości, różowe nogi i czarno-białe upierzenie z czerwonymi przebarwieniami w okolicach oczu. Swoje wielkie gniazda buduje z wysuszonych traw i turzyc, a źródłem jego pożywienia są owady, nasiona, korzenie, rośliny i małe zwierzęta. Należy wspomnieć, iż Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) od 1988 roku klasyfikuje żurawia białoszyjego jako gatunek narażony na wyginięcie, a globalny trend liczebności tych zwierząt uznaje się za spadkowy. Wynika to z utraty siedlisk tych ptaków. Naturalnie zamieszkują one tereny podmokłe Azji wschodniej, które są niszczone lub przemysłowo przekształcane wskutek ekspansji rolnej i wysokiego zapotrzebowania na wodę. Jak czytamy na stronie Czerwonej księgi gatunków zagrożonych, aktualnie na świecie żyje tylko około 6250 - 6750 osobników.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.


Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału