Polskie dzieła sztuki na wystawie w Wiśniowej

6 dni temu
Zdjęcie: Wystawa „Utracone-odzyskane” w ogrodzie przy Pałacu Kołłątajów w Wiśniowej / Fot. Urząd Miasta w Staszowie


„Utracone – odzyskane” – to tytuł najnowszej wystawy, którą można oglądać w ogrodzie przy Pałacu Kołłątajów w Wiśniowej w gminie Staszów. Na ponad 20 planszach prezentowane są wybrane dzieła sztuki utracone z polskich zbiorów w wyniku II wojny światowej i odzyskane w ostatnich latach dzięki działaniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Na wystawie można zobaczyć wizerunki cennych dzieł malarstwa, które od zakończenia wojny uchodziły za zaginione, a w ostatnich latach powróciły do polskich zbiorów muzealnych – poinformowała Małgorzata Urban z pałacu w Wiśniowej.

– Jest to m.in. „Dama w pawich piórach” Teodora Axentowicza pochodząca z Muzeum Narodowego w Warszawie, dyptyk „Mater Dolorosa” i „Ecce Homo” przypisywany warsztatowi Dierica Boutsa z Muzeum Zamku w Gołuchowie, czy „Opłakiwanie Chrystusa” z warsztatu Lucasa Cranacha starszego z Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Wśród odnalezionych dzieł jest również obraz pt. „Kanał w Nowym Porcie” autorstwa Arthura Bendrata z Muzeum Narodowego w Gdańsku i „Madonna z Dzieciątkiem” przypisywana Alessandro Turchiemu, pochodząca z Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu, odnaleziona aż w Japonii. Jedna z plansz prezentuje historię utraty i odzyskania ze zbiorów Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie cennego świecznika ściennego z cyzelowanego i złoconego brązu z wizerunkiem Meduzy, który od początku XIX w. należał do wyposażenia Pałacu na Wyspie – wylicza Małgorzata Urban.

– Wystawa przypomina, iż w rezultacie działań wojennych i planowej grabieży dokonywanej na terytorium okupowanej Polski przez wojska niemieckie i radzieckie, polskie kolekcje publiczne, prywatne i kościelne utraciły ponad pół miliona zabytków – zwraca uwagę.

Wystawa „Utracone-odzyskane” w ogrodzie przy Pałacu Kołłątajów w Wiśniowe / Fot. Urząd Miasta w Staszowie

Losy ogromnej liczby zaginionych obiektów do dziś pozostają nieznane. Jednak dzięki działaniom restytucyjnym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego do polskich muzeów w ostatnich latach powróciło ponad 750 pojedynczych dzieł.

Wystawa przy Pałacu Kołłątajów w Wiśniowej czynna będzie do 14 listopada. Wcześniej była prezentowana w Łazienkach Królewskich w Warszawie, w Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie, w Muzeum Okręgowym w Koninie oraz w Centrum Koneser w Warszawie.




Idź do oryginalnego materiału