Policja wkracza do lasów. realizowane są wzmożone kontrole. Mandaty wynoszą choćby 500 złotych

16 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Dominik Gajda / Agencja Wyborcza.pl


Sztumska policja i straż leśna przypominają o konsekwencjach związanych z nielegalnym pozyskiwaniem gałęzi oraz drzewek z lasów. Problem ten nasila się zwłaszcza przed świętami Bożego Narodzenia, więc funkcjonariusze zapowiadają wzmożone kontrole terenów leśnych. Kary mogą osiągać zawrotne kwoty.
Żywa choinka to dla wielu osób jedyna akceptowalna opcja na Boże Narodzenie. Musimy jednak liczyć się z tym, iż iglak z lasu może narazić nas na poważne problemy. najważniejszy przy tym jest sposób jego pozyskania. Niestety konsekwencje w tym przypadku dotkną nie tylko nieuczciwych sprzedawców, ale także kupujących. Co więcej, nie zawsze chodzi tu o całe drzewka.


REKLAMA


Jaka jest kara za nielegalne wycięcie drzewa w lesie? Policja oraz straż leśna przestrzegają i zapowiadają kontrole
Jak informuje portal tvregionalna24.pl, policjanci Komendy Powiatowej Policji w Sztumie wraz z funkcjonariuszami straży leśnej prowadzą w tej chwili wzmożone kontrole terenów kompleksów leśnych. Mają one na celu walkę z nielegalnym pozyskiwaniem całych drzew iglastych, a także ich gałęzi oraz innej roślinności, która jest wykorzystywana przy tworzeniu bożonarodzeniowych dekoracji.


Funkcjonariusze straży leśnej wspólnie ze sztumskimi policjantami prowadzą także działania ukierunkowane na przeciwdziałanie kradzieży z lasów gałęzi drzew iglastych, mchu oraz paproci, które bardzo często wykorzystywane są do produkcji ozdób bożonarodzeniowych. Pamiętajmy, iż zarówno sprzedaż kradzionych drzewek, jak i ich zakup prowadzą do odpowiedzialności za wykroczenie lub przestępstwo


- wyjaśnia i przestrzega asp. szt. Karolina Kosmowska, Oficer Prasowy KPP Sztum, cytowana przez tvregionalna24.pl. Należy podkreślić, iż nie musimy przy tym wcale wycinać drzew. Precyzuje to art. 120 Kodeksu wykroczeń:


Kto w celu przywłaszczenia dopuszcza się wyrębu drzewa w lesie albo kradnie lub przywłaszcza sobie z lasu drzewo wyrąbane lub powalone, o ile wartość drzewa nie przekracza 800 złotych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.


Nałożony może zostać na nas mandat w wysokości 500 złotych. Kara wzrośnie do choćby kilku tysięcy złotych, jeżeli sprawa zostanie skierowana do sądu. Omawiane przepisy nie dotyczą jednak tylko okresu bożonarodzeniowego.
Kradzież drzewa z lasu to problem nie tylko w okresie bożonarodzeniowym. Takie czynności nie ujdą nam na sucho
Rosnące ceny produktów i usług skłaniają wiele osób do poszukiwania oszczędności przy każdej okazji. Przykładem tego jest zbieranie w lesie chrustu na opał, co też zalicza się do działań nielegalnych. Więcej na ten temat pisaliśmy w poprzednim artykule. Z drzew iglastych często wykonywane są również ozdoby na Wszystkich Świętych. Polskie Radio Lublin informowało kilka miesięcy temu o tegorocznej akcji "Stroisz", której celem było (podobnie jak teraz) zapobieganie kradzieżom leśnej roślinności.Zobacz też: Tyle prądu zużywają lampki choinkowe. Twój rachunek może wzrosnąć przez święta choćby o 1400 złNa koniec należy podkreślić, iż legalne pozyskanie drzewka z lasu jest jak najbardziej możliwe. Wystarczy skorzystać ze sprzedaży prowadzonej przez leśniczych. Niedawno informowaliśmy choćby o tegorocznych cenach w takich punktach.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału