Podsyp tym sadzonki lawendy. Pędy będą rosły jak szalone. Morze pachnących kwiatów gwarantowane

1 tydzień temu
Zdjęcie: Fot. istockphoto.com/ autor Jan Mach


Piękne, fioletowe pąki i intensywnie zielone pędy - tak wyglądającą lawendą mogą cieszyć się ogrodnicy, którzy zasilają roślinę odżywczymi mieszankami. Zobacz, jak wykorzystać produkty, które z całą pewnością znajdują się w twoim domu. Wypróbuj te metody i ciesz się pachnącymi kwiatami.
Lawenda już od lat jest jedną z najbardziej lubianych roślin. Zdaniem wielu osób jej głównym atutem są piękne, fioletowe kwiaty o przyjemnym, lekkim zapachu. Potrafią one idealnie udekorować zarówno puste przestrzenie w ogrodzie, jak i parapety oraz balkony. Kolejną pozytywną cechą tego gatunku jest fakt, iż jego aromat odpędza nielubiane przez nas istoty - komary, meszki, muchy, mole i kleszcze. Dodatkowo jest ona niezwykle łatwa w utrzymaniu. Wystarczy, iż zapewnimy jej odpowiednie warunki, a pozwoli nam cieszyć się swoim urokiem i ochroni dom oraz działkę przed szkodnikami.


REKLAMA


Zobacz wideo Przesadzajcie, a urośniecie! Oto, jak powinno się przesadzać rośliny doniczkowe!


Lawenda - kwitnienie. Odpowiednio pielęgnowany krzew wypuści pąki choćby dwa razy w roku
Pierwsze tygodnie wiosny to idealny czas na to, aby zasadzić lawendę w ogrodzie lub donicy. Odpowiednio pielęgnowana tzn. umieszczona w piaszczystej, przepuszczalnej glebie, zasilanej odpowiednimi składnikami odżywczymi potrafi wypuścić pąki choćby dwa razy w roku. Pierwszy okres rozkwitu rozpoczyna się w maju i trwa do połowy lipca. Drugi przypada na okres jesienny. Fioletowe kwiatuszki zachwycają w tym czasie swoich właścicieli choćby do ostatnich tygodni października.
Zobacz też: Pelargonie są już passe. Pojawiła się nowa królowa polskich balkonów i ogrodów
Roślina ceni sobie dobrze nasłonecznione lokalizacje. Nie przepada jednak za zbyt kwaśną ziemią, o czym również warto pamiętać przy jej wysadzaniu. W kwestii podlewania lawenda nie jest zbyt wymagająca. Wystarczy podać jej napój przynajmniej raz na dwa tygodnie. Podobnie jest z nawozami. Odżywki można podawać sporadycznie co 3-4 tygodnie. Najlepiej sprawdzą się te przygotowane w domu.


Jaki nawóz do lawendy? Wystarczy, iż wymieszasz z tym ziemię
Jak już wspomnieliśmy, lawenda nie przysparza zbyt wielu kłopotów, jeżeli chodzi o pielęgnację rośliny. Niemniej jednak starajmy się nie traktować jej po macoszemu i co jakiś czas dokarmiajmy ją nawozem, aby mogła zdrowo i bujnie rosnąć. Jedną z najkorzystniejszych mieszanek - niezależnie od tego z jakim kwiatem mamy doczynienia - jest kompost. Chcąc wykorzystać go do wzmocnienia lawendy, trzeba jednak pamiętać o zachowaniu umiaru, żeby nie doprowadzić do nadmiernego spulchnienia i obciążenia gleby, której roślina zdecydowanie nie lubi.
jeżeli nie lubicie przeprowadzać ogrodniczych eksperymentów, możecie sięgnąć po popiół drzewny. Produkt ten zawiera mnóstwo mikroelementów, które mają pozytywny wpływ na rozrost rośliny. Wystarczy wysypać proszek pod krzaczkami i delikatnie wymieszać go z glebą. Podobny efekt uzyskamy, wykorzystując pokruszone skorupki jajek, które są naturalnym źródłem wapnia.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału