Podlej nim storczyka, a będzie uginać się od kwiatów. "Napój mocy" zrobisz z taniego warzywa

3 dni temu
Dlaczego storczyk nie kwitnie? To pytanie zadaje sobie wiele osób o tej porze roku, ponieważ lato bywa wręcz niszczycielskie dla roślin doniczkowych. Upał jest nie do zniesienia, a woda gwałtownie wysycha, co wpływa na wygląd kwiatów. jeżeli twój storczyk też to odczuwa, podlej go specjalną odżywką.
Nie od dziś wiadomo, iż storczyk to jedna z najbardziej upartych roślin doniczkowych. Choć wygląda przepięknie, to ma wysokie wymagania pielęgnacyjne i choćby najmniejszy błąd może go osłabić. To zniechęca wiele osób do uprawiania tego gatunku, jednak warto wiedzieć, iż zwiędnięte kwiaty nie muszą być regułą. Wystarczy przestrzegać podstawowych zasad i stosować skuteczne, proste nawozy, aby roślina prezentowała się pięknie aż do później jesieni.


REKLAMA


Zobacz wideo Przesadzajcie, a urośniecie! Oto, jak powinno się przesadzać rośliny doniczkowe!


Jak dbać o storczyki w domu? Zapamiętaj te zasady pielęgnacji
Aby storczyk nie gubił swoich pięknych kwiatów, należy cały czas przestrzegać podstawowych zasad jego pielęgnacji. Wbrew pozorom nie są takie trudne do zapamiętania, jeżeli stosujemy się do nich regularnie. Istnieje kilka najważniejszych kwestii:


Stanowisko - gatunek ten należy umieścić w jasnym miejscu, ale z rozproszonym światłem. Stawiając roślinę zbyt blisko okna można narazić ją na poparzenia, natomiast w cieniu nie będzie wypuszczać nowych kwiatów.
Światło - trzeba je zapewnić nie tylko kwiatom, ale też korzeniom, aby mogły przeprowadzić fotosyntezę. Należy zatem posadzić storczyki w przezroczystych doniczkach.
Temperatura - rośliny będą się najlepiej rozwijać w pomieszczeniach z temperaturą wynoszącą około 20-25 stopni Celsjusza.
Podlewanie - bezpośrednie wlewanie wody do doniczki może się w tym wypadku nie sprawdzić. Lepszym pomysłem będzie zanurzenie bryły korzeniowej storczyka w misce z wodą na kilka minut. Należy jednocześnie uważać, aby nie zmoczyć przy tym liści i kwiatów.


Zobacz też: Hortensja zdetronizowana. Polacy mają nową królową. Pokochali ją za okazałe, kolorowe "pompony"


Co zrobić, aby zakwitły storczyki? Podlej je tym domowym wywarem
Oprócz powyższych zasad należy również pilnować regularnego nawożenia. Storczyki potrzebują do kwitnienia dużej dawki składników odżywczych, bo bez tego mogą gwałtownie zmarnieć i nie wypuścić nowych pąków. W sklepie znajdziemy sporo gotowych preparatów do tego gatunku, jednak nie trzeba za nie przepłacać. Dobry nawóz można zrobić w domu samodzielnie, a do jego przygotowania będziemy potrzebować tylko czosnku i wody. Roślina ta jest bogata w wiele cennych składników, między innymi w potas, magnez, miedź i żelazo. Ma także adekwatności antyseptyczne, co odstrasza różne szkodniki, na przykład popularne mszyce. Jak przygotować odżywkę z czosnku?


Najpierw rozgniatamy dwa duże (lub trzy mniejsze) ząbki czosnku dzięki praski i przekładamy je do słoika.
Rozgnieciony czosnek zalewamy 600 mililitrami przegotowanej, wystudzonej wody.
Słoik dokładnie zakręcamy i odstawiamy w zacienione miejsce na około 24 godziny. Po tym czasie przecedzamy roztwór, a w powstałym płynem zanurzamy bryłę korzeniową storczyka na kilku minut.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.


Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału