Zrobiło się deszczowo, a to oznacza, iż grzybiarze śledzą na bieżąco informacje dotyczące wysypów grzybów w różnych częściach kraju. Pomimo tego, iż nie wszędzie jest ciepło, w lasach i tak można natknąć się na dorodne okazy. W niektórych regionach jest ich szczególnie dużo, przez co można mówić o prawdziwym urodzaju grzybów. Gdzie dokładnie warto się wybrać na poszukiwania?
Grzybobranie 2025. Pogoda sprzyja rozwojowi grzybów
Tegoroczna pogoda jest dość zaskakująca i zdecydowanie lubi płatać figla. Dla grzybiarzy jest to jednak powód do radości, ponieważ z różnych stron Polski pojawiają się głosy o kolejnych wysypach grzybów. Ostatnie opady deszczu, umiarkowane temperatury i przejściowe przejaśnienia sprawiają, że dla grzybów są to dobre warunki do wzrostu.
W całym kraju mówi się o licznych znaleziskach w lasach, wśród których dominują kurki, borowiki, koźlarze, borowiki brunatne, a także maślaki. Coraz częściej pojawiają się także doniesienia o zbiorach czubajki kani, która lubi porastać obrzeża lasów oraz leśne polany.
Nie można jednak zapominać, iż wraz z wysypem jadalnych grzybów, w lasach nie brakuje również tych, które są trujące. W związku z tym wybierając się na grzyby, zawsze należy zbierać tylko te okazy, do których ma się stuprocentową pewność co do bezpieczeństwa.
Może cię zainteresować: Grzybów jest tyle, iż można się na nich potknąć. Grzybiarze z tego uzdrowiska zacierają ręce
Gdzie jest najwięcej grzybów? W tych miejscach grzybobranie będzie udane
Głosy o pojawiających się okazach grzybów w lasach dochodzą z różnych części Polski, jednak niektóre regiony uważane są za tak zwane “pewniaki". Oznacza to, iż szansa na udane grzybobranie jest tam znacznie większa. Prym wiodą lasy w Wielkopolsce oraz na południowym Mazowszu. Jak donoszą niektórzy grzybiarze, dorodne borowiki można tam znaleźć “nawet w trawie i przy ścieżkach". Ponadto mówi się tam o wysypie maślaków i podgrzybków.
Mieszkańcy południowej Polski jednak też nie mogą narzekać na puste lasy, ponieważ na Podkarpaciu, w Małopolsce, a także na ziemi świętokrzyskiej również mówi się o wysypach grzybów. Wśród okazów pojawiają się prawdziwki, koźlarze oraz kurki. Umiarkowane ciepło oraz deszcze dają szanse w tych okolicach na koszyki pełne smakowitych grzybów.
Co ciekawe, doświadczeni grzybiarze, jak i leśnicy, przewidują, iż przy utrzymaniu odpowiedniej pogody, prawdziwy wysp w lasach dopiero nastąpi. W porównaniu do ubiegłych lat, tegoroczne wysypy grzybów zaczęły się dużo szybciej i bardziej dynamicznie. Wpływ ma na to między innymi pogoda, jaka panowała w tym roku na wiosnę. Tym samym wystarczy wybrać się w “pewne miejscówki", aby móc cieszyć się udanym grzybobraniem.
Źródła: grzyby.pl, rolnikinfo.pl, kamilwogrodzie.pl
Zobacz też:
Tak ochłodzisz mieszkanie bez klimy i wiatraka. Wystarczy 1 produkt z apteki
Zmiękcza ubrania i chroni kolory. Działa jak drogie płyny do prania, a kosztuje grosze
Wsyp do porannej kawy zamiast cukru. Jest zdrowsze, dodaje energii i obłędnie smakuje