Plan na plac Piastowski. Parking podziemny ze schronem, zieleń, estetyczne targowisko

6 dni temu

Do końca stycznia bydgoszczanie mogą zapoznać się z projektem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla okolic Placu Piastowskiego. Jakie zagospodarowanie terenów wokół zaniedbanej perły Śródmieścia przewiduje Miejska Pracownia Urbanistyczna?

Plan „Śródmiescie – Plac Piastowski” obejmuje obszar o powierzchni ok. 14,5 ha, ograniczony od zachodu ul. Jana i Jędrzeja Śniadeckich i Dworcową, od północy ul. Jana III Sobieskiego, gen. Józefa Sowińskiego i Mazowiecką, od wschodu ul. Henryka Sienkiewicza, a od południa ul. Lipową i Ślusarską. Projekt planu został wyłożony publicznie dzień przed Wigilią; ze szczegółami można zapoznać się do 31 stycznia 2025 roku – 28 stycznia, o godzinie 16:00 w siedzibie MPU (Grudziądzka 9/15, budynek A, III piętro, pokój 319). Uwagi należy składać w nieprzekraczalnym terminie do 17 lutego.

Składający uwagę do projektu planu podaje swoje imię i nazwisko albo nazwę oraz adres zamieszkania albo siedziby oraz adres poczty elektronicznej, o ile taki posiada, a także wskazuje, czy jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości objętej uwagą, oraz może podać dodatkowe dane do kontaktu takie jak adres do korespondencji lub numer telefonu – informuje MPU. Uwagi należy składać dzięki formularza pisma dotyczącego aktu planowania przestrzennego, dostępnego na stronie: www.mpu.bydgoszcz.pl/formularz – zarówno na adres MPU lub na adres sekretariat@mpu.bydgoszcz.pl tudzież elektronicznej skrzynki podawczej.

Plac Piastowski. Szczegóły planu zagospodarowania

We wrześniu 2024 roku dyrektor MPU Anna Rembowicz-Dziekciowska przedstawiła radnym pierwsze szczegóły przygotowywanego od prawie trzech lat planu. Pracownia proponuje, by Plac Piastowski był terenem placu lub rynku z funkcją targową jako funkcją uzupełniającą, wymagającym oczywiście rewaloryzacji w oparciu o kompleksowy projekt zagospodarowania w celu „nadania mu nowych wartości funkcjonalno-użytkowych oraz stworzenia wielofunkcyjnej przestrzeni dla mieszkańców poprzez m.in. zagospodarowanie placu jako przestrzeni rekreacyjno – wypoczynkowej, wprowadzenie nasadzeń zieleni wysokiej i niskiej, elementów i urządzeń wodnych, oświetlenia z dopuszczeniem lokalizacji tymczasowych obiektów budowlanych na potrzeby funkcjonującego targowiska, zgodnie z ustaleniami szczegółowymi planu”.

Nie przewiduje się większych zmian w obrębie zabudowy kamienicznej wokół Placu. – Ustala się lokalizację funkcji usługowych w parterach budynków pierzejowych od strony ul. Dworcowej oraz Jana i Jędrzeja Śniadeckich – czytamy w projekcie dokumentu. Wysokość zabudowy to maksymalnie 25 metrów (dla poszczególnych kwartałów obowiązują odrębne zapisy dotyczące wysokości). Teren dawnego hotelu Brda ma pełnić funkcję mieszkaniową wielorodzinną z usługami (maksymalna wysokość zabudowy 42 metry).



W projekcie MPU przedstawia też szczegóły odnośnie zagospodarowania samego placu. Dopuszcza się handel na zorganizowanym targowisku oraz zapowiadaną we wrześniu budowę parkingu podziemnego pełniącego też funkcję schronu. MPU wymaga też uwzględnienia osi kompozycji urbanistycznej placu oraz osi widokowych z zakazem umieszczania elementów zasłaniających lub zakłócających wgląd w przestrzeń placu z głównych ciągów komunikacyjnych. Kramy mają być estetyczne i usytuowane tak, by od strony ulic nie było widać ich zaplecza. Po rzecz jasna renowacji, plac ma się stać także miejscem jarmarków, wydarzeń kulturalnych czy wystaw.

Na placu ma zostać dopuszczone „sytuowanie obiektów i urządzeń rekreacyjno-wypoczynkowych, elementów i urządzeń wodnych, oświetlenia” oraz realizację nowej nawierzchni z wymogiem wykorzystania materiałów z naturalnego kamienia, o wysokiej jakości np. kostki brukowej lub płyt kamiennych. Wymagane jest także utrzymanie istniejącej zieleni oraz wprowadzenie nowych nasadzeń zieleni ozdobnej, wysokiej i niskiej, w tym szpalerowych nasadzeń drzew na obrzeżach placu w celu podkreślenia założenia urbanistycznego i jego granic. Toalety i większe pojemniki na odpady mogą być usytuowane na placu, ale wyłącznie pod ziemią.

  • MPZP Prądy – Agatowa. Jakie są zapisy projektu planu?

Po przyjęciu planu, ulice Fredry, Sobieskiego i Warszawska będą jednojezdniowe z obustronnymi chodnikami, infrastrukturą dla publicznego transportu zbiorowego i ruchu rowerowego oraz miejscami do parkowania, podobnie jak otaczające plac i okolice ulice lokalne.

Wprowadzenie w życie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Śródmieście – Plac Piastowski” otwiera drogę do jego odnowienia. Rybi Rynek, Stary Rynek, a w tej chwili Plac Wolności zyskały nowy wizerunek; pozostaje zatem zająć się zakurzoną perłą Śródmieścia. Projekt zagospodarowania powinien jednak zostać wyłoniony w międzynarodowym konkursie architektonicznym, podobnie jak wizja Placu Teatralnego – zapewni to wysoką jakość przestrzeni.

Dodajmy, iż argumentem za szybką realizacją inwestycji jest zakładana przez MPU funkcja ukrycia ludności – 1 stycznia 2025 roku weszła w życie nowa ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej, która zakłada, iż samorządy będą musiały sporządzić plany dotyczące ewakuacji ludności do miejsc bezpiecznych. Rząd zamierza przeznaczyć środki na budowę nowych schronów, co stwarza szansę na uzyskanie dotacji pokrywającej część kosztów rewitalizacji Placu Piastowskiego.

Idź do oryginalnego materiału