Pinczer średni

1 rok temu
Zdjęcie: pinczer średni


Pinczer średni jest zdecydowanie najmniej popularny ze wszystkich pinczerów niemieckich. Szkoda, bo zwierzak tej rasy ma ogromny potencjał, jest świetnym partnerem do sportu i doskonałym psem rodzinnym. Prawie nie choruje i rzadko sprawia problemy wychowawcze. Sprawdź, co warto o nim wiedzieć.

Podstawowe informacje

👉 Rozmiarwysokość w kłębie: od 45 do 50 cm;
masa ciała: od 14 do 20 kg
Szatasierść: gładka, krótka, lśniąca, przylegająca;
maść: jednolita jasno- i ciemnoruda, jelenioczerwona; czarna podpalana
Długość życia12–14 lat
🐶 Charakterinteligentny, pewny siebie, opanowany, wytrzymały, wszechstronny

Pies rasy pinczer średni i jego charakterystyka

Pinczer średni ma posturę atletyczną i mocno kwadratową w kształcie. Mimo to sprawia wrażenie psa lekkiego oraz eleganckiego. Wzrost zarówno suk, jak i psów waha się od 45 do 50 cm, a waga pinczerów średnich wynosi zwykle od 13 do 18 kg.

Muskularny średni pies. Pinczer – opis

Jak wskazuje sama nazwa, to średniej wielkości pies. Czaszka u pinczerów jest mocna, wydłużona, z lekko zaznaczonym stopem. Nos powinien być dobrze wykształcony i zawsze czarny. Psy mają tzw. zgryz nożycowy. Oczy pinczerów są owalne, w ciemnym kolorze, a ich uszy wysoko osadzone, załamane do przodu i przyjmujące kształt litery V.

Grzbiet jest krótki i silny, a klatka piersiowa nieco szeroka, owalna w przekroju. Ogon powinien być pozostawiony w stanie naturalnym. W kształcie szablasty lub sierpowaty, nie prosty. Włos ma być krótki, przylegający i błyszczący. Umaszczenie może być jednobarwne, przyjmując wówczas kolor rudy, lub czarno-rude, czyli podpalane. Podpalanie powinno być mocno odznaczające się, usytuowane na kończynach, nad oczami, w dolnej części szyi, pod nasadą ogona oraz na piersi. Niemniej, najbardziej popularny jest rudy pinczer średni.

Pinczer średni – charakter

Charakter pinczerów średnich odpowiada osobom aktywnym. Warto wykorzystywać ich skłonność do aktywnej zabawy i spędzania czasu z opiekunem. Zdecydowanie nie są to kanapowce, podobnie jak teriery – liczą się dla nich przede wszystkim ruch i urozmaicone treningi, które stymulują je fizycznie oraz intelektualnie. Kiedy zabraknie im okazji do wybiegania się oraz ćwiczeń umysłowych, może pojawić się u nich frustracja i niezadowolenie. Zaspokojenie tych potrzeb spowoduje natomiast, iż pinczer średni będzie spokojny i chętny do spędzenia reszty dnia na odpoczynku.

Pinczer średni – szkolenie

Niespożytą energię oraz niezwykłą inteligencję pinczerów średnich można wykorzystać podczas nauki, na którą są bardzo podatne. Należy jednak pamiętać o wprowadzaniu do treningów pewnych urozmaiceń, bo monotonia sprawi, iż psy zniechęcą się i nie będą już z takim entuzjazmem podchodzić do wykonywania poleceń.

Pinczer średni – niezależność

Chociaż pinczery średnie bardzo się przywiązują i uwielbiają spędzać czas w towarzystwie opiekuna oraz domagać się pieszczot, nie brak im pewnej dozy niezależności. Parę godzin bez obecności właściciela nie stanowi dla nich większego problemu, szczególnie o ile przyzwyczai się je do tego od szczeniaka, wówczas nie powinny nadmiernie szczekać pozostawione same.

Podczas nieobecności opiekuna psy zwykle angażują się w pilnowanie domu, świetnie odnajdują się w roli stróża. Pinczery są bardzo odważne, jednak w stosunku do nieznanych sobie ludzi zachowują bezpieczny dystans.

Pies pinczer średni – zdrowie

Pinczery średnie należą do odpornej i długowiecznej rasy psów – psy dożywają średnio od 12 do 15 lat. Z pewnością ucieszy to opiekunów, którzy pragną jak najdłużej cieszyć się towarzystwem swoich ukochanych pupili. Oprócz tego pinczery średnie to psy zdrowe, w rasie nie występują obciążenia genetyczne. Nie oznacza to oczywiście, iż można zaniedbać regularne kontrole u weterynarza. Nawet tak zdrowym psom, jak pinczer średni, mogą przydarzać się różne schorzenia, które będą wymagały interwencji specjalisty. Jak u każdej rasy średniej lub dużej może wystąpić np. dysplazja stawów biodrowych.

Pinczer średni – pielęgnacja

Pielęgnacja sierści psów rasy pinczer średni nie należy do skomplikowanych ani szczególnie czasochłonnych. Kąpiele mogą odbywać się niezbyt często i tylko w uzasadnionych przypadkach. Wystarczy wyczesywanie psa raz w tygodniu, a podczas okresu linienia częściej. Bardzo ważnym elementem dbania o czworonoga jest regularna kontrola stanu pazurów, uszu oraz oczu.

Pinczer średni – dieta

Pinczery średnie z pewnością nie należą do łasuchów. Nie są wybredne, jednak nie traktują jedzenia jako nagrody. Pozwala to oczywiście na uniknięcie otyłości. Warto jednak dobrze przeanalizować składy karm, by żywić psa wartościowymi produktami.

Pinczery średnie – odporność na pogodę

Pinczery średnie dość dobrze radzą sobie w trakcie upałów, bo ich krótka sierść nie pozwala im na szybkie przegrzanie się. Mimo to psy potrzebują dostępu do chłodniejszego pomieszczenia oraz czystej wody, szczególnie w razie wysokich temperatur. Z kolei zima na pewno nie należy do ulubionej pory roku pinczerów. Ze względu na brak podszerstka rasa dość gwałtownie marznie, dlatego podczas mrozów należy zapewniać psom ciepły kąt, a na czas spacerów – specjalną kurtkę lub kubraczek.

Pinczer średni – hodowla

Pinczery średnie nie są tak popularne, jak inne odmiany rasy. Z tego też powodu nie ma zbyt wielu ich hodowli. O polecanych hodowców, którzy dbają o zdrowie, prawidłową socjalizację oraz umiejętne krzyżowanie poszczególnych osobników, warto dowiadywać się u wielbicieli psów tej rasy. W ten sposób znajdziesz zdrowego psa o zrównoważonej psychice.

Pinczer średni – cena

Średnia cena za psa rasy pinczer średni zależeć będzie od renomy hodowli, z której pochodzi dany osobnik. Dużą rolę odgrywa tutaj także wiek oraz płeć psa. Przeważnie cena za pinczery średnie wynosi ok. 3000 zł, jednakże w szczególnym przypadkach zdarzają się szczeniaki warte choćby dwukrotnie więcej.

Pinczer średni – historia rasy

Pinczer średni to dość stara rasa, której początki datuje się aż na VII wiek. Przypuszcza się, iż jego przodkiem był pies myśliwski znany pod nazwą Bibarhunt, którego przeznaczeniem w okresie średniowiecza było polowanie na bobry, borsuki, szczury oraz inne drobne gryzonie. Istniały dwie odmiany owych psów, szorstkowłosa oraz krótkowłosa – ta druga częściej była trzymana w domostwach, dla towarzystwa. Krótkowłose pinczery były wymieniane w niemieckich księgach rodowodowych już w 1880 roku.

Wzorzec rasy pinczera średniego opracowano dopiero pod koniec XIX wieku; również wówczas powstał na terenie Niemiec pierwszy klub pinczera. w tej chwili rasa niestety nie należy do zbyt popularnych, można jednak natknąć się na jej zagorzałych wielbicieli, którzy starają się popularyzować pinczery średnie na całym świecie. Nic dziwnego – pinczer średni to pies, który jest naprawdę inteligentny i żywiołowy.

Pinczery średnie – dla kogo?

Pinczery średnie mogą z powodzeniem być tzw. pierwszymi psami. Ważna jest przy tym znajomość wymagań rasy. Ze względu na łagodność oraz inteligencję psów, z ich wychowaniem powinny poradzić sobie także osoby, które nigdy wcześniej nie miały pod swoją opieką czworonoga. Oczywiście, nie oznacza to, iż pinczer średni będzie psem odpowiednim dla wszystkich bez wyjątku. Bywa uparty.

Pinczer średni – dla aktywnych

Przede wszystkim z ich towarzystwa powinny zrezygnować osoby, którym nie po drodze z aktywnością fizyczną. Pinczery średnie wymagają znacznej ilości ruchu, warto zatem zastanowić się, czy będziesz w stanie im ją zapewnić. W przeciwnym wypadku pies może zacząć sprawiać problemy behawioralne. Nie ma natomiast znaczenia sytuacja mieszkaniowa opiekuna – pinczery dobrze czują się zarówno w domu, jak i mieszkaniu.

Pinczer średni a rodzina i zwierzęta

Odpowiednio socjalizowane i wyszkolone pinczery średnie mogą żyć pod jednym dachem zarówno z psami, jak i mniejszymi zwierzętami. Mimo to nie należy spodziewać się po nich wielkiego przywiązania do innych stworzeń. W przypadku psów pinczery pozostają nieufne i umiarkowanie zainteresowane przyjaźnią. Koty i inne, drobniejsze zwierzęta mogą natomiast stanowić dla nich ofiarę, bo pinczery przejawiają dość silny instynkt łowiecki.

Pinczery średnie mogą dobrze dogadywać się z dziećmi, pod warunkiem iż będą przez nie adekwatnie traktowane. Psy dobrze sprawdzą się jako towarzysze osób starszych, o ile będą one w stanie zapewnić im adekwatną ilość ruchu.

Pinczer średni – ciekawostki

  • Brak zainteresowania pinczerami średnimi w okresie po II wojnie światowej doprowadził niemal do ich wyginięcia. Przetrwały one dzięki Wernerowi Jungowi, doradcy Klubu Pinczera i Sznaucera, który aż do lat 60. XX wieku dążył do uratowania rasy.
  • Pinczerom powierzano niegdyś funkcję psów stróżujących i do dziś można zaobserwować u nich instynkt terytorialny. Widać go m.in. w zetknięciu z obcą osobą.

Pinczer średni to rzadko spotykany pies, który może być dobrym wyborem dla niedoświadczonych opiekunów. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z jego charakteru oraz zaangażować się w szkolenie. Efektem tego będzie posłuszny, wierny pies.

Bibliografia

FCI Standard N° 184 / 18.04.2007, https://www.zkwp.pl/wzorce/184.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 06.03.07.

Idź do oryginalnego materiału