Pijesz siemię lniane? Uważaj, by nie popełnić tego powszechnego błędu

top.pl 3 dni temu
Zdjęcie: /123RF/PICSEL


Siemię lniane to od wielu lat ceniony produkt, którego wyjątkowe adekwatności znane są już od wieków. Regularne sięganie po nasiona lnu wspiera między innymi układ pokarmowy. Zalet jest jednak o wiele więcej. Chcąc w pełni korzystać z dobroczynnego działania siemienia lnianego, trzeba wiedzieć, jak prawidłowo je przygotowywać oraz pić. Niestety sporo osób popełnia powszechny błąd, który znacznie obniża jego wartość odżywczą.

Siemię lniane poprzez swój bogaty skład wspiera działanie organizmu na wielu płaszczyznach. Zawiera w sobie wiele cennych składników, wśród których najczęściej wymienia się błonnik, kwasy tłuszczowe omega-3, lignany, a także liczne witaminy i minerały.

Poprzez mnogie związki bioaktywne regularne sięganie po siemię lniane może między innymi pomóc w obniżeniu “złego cholesterolu", redukcji stanów zapalnych jelit, przyspieszeniu przemiany materii, a także w poradzeniu sobie z zaparciami i wzdęciami.

Ponadto siemię lniane działa przeciwzapalnie, wspiera pracę serca i układu nerwowego, a także wpływa na lepszy stan skóry, włosów i paznokci. Jak widać, zalet siemienia lnianego jest cała masa. Chcąc jednak, aby zawarte w nim składniki były w pełni dostępne dla organizmu, koniecznie należy zadbać o prawidłowe przygotowanie i picie nasion lnu.

W jakiej postaci najlepiej pić siemię lniane? O tym koniecznie pamiętaj

Dużo mówi się o piciu siemienia lnianego zarówno w postać całych nasion, jak i zmielonych. W przypadku drugiej opcji, chcąc ułatwić sobie zadanie, często kupujemy gotowe mielone siemię lniane. Łatwo można je znaleźć w aptece czy też sklepach ze zdrową żywnością.

Niestety związki bioaktywne obecne w siemieniu lnianym gwałtownie ulegają utlenieniu i tym samym tracą swoje cenne adekwatności. Kupno już zmielonego siemienia wiąże się z tym, iż jest ono zdecydowane uboższe w cenne dla zdrowia związki. Długie przechowywanie powoduje między innymi utratę takich składników jak lignany.

Najlepszym rozwiązaniem jest więc całkowite zrezygnowanie z kupna zmielonego siemienia lnianego na rzecz inwestycji w całe nasiona. Te wystarczy bezpośrednio przed spożyciem zmielić dzięki młynka do kawy bądź blendera. Dzięki temu można zyskać pewność, że siemię lniane dostarczy organizmowi wszystko to, co posiada w sobie najlepsze.

Może cię zainteresować: Taka kawa jest o wiele zdrowsza od espresso czy cappuccino. Sekret tkwi w ziarnach

Jak prawidłowo pić siemię lniane? Ten powszechny błąd pozbawia go cennych adekwatności

Siemię lniane najchętniej włączane jest do codziennej diety w postaci naparu. W wielu przypadkach preferowany jest napar ze zmielonych ziaren ze względu na łatwiejszą przyswajalność. Świeżo zmielone siemię lniane to jednak niejedyna istotna kwestia.

Niestety wielu Polaków popełnia powszechny błąd, w wyniku którego choćby i dopiero co zmielone siemię traci większość swoich cennych adekwatności. Często popełnianym błędem jest bowiem zalewanie siemienia lnianego wrzątkiem, który powoduje utratę wielu składników odżywczych, w tym kwasów omega-3 oraz witamin. Zbyt wysoka temperatura wpływa również negatywnie na strukturę lignanów, co obniża ich pozytywne działanie.

Chcąc w pełni cieszyć się dobrodziejstwem siemienia lnianego, trzeba więc wiedzieć, jak poprawnie je przygotowywać. W tym celu wsyp do naczynia 5-10 g świeżo zmielonych ziaren i zalej je ciepłą, ale nie wrzącą wodą (ok. 70-80 st. C). Następnie przed wypiciem odczekaj 10-15 minut, aż konsystencja będzie przypominać kisiel.

Przeczytaj też: Pij rano z ciepłą wodą, a poprawisz odporność i zrzucisz wagę. Nie chodzi o cytrynę

Zobacz też:

Masz takie lampki w ogrodzie? Sprawdź, co zrobić z nimi przed zimą

Zapomnij o szorowaniu toalety. W ten sposób gwałtownie pozbędziesz się zacieków

​To najzdrowsze grzyby rosnące w Polsce. Znajdziesz je w każdym supermarkecie

Idź do oryginalnego materiału