Pies zjadł szczura

1 rok temu
Zdjęcie: pies zjadł szczura


Zapamiętaj!

  • Jeżeli pies zjadł szczura, żywego lub martwego, stanowi to poważne ryzyko. Z powodu możliwości przenoszenia chorób lub przedostania się trutki na gryzonie.
  • Problemy po zjedzeniu gryzonia mogą objawiać się m.in. poprzez nudności, wymioty, biegunkę, gorączkę, a w przypadku zatrucia także krwotoki, zaburzenia oddychania czy utratę przytomności.
  • Nawet jeżeli nie masz pewności i tylko podejrzewasz, iż twój pies ugryzł szczura (lub został ugryziony), niezbędne jest natychmiastowe skonsultowanie się z weterynarzem.
  • Leczenie może obejmować różne metody w zależności od stanu zdrowia psa i rodzaju potencjalnej trutki.

Zjedzenie szczura przez psa nie jest niczym niezwykłym

Pies, będąc zwierzęciem drapieżnym, posiada naturalne instynkty polowania. Niektóre myśliwskie rasy czworonogów były specjalnie hodowane szkolone do polowania na te gryzonie, np. rat terriery. Już sama nazwa wskazuje, w jakim celu powstała. W praktyce istnieje znacznie więcej powodów, dla których twój pies mógł zjeść szczura. Zarówno w domu, jak i podczas spacerów. Najczęściej domowi pupile robią to celowo, przez swój myśliwski instynkt, ale zdarzają się też przypadki wynikające bardziej z ciekawości.

W wielu sytuacjach już sam kontakt psiego pyska z sierścią szczura stwarza zagrożenie infekcją bakteryjną. W parkach, lasach lub na łąkach i innych terenach zielonych psy często mają do czynienia z dzikimi zwierzętami, w tym gryzoniami. Właśnie tam twój pupil ma największą szansę na spotkanie szczura. W zależności od temperamentu i instynktów może zdecydować się na upolowanie gryzonia. Choć są i takie osobniki, które pomimo wyraźnej przewagi rozmiarów, wagi i siły będą obawiały się podejścia bliżej nieznanego stworzenia.

Pies zjadł szczura – żywego czy martwego? Możliwe skutki

Zjedzenie szczura przez psa nigdy nie jest sytuacją idealną i pożądaną. Gryzonie są nosicielami wielu chorób, które mogą być szkodliwe dla twojego czworonoga (i dla ciebie tak samo!). Równie niebezpieczny co połknięcie szczura może być kontakt z moczem pozostawionym przez szkodnika, np. na glebie, w wodzie czy na jedzeniu. O ugryzieniu już nie wspominając! Przykłady takich chorób przenoszonych przez szczury to:

  • leptospiroza;
  • tularemia;
  • szczurzy tyfus plamisty;
  • riketsjoza;
  • dżuma.

Może się również zdarzyć, iż pies zje szczura zatrutego trutką – nie ma większego znaczenia, czy gryzoń jeszcze dychał, czy już wyzionął ducha. Takie trutki zawierają silne toksyny, które mają na celu zabijanie gryzoni, ale są również niebezpieczne dla innych zwierząt. Najczęściej stosowanymi substancjami w trutkach na szczury są antykoagulanty, które powodują wewnętrzne krwawienie. Za najsilniejsze trucizny stosowane w pułapkach na szkodniki uchodzą strychnina oraz fosforan cynku.

Najbardziej niepokojące objawy u psa po zjedzeniu szczura

Jeżeli gryzoń nie był zatruty, do najczęściej występujących symptomów pogorszenia zdrowia psiaka należą nudności, wymioty, biegunkę lub gorączkę. Te objawy wynikają z możliwości zarażenia się przez psa chorobami przenoszonymi przez szczury. Znacznie groźniejsza jest sytuacja, w której do psiego organizmu przedostały się substancje ze szczurzej trutki.

Oznaki spożycia trucizny zależą m.in. od jej stężenia w ciele szczura czy użytej substancji. Do głównych, najgroźniejszych objawów zatrucia psa po zjedzeniu szczura należą:

  • rozwolnienie;
  • torsje;
  • osłabienie;
  • krwotoki;
  • problemy z oddychaniem;
  • utrata przytomności.

Szybka interwencja lekarska zwiększa szansę na przeżycie psa

Jeśli podejrzewasz, iż twój pies zjadł szczura, powinieneś niezwłocznie skontaktować się z weterynarzem. Niektóre choroby przenoszone przez gryzonie mogą rozwijać się szybko, a objawy zatrucia trutką na szczury mogą pojawić się już po paru godzinach. Im wcześniej wystąpią symptomy, tym poważniejsze zatrucie. A to oznacza pilniejszą konieczność udzielenia pomocy.

Jeżeli masz całkowitą pewność, iż czworonożny pupil choćby tylko złapał gryzonia zębami, najlepiej od razu zwrócić się o pomoc do specjalisty. Oczekiwanie na ewentualne objawy będzie jedynie stratą czasu. W niektórych przypadkach weterynarz może zalecić ci wywołanie wymiotów u psa, zanim przyjedziesz z nim do lecznicy. To zależy od tego, ile czasu minęło od zjedzenia szczura. Za najbezpieczniejszą metodę prowokowania do torsji uważa się podanie wody utlenionej do picia (ok. 1–5 ml/kg masy zwierzaka, maks. 50 ml jednorazowo).

Jak przebiega leczenie psa po zjedzeniu szczura?

Wszystko zależy od stanu zdrowia psa, objawów, które prezentuje, oraz od tego, czy szczur był zatruty. Duże znaczenie może mieć też rodzaj trutki. Leczenie może obejmować hospitalizację oraz:

  • podawanie płynów dożylnie;
  • leki przeciwbólowe;
  • antybiotyki;
  • leki przeciwwymiotne.

Jeżeli pies zjadł szczura zatrutego, leczenie jest bardziej skomplikowane i może obejmować podawanie specjalnych leków, które zadziałają jako odtrutka. Pamiętaj, iż nie na wszystkie trucizny istnieje antidotum! Weterynarz może również zlecić szereg testów (badania krwi, rentgen czy ultrasonografię), aby dokładnie zdiagnozować stan czworonoga. Pamiętaj, iż im szybciej zgłosisz sytuację, tym większe są szanse twojego psiaka na powrót do zdrowia!

Idź do oryginalnego materiału