Pies zjadł erytrytol – co zrobić w takiej sytuacji?

1 rok temu
Zdjęcie: pies zjadł erytrytol


Zapamiętaj!

  • Erytrytol jest naturalnym alkoholem cukrowym, używanym jako zamiennik cukru w produktach spożywczych.
  • Dla ludzi erytrytol jest bezpieczny, ale dla psów może być szkodliwy.
  • Objawy spożycia erytrytolu przez psa to niepokój, letarg, drżenie, wymioty.
  • Najgroźniejszym skutkiem spożycia erytrytolu przez psa jest hipoglikemia.
  • Erytrytol może również powodować zaburzenia trawienne u psów.
  • W dużych ilościach erytrytol może być śmiertelnie niebezpieczny dla psa i prowadzić choćby do niewydolności wątroby.
  • W przypadku podejrzenia spożycia erytrytolu przez psa należy niezwłocznie skonsultować się z weterynarzem.

Skąd wiedzieć, iż pies zjadł erytrytol?

Pies zjadł erytrytol – to zdanie, które może wywołać niepokój w sercu każdego właściciela czworonoga. Erytrytol jest naturalnym alkoholem cukrowym, często stosowanym jako zamiennik cukru w wielu produktach spożywczych ze względu na niską kaloryczność. Dla ludzi jest bezpieczny i nie wywołuje niepożądanych skutków, jednak dla naszych pupili może być już szkodliwy.

Jeżeli zauważysz, iż opakowanie z erytrytolem jest przegryzione albo pies wykazuje niepokojące objawy (niepokój, letarg, drżenie, wymioty), istnieje duże prawdopodobieństwo, iż połknął ten produkt.

Nie zawsze łatwo zauważyć, iż pies zjadł coś, czego nie powinien. Te zwierzaki ze względu na swoją ciekawość często próbują wszystkiego, co wpadnie im w łapy. Może to być kawałek ciasta pozostawiony na stole, gumy do żucia schowane w torebce czy opakowanie po słodyczach leżące na podłodze. Ważne jest monitorowanie zachowania psa i reagowanie na wszelkie niepokojące symptomy.

Czym jest erytrol?

Erytrytol jest stosunkowo nowym dodatkiem w wielu produktach, dlatego warto wiedzieć, w jakich produktach może się znajdować. Jest używany nie tylko w słodyczach, ale także w napojach, gumach do żucia czy produktach piekarniczych. Regularne czytanie składu produktów, które kupujesz, i przechowywanie ich w miejscach niedostępnych dla psa, pomoże zapobiec niechcianym incydentom.

Jakie są skutki spożycia erytrytolu przez psa?

Pies zjadł erytrytol? To sytuacja wymagająca natychmiastowej uwagi. Choć dla ludzi erytrytol jest bezpieczny, dla psów może być toksyczny. Najbardziej niepokojącym skutkiem spożycia erytrytolu przez psa jest hipoglikemia, czyli stan, w którym poziom cukru we krwi gwałtownie spada. Oznaki tego stanu obejmują drżenie, osłabienie, problemy z koordynacją ruchów, a w ekstremalnych sytuacjach choćby drgawki i utratę przytomności.

Oprócz tego erytrytol może powodować zaburzenia trawienne. Psy, które spożyły tę substancję, mogą doświadczyć objawów takich jak biegunka, wymioty czy wzdęcia. Wtedy niezwykle istotne jest, by zwierzę miało ciągły dostęp do świeżej wody, aby uniknąć odwodnienia. Również ważne jest obserwowanie stanu psa, aby upewnić się, iż objawy się nie nasilają.

Erytrytol w dużych ilościach może okazać się nie tylko toksyczny, ale choćby śmiertelnie niebezpieczny dla psa! W najgorszym scenariuszu może dojść do niewydolności wątroby – organu odpowiedzialnego za detoksykację organizmu. Objawy to m.in. osłabienie, brak apetytu, żółtaczka czy ciemny kolor moczu. jeżeli podejrzewasz, iż pies mógł zjeść duże ilości erytrytolu lub jeżeli jego stan zdrowia gwałtownie się pogarsza, niezwłocznie udaj się do weterynarza.

Co robić, jeżeli pies zjadł erytrytol?

Jeśli zorientujesz się, iż twój pies zjadł erytrytol, przede wszystkim staraj się zachować spokój. Twoje emocje mogą wpłynąć na zachowanie zwierzęcia. Spróbuj oszacować, jak dużo erytrytolu mógł spożyć oraz czy wystąpiły u niego jakiekolwiek objawy zatrucia, takie jak drżenie, wymioty czy biegunka.

Nawet jeżeli wydaje ci się, iż pies jest w dobrym stanie, skonsultuj się z weterynarzem. Często objawy zatrucia mogą pojawić się z opóźnieniem. Poinformuj specjalistę o sytuacji i ilości spożytego erytrytolu, a otrzymasz adekwatne wskazówki dotyczące dalszego postępowania.

Na przyszłość zastanów się nad lepszym przechowywaniem produktów zawierających erytrytol. Miejsca takie jak zamknięte szafki czy półki poza zasięgiem psa mogą okazać się idealne. Pamiętaj też, by edukować członków rodziny oraz gości o potencjalnych zagrożeniach związanych z pozostawianiem słodyczy w miejscach dostępnych dla zwierzęcia.

Pies zjadł erytrytol – podsumowanie

Spożycie erytrytolu przez psa może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Choć dla ludzi jest to substancja bezpieczna, dla naszych czworonożnych przyjaciół może być szkodliwa, a choćby śmiertelna. Ważne jest, aby być świadomym potencjalnych zagrożeń i wiedzieć, jak reagować w sytuacji, gdy pies z nim miał kontakt. No i pamiętaj – zapobieganie jest zawsze lepsze niż leczenie!

Idź do oryginalnego materiału