Pelargonie na balkonie – jak uprawiać i pielęgnować?

1 rok temu
Zdjęcie: Pelargonie na balkonie – jak uprawiać i pielęgnować


Nie ma chyba bardziej znanych roślin od obsadzania balkonowych skrzynek i tarasowych donic niż pelargonie. Królowe balkonów – tak nazywane prze wielu ogrodników, i tak w istocie jest. Mnogość odmian pozwala na wykonanie przeróżnych kompozycji, które zaspokoją gusta wielu posiadaczy balkonów, choćby tych najbardziej wybrednych. Na co zwracać uwagę podczas zakupu pelargonii i jak ogarnąć ich uprawę i pielęgnację na balkonie? Podpowiadamy poniżej.

Pelargonia to bardzo łatwa w pielęgnacji i uprawie roślina balkonowa. Swoją sympatię zawdzięcza pięknym kwiatom, obfitym kwitnieniem oraz dużą trwałością i odpornością na czynniki atmosferyczne. Doskonale współgra z innymi roślinami w barwnych i ciekawych kompozycjach kwiatowych.

Rodzaje i grupy pelargonii

Wyróżniamy kilka grup pelargonii, warto się z nimi zapoznać aby wiedzieć w jaki sosób rosną i jak można je połączyć w piękne kompozycje.

Pelargonie rabatowe – to rośliny o zwartym i niskim pokroju. Rosną niemal pionowo, lekko kołysząc się na wietrze. Wytwarzają kwiaty w wielu kolorach i o bardzo intensywnych barwach, w zależności od odmiany mogą być białe, różowe, czerwone lub fioletowe. Będą się sprawdzały nie tylko na balkonie ale także w ogrodzie

Pelargonie bluszczolistne – to grupa roślin niezwykle mocno zróżnicowana. W jej obrębie mogą znajdować się rośliny o pokroju mniej lub bardziej zwisającym, większe lub mniejsze. Wszystkie je jednak łączy podobny kształt liści i piękne, obfite kwitnienie. To właśnie te bluszczolistne pelargonie są najczęściej wybierane do skrzynek okiennych i balkonowych. Tworzą efekt wylewania się kwiatów z doniczek, pięknie zwisają i kołyszą się na wietrze.

Pelargonie – uprawa

fot. Racool_studio / freepik.com

Pelargonie Champion – to rośliny, które powstały poprzez skrzyżowanie ich rabatowych i bluszczolistnych koleżanek. Cechuje je wysoka wytrzymałość na warunki atmosferyczne, susze i upały oraz przewieszający się pokrój. Wytwarzają duże i intensywnie wybarwione kwiaty i mają doskonałą zdolność do krzewienia się.

Pelargonie ozdobne z liści – ta grupa pelargonii swoje walory ozdobne pokłada przede wszystkim w liściach. Ich barwy są bardzo zróżnicowane, w zależności od odmiany. Są doskonałym dodatkiem do innych kompozycji z kwitnącymi roślinami, ponieważ same nie wytwarzają wielu kwiatów lub są one skromne i niepozorne.

Pelargonie angielskie – te rośliny najbardziej charakteryzują się dużymi i nietypowymi jak na pelargonie kwiatami. Ich kolory są zwykle dwu lub trójbarwne a ich pokrój wzniesiony i dość niski. Mogą być dobrym akcentem w kompozycjach roślin ozdobnych z liści. Niektórzy uprawiają je jako rośliny doniczkowe.

Pelargonia pachnąca – uprawia się ją nie dla kwiatów, bo kwitnie słabo, ale dla zapachu, który odstrasza choćby komary.

O tym jak przezimować pelargonie przeczytacie tutaj:

Jak przezimować pelargonie
Pelargonia (Pelargonium) to najczęściej bylina, ale może być również półkrzewem. Choć nie jest rośliną mrozoodporną,…
Czytaj więcej...

Jakie wymagania mają pelargonie?

Wszystkie pelargonie zdecydowanie lubią słońce i właśnie na takich balkonach warto je uprawiać. Wówczas będą się najlepiej rozwijały i pięknie kwitły. Podłoże do uprawy pelargonii musi być przepuszczalne, ale dobrze byłoby gdyby trzymało choć trochę wilgoci. W upalne dni będzie to dobre zabezpieczenie przed kompletnym wysuszeniem podłoża. Warto podczas sadzenia dodać hydrożel, który dodatkowo zmagazynuje wodę dla roślin i uwolni ją gdy będą tego potrzebowały. To prosty zabieg a naprawdę zaoszczędzi sporo pracy i wody.

Pelargonie to dość żarłoczne rośliny, wymagają obfitego nawożenia. Kwitną tak mocno i licznymi kwiatami, iż muszą cyklicznie uzupełniać zapasy składników pokarmowych. Najlepiej stosować dedykowane nawozy do pelargonii lub roślin balkonowych. Skład takich mieszanek został odpowiednio dobrany do wymagań pokarmowych i będzie stanowił dobrą dawkę dla tych roślin

Pelargonie – uprawa

fot. Gail Frederick / flickr.com

Rozmnażanie pelargonii

Pelargonie można rozmnożyć w bardzo łatwy sposób z sadzonek wierzchołkowych. Pozyskanie sadzonek jest bardzo łatwe, a ukorzenianie trwa około tydzień. Wystarczy oderwać kruchy pęd wierzchołkowy z rośliny i zwyczajnie wsadzić go do wilgotnego podłoża. Rośliny te cechują się szybkim wzrostem i dobrym krzewieniem, dlatego w krótkim czasie można uzyskać pełnoprawne, duże okazy. Ukorzenianie można przeprowadzać wiosną lub jesienią.

Pelargonie można także rozmnażać z nasion. Wówczas należy je wysiać już w lutym aby miały szanse się dobrze rozwinąć i już w kwietniu rozpocząć swoją intensywną wegetację i przygotowanie do kwitnienia.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie pelargonii w sklepie ogrodniczym?

Aby cieszyć się zdrowymi i pięknymi roślinami warto podczas zakupu dobrze obejrzeć każdą kupowaną roślinę. Zaleca się sięgać po młode i krępe okazy, które wytworzyły dość dużą masę liściową i mają widoczne pąki kwiatowe. Nie warto kupować roślin, które są nadmiernie wyciągnięte lub przejawiają jakieś objawy chorobowe, np. nalot na liściach lub ich żółtą barwę.

fot. główne salviarita / pixabay.com

Idź do oryginalnego materiału