Patyczak indyjski

10 miesięcy temu
Zdjęcie: patyczak-indyjski-1


Patyczak indyjski

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: വരി വര. Licencja: CC BY-SA 4.0.

Patyczak indyjski (Carausius morosus) to gatunek bezskrzydłego owada z rodziny Phasmatidae. Jest popularny jako zwierzę domowe.

Występowanie

Naturalny zasięg występowania patyczaka indyjskiego stanowią południowe Indie. Przeniesiony został również w inne rejony świata: do RPA (okolice Cape Town), gdzie występuje na rodzimym bluszczu, obserwowano go też w Wielkiej Brytanii, Europie i USA.

Środowisko naturalne owada stanowią suche zarośla południowych Indii. Patyczak indyjski całe życie spędza zawieszony na roślinach będących jego pokarmem i zarazem doskonałą kryjówką.

Morfologia

Patyczak indyjski jest owadem bezskrzydłym. Mierzy około 7-10 cm. Jego długie i wąskie ciało wyglądem przypomina suchy patyk. W ciągu dnia większość czasu pozostaje w stanie katalepsji (odrętwienia) – zamiera w charakterystycznej pozie na kształt patyka, z wyciągniętymi do przodu przednimi odnóżami i czułkami (zjawisko fitomimetyzmu). Wieczorem ożywia się, szukając pożywienia.

Samice posiadają długie, 4-centymetrowe czułki, które są równe długości przednich odnóży. Na końcu odwłoka, po jego spodniej stronie, znajduje się wypukłe pokładełko, które służy krótkiemu przetrzymaniu złożonego jaja.

Samica od strony brzusznej. © Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Drägüs.

Barwa ciała uzależniona jest głównie od koloru podłoża, na którym owad przebywa, od intensywności oświetlenia (brak światła powoduje ciemniejsze ubarwienie) i wilgotności (w warunkach wilgotnych owady są ciemniejsze). Dlatego często wśród patyczaków chowanych w tych samych warunkach, choćby w tym samym terrarium, jedne osobniki są np. zielone, a inne brązowe.

Młode patyczaki (nimfy) osiągają postać dorosłą (imago) po około 4 miesiącach. Postać dorosła żyje od pół do jednego roku.

U nasady pary przednich odnóży znajdują się zagłębienia, w których owad chowa głowę. Zagłębienia te mają jasnoczerwony kolor, pojawiający się już u nimf ostatniego stadium. Wyklute młode mierzą 1,3 cm, są brunatnobrązowe i wyglądają jak miniaturka osobników dorosłych.

Odżywianie

W naturze patyczaki najczęściej żyją wśród liści eukaliptusa i to właśnie nim się żywią. Starają się też jak najbardziej zamaskować i dostosować do otoczenia, do tego stopnia, iż gdy poczują podmuch, zaczynają się bujać, zupełnie jakby były gałązkami na wietrze.

Patyczak w hodowli nie ma dużych wymagań. Jest roślinożercą, który zadowoli się liśćmi i łodygami wielu roślin. Idealne będą jeżyny, maliny, truskawki, poziomki, dzikie róże, dąb, leszczyna lub bazylia.

Źródła

  • https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Patyczak_indyjski
  • https://www.terrarium.com.pl/carausius-morosus-patyczak-indyjski/

© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Pasha Kirillov. Licencja: CC BY-SA 4.0.

Idź do oryginalnego materiału