Parocja perska – uprawa i pielęgnacja

1 rok temu
Zdjęcie: Parocja perska


Parocja perska (Parrotia persica)

Wysokość ok. 10 m
Kwitnienie III, IV
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność liście
Pokrój kulisty, rozłożysty

Parocja perska (Parrotia persica) to drzewo należące do rodziny oczarowatych. Ze względu na swoją wytrzymałość często nazywane żelaznym drzewem. Krajami jego pochodzenia Iran i Kaukaz. Jest tam gatunkiem endemicznym.

Drzewo to niezwykle wolno rośnie, traktowane jest zatem w Polsce jako drzewo małe. Dorasta bowiem w ogrodach do około 5m. W naturze, po bardzo wielu latach udaje mu się dorosnąć choćby do 20 m wysokości.

Parocja ma krzewiasty, kulisty przekrój, jej korona jest bardzo rozłożysta i gęsta. Ma charakterystyczne, bardzo długie konary, które fantazyjnie skręcają się i zrastają. Jest to w większości przypadków drzewo wielopienne. Charakterystyczna jest jego gładka kora, w kolorze brunatnym, o często różowawym odcieniu, która się łuszczy i odpada okrągłymi płatami. Gdy odpadnie, miejsca stają się plamami barwy jasnożółtej lub jasnobrązowej. Podobnie jak u platana.

Liście parocji potrafią znacząco się od siebie różnić. Mogą być okrągłe albo podłużne, często wyglądają jak odwrócone jajo, klinowate u nasady. Ich brzegi mogą być gładkie, ale mogą być karbowane. Są lekko owłosione, mają pofalowany brzeg i są sztywne. Mają od 5 do 20 cm długości i od 3 do 7 cm szerokości. Na młodych okazach liście mają odcień różowawy. Jesienią przepięknie się wybarwiają od żółci aż po purpurę zdobiąc drzewa często aż do grudnia.

W swoim naturalnym środowisku drzewko zaczyna kwitnąć już od stycznia, w Polsce ma to miejsce dopiero w kwietniu. Kwiatuszki przeważnie mają różowawy odcień z wieloma czerwonymi pręcikami, są zebrane w kwiatostany i są niepozorne.

Uprawa paprocji perskiej

Parocja najlepiej rośnie posadzona w słońcu, choć zupełnie nieźle sobie radzi w półcieniu. Nie ma specjalnych wymagań co do zasobności podłoża, nie toleruje natomiast zasadowego odczynu gleby. Dobrze by była lekko kwaśna i o umiarkowanej wilgotności. Stanowisko powinno być nie tylko słoneczne, ale również osłonięte od wiatru. Roślina nie jest bowiem w pełni mrozoodporna i mroźne wiatry ją uszkodzą. Przed zimą powinna zostać osłonięta i zabezpieczona, szczególnie okazy młode.

Fot. główna: AnRo0002, CC0, commons.wikimedia.org

Idź do oryginalnego materiału