Owoce gniją na drzewie? Złap za popularne zioło. 30 minut i będzie po problemie

10 godzin temu
Owoce na drzewie zaczynają gnić? Lepiej tego nie lekceważ, bo może się okazać, iż wszystkie zbiory pójdą do kosza. Oto co zrobić, żeby uratować drzewka owocowe przed niebezpieczną chorobą.
Dlaczego owoce gniją na drzewach? jeżeli brunatnieją, miękną, a na ich powierzchni znajduje się szary nalot to znak, iż drzewo dotknęła brunatna zgnilizna, czyli choroba grzybowa drzew pestkowych. Atakuje nie tylko śliwki i wiśnie, ale także morele, brzoskwinie i czereśnie. Doprowadza do gnicia owoców oraz zamierania pędów.


REKLAMA


Zobacz wideo Sposoby na przechowywanie żywności. Spraw, by jedzenie nie lądowało w koszu!


Co zrobić, żeby owoce nie gniły na drzewie? Lepiej łap za sekator
Brunatna zgnilizna może pojawić się na drzewach z kilku powodów. Przede wszystkim poprzez mechaniczne uszkodzenie owoców, na których łatwiej rozwijają się patogeny. Rozwojowi grzybów sprzyja też ciepła i wilgotna pogoda oraz brak przycinania, a więc kiepska wentylacja korony drzewa.


Dlaczego owoce gniją na drzewach?istock-@Nikolaeva Elena


Aby choroba doszczętnie nie zniszczyła drzew, wykonaj kilka zabiegów, dzięki którym uchronisz je przed zgnilizną.


Usuń gnijące owoce, ponieważ to w nich znajdują się zarodniki grzybów.
Przeprowadź cięcie prześwietlające koronę. Pozbądź się krzyżujących się lub starych gałęzi, a poprawisz cyrkulację powietrza.
Unikaj uszkodzeń owoców, a jeżeli do nich dojdzie, gwałtownie usuwaj je z drzew. Chodzi nie tylko o uszkodzenia mechaniczne, ale także np. te zrobione przez ptaki.


Jaki oprysk na brunatną zgniliznę? Domowy sposób pomoże ci uratować owoce
jeżeli marzysz o smacznych i dorodnych owocach, możesz także wykonać domowy oprysk ze skrzypu polnego. To zioło doskonale radzi sobie z chorobami grzybowymi, a dodatkowo zawiera spore ilości krzemionki, która wzmacnia tkanki roślin, dzięki czemu są mniej podatne na infekcje. Jak zrobić oprysk? Wystarczy, iż do litra wody dodasz 100 g świeżego skrzypu lub 15 g suszonego. Przez pół godziny gotuj wywar na wolnym ogniu, a potem odstaw na kilka godzin. Kiedy przestygnie, odcedź i rozcieńcz z wodą w proporcji 1:4, a potem przeprowadź oprysk. Stosuj co 10 dni, aby uzyskać efekty. Uprawiasz drzewa owocowe w ogrodzie? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.


Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału