Owczarek pochodzący ze słonecznej Majorki to pies, którego każdy opiekun chciałby mieć w swoim domu. Jest oddanym i bardzo kochającym pupilem o inteligentnym spojrzeniu. Pozostaje wierny wobec właściciela do końca swoich dni. Chcesz wiedzieć więcej na temat jego cech charakterystycznych?
Owczarek z Majorki według FCI i innych organizacji kynologicznych
Owczarek z Majorki według klasyfikacji Międzynarodowej Organizacji Kynologicznej (FCI) należy do grupy psów pasterskich i zaganiających. Jest zaliczony również do sekcji pierwszej psów pasterskich. Jego pełny wzorzec znajdziemy pod numerem 321.
Klasyfikacja psa tej rasy w innych organizacjach kynologicznych prezentuje się następująco:
- AKC – brak,
- ANKC – brak,
- WKU – brak,
- KC-UK – brak,
- CKC – brak,
- UKC – psy tropiące.
Owczarek z Majorki – historia rasy
Owczarek z Majorki, lub inaczej Ca da Bestiar/ Perro de Pastor Mallorquin, to pies o długim rodowodzie. Jego historia jest bardzo ciekawa. Chcesz poznać ją bliżej? Sprawdź dalszą część wpisu!
Skąd pochodzi owczarek z Majorki?
Według oficjalnych źródeł, owczarek z Majorki pochodzi z Hiszpanii (regionu Baleary), a konkretniej z wyspy Majorka. Nie do końca wiadomo, jak psy w typie rasy trafiły w to miejsce, jednak pierwsze wzmianki na ich temat pochodzą już z XIII wieku.
Owczarek z Majorki – krzyżówki z innymi psami
Pierwotnie hodowlą owczarków z Majorki zajmowali się katalońscy osadnicy. Wyodrębnili unikalne cechy rasy, przydatne w pracy na farmie. Udało im się wykształcić psy posłuszne, inteligentne, silne i zwinne.
By uczynić rasę bardziej agresywną, skrzyżowano Ca de Bestiar z Ca de Bou. Ta praktyka doprowadziła do stworzenia odmiany, która doskonale nadawała się na psy bojowe (zyskały reputację okrutnych zwierząt, które często atakowały i zabijały kurczaki, kaczki, a choćby owce swoich właścicieli). Pierwotne owczarki z majorki były także parowane z Ca Mè, dzięki czemu stały się łagodniejsze. Do tej mieszanki została dołączona domieszka krwi gończych z Ibizy, co uczyniło Ca de Bestiar szybszymi i zwinniejszymi. Niestety wojna domowa w Hiszpanii doprowadziła do niemal całkowitego wyginięcia psów tej rasy.
W latach 70. XX wieku grupa miłośników pod przewodnictwem Alonso Guasp założyła Club del Perro Pastor Mallorquin i rozpoczęła celowy proces rekonstrukcji rasy Ca de Bestiar. Dzięki dokładnej selekcji wybrano grupę najlepszych osobników, by uchronić psy czystej krwi przed całkowitym wymarciem. W ten sposób powstał owczarek z Majorki, którego znamy dzisiaj. Mimo tego standard rasy został opracowany dopiero około 1980 roku.
Rola użytkowa kiedyś i dziś
Owczarek z majorki pierwotnie był wykorzystywany jako pomoc w wypasaniu stad owiec i bydła. Do jego zadań należała także ochrona pasterzy oraz pilnowanie ich dobytku. Dziś Ca de Bestiar świetnie sprawdza się w roli psa pasterskiego, stróża domu, a także towarzysza rodzin.
Kraje największej popularności
Owczarek z Majorki to mało popularna rasa psa, rzadko można spotkać ją w Polsce. Najbardziej znany jest w Hiszpanii, jako wytrzymały i dzielny pies pasterski. Mimo wszystko choćby w rodzimym kraju nie występuje zbyt licznie.

Wygląd krzepkiego i żywiołowego owczarka z Majorki
Owczarek z Majorki to wiejski pies pasterski. Na przestrzeni lat udało się wykształcić w nim cechy wyglądu, które bardzo pomagają mu w wykonywaniu powierzonych zadań. Poniżej wymieniliśmy najważniejsze z nich.
Wygląd ogólny
Owczarek z Majorki to pies o proporcjonalnej, mocnej budowie ciała – silny i dość dobrze umięśniony. Jego sylwetka jest wpisana w kwadrat. Ca de Bestiar ma stosunkowo szeroką i masywną głowę, ale nie może wydawać się ciężka. Posiada małe, ciemne oczy o inteligentnym i nieco nostalgicznym wyrazie. Jego spojrzenie zdecydowanie przykuwa uwagę. Uszy psa tej rasy są trójkątne i zwisające, a kończyny mocne oraz dobrze umięśnione. Ogon jest grubszy u nasady i delikatnie wywinięty do zewnątrz, zwęża się na końcu – sięga mniej więcej do stawu skokowego.
Wzrost i waga
Owczarki z Majorki są dużymi psami. Samce powinny mieć od 66 do 73 cm wysokości w kłębie, a samice od 62 do 68 cm. Idealna waga w przypadku obu płci oscyluje w granicach 40 kg.
Umaszczenie rasy
Owczarek z Majorki występuje w dwóch odmianach – długowłosej i krótkowłosej. W pierwszym przypadku sierść na grzbiecie jest lekko pofalowana, zwykle ma ponad 7 cm długości, na końcówce ogona, czubkach uszu i tylnych częściach kończyn może być trochę dłuższa. Natomiast w przypadku odmiany krótkowłosej długość ta wynosi od 1,5 do 3 cm. Zarówno u owczarków krótkowłosych i długowłosych szata składa się z dwóch warstw – podszerstek jest rzadki i delikatny, a włos okrywowy gładki oraz twardy.
Owczarki z Majorki to psy, które charakteryzują się czarnym umaszczeniem o różnym nasyceniu. Mogą pojawić się także delikatne białe znaczenia na piersi oraz kończynach.
Owczarek z Majorki – przygotowanie do wystawy
Owczarek z Majorki to wspaniała rasa pasterska. Zachwyca nie tylko umiejętnościami i temperamentem, ale również majestatycznym wyglądem. Jego czarna, połyskująca w słońcu sierść prezentuje się nadzwyczaj elegancko. Poniżej przedstawiliśmy kompleksowy przewodnik przygotowania go do wystawy.
Pielęgnacja przed wystawą
By sierść owczarka z Majorki wyglądała schludnie, należy regularnie ją wyczesywać. Dzięki temu w dniu wystawy będzie prezentowała się nienagannie. 2-3 dni przed wystawą warto wykąpać psa. Do tego celu powinniśmy użyć szamponu oraz odżywki intensyfikujących czarną barwę sierści.
Ważne jest także równe przycięcie pazurów – nie mogą być zbyt krótkie, ale nie powinny dotykać podłogi. Oprócz tego musimy zadbać o higienę jamy ustnej psa – szczotkowanie zębów przy użyciu specjalnej szczoteczki i pasty to podstawa.
Psy tej rasy nie wymagają strzyżenia, jednak przed wystawą warto delikatnie skrócić sierść na łapach, wokół uszu oraz wyrównać frędzle na ogonie.
Przygotowanie sylwetki
Jeśli planujemy wystawiać psa w pokazach, przygotowania powinniśmy rozpocząć już w pierwszych miesiącach życia szczeniaka. Przede wszystkim musimy zadbać o utrzymanie prawidłowej, naturalnej sylwetki owczarka z Majorki. Odpowiednia dieta i systematyczne ćwiczenia odgrywają tu kluczową rolę. Odpowiadają nie tylko za utrzymanie dobrej kondycji i muskulatury, ale mają również wpływ na zdrowie naszego pupila.
Trening wystawowy
Jednym z istotnych elementów przygotowań psów rasowych do pokazu jest nauka podstawowych komend – odpowiednie poruszanie się po ringu wystawowym, utrzymanie pozycji i pokazywanie zgryzu. Oprócz tego powinniśmy również skupić się na ćwiczeniach związanych z chodzeniem na luźnej smyczy. Początkowo możemy trenować z naszym owczarkiem sami w spokojnym, cichym otoczeniu.
Pielęgnacja owczarka z Majorki
Owczarek z Majorki to duży, piękny pies, który zdecydowanie przykuwa uwagę. By podkreślić jego majestatyczny wygląd, warto zadbać o odpowiednią pielęgnację. O czym warto pamiętać? Podpowiadamy!
Szczotkowanie sierści Ca de Bestiar
Szczotkowanie to podstawowy zabieg pielęgnacyjny każdego psa. Owczarek z Majorki musi być systematycznie czesany, zwłaszcza w okresie linienia. Dzięki temu utrzymamy zdrowy wygląd sierści i unikniemy dodatkowego odkurzania.
Do odmiany krótkowłosej wystarczy szczotka włosiana. Natomiast owczarki długowłose potrzebują także szczotki metalowej z gładko zakończonymi ząbkami oraz grzebienia do wyczesywania trudnodostępnych miejsc. Dodatkowo przyda się także tzw. furminator do usuwania wypadającego podszerstka.
Kąpiel owczarka z Majorki
Ca de Bestiar nie trzeba kąpać często – zwykle po prostu wtedy, gdy bardzo się ubrudzi. Oczywiście musimy umyć go z użyciem szamponów przeznaczonych dla psów. Te dla ludzi mogłyby zaburzać naturalne pH skóry naszego pupila. Pamiętajmy, iż owczarek z Majorki to duży i silny pies – zdecydowanie nie zmieści się do małego brodzika. Najlepiej wsadzić go do większej wanny lub specjalnego basenu dla psów (latem). Po kąpieli trzeba dokładnie wysuszyć owczarka, nadmiar wody warto odsączyć ręcznikiem, a następnie użyć suszarki.
Inne ważne zabiegi pielęgnacyjne
Oprócz szczotkowania i kąpieli owczarek z Majorki potrzebuje także:
- czyszczenia uszu – nadmiar zalegającej wydzieliny należy systematycznie usuwać, by uniknąć infekcji. Wystarczy wpuścić kilka kropel specjalnego preparatu do uszu dla psów i osuszyć nadmiar wacikiem kosmetycznym,
- przemywania okolic oczu – jeżeli zauważysz, iż wokół oczu Twojego owczarka z Majorki zaczyna pojawiać się wydzielina, warto przemyć je preparatem do oczu dla psów,
- przycinania pazurów – o ile nasz owczarek nie ściera swoich pazurów samoistnie, należy przyciąć je obcinaczką dla psów,
- szczotkowania zębów – systematyczne szczotkowanie zębów psa jest bardzo ważne dla utrzymania jego higieny jamy ustnej. Dlatego powinniśmy zaopatrzyć się w dobrą szczoteczkę i pastę.

Owczarek z Majorki – zachowanie i charakter rasy
Owczarek z majorki to bardzo wierny pies, który kocha swojego opiekuna całym sercem. Posiada wiele innych cech, które czynią z niego nie tylko oddanego towarzysza rodzin, ale również świetnego stróża i obrońcę. Wymieniliśmy najważniejsze z nich. Sprawdź!
Owczarek z Majorki wobec opiekunów
Owczarek z Majorki to zdecydowanie pies jednego opiekuna. Spośród wszystkich domowników wybiera sobie ulubioną osobę i to właśnie jej jest oddany do końca swoich dni. Jego instynkt opiekuńczy sprawa, iż potrafi być bardzo łagodny w stosunku do dzieci. Mimo wszystko powinniśmy mieć na uwadze, iż tak duży pies mógłby podczas zabawy nieumyślnie popchnąć malucha. Dlatego lepiej nie zostawiać naszych pociech z psem sam na sam. Musimy również uczyć swoje dzieci delikatnego obchodzenia się ze zwierzętami.
Owczarek z Majorki w stosunku do obcych osób
Owczarek z Majorki w okresie szczenięcym jest bardziej nieśmiały i wykazuje dużą nieufność wobec obcych. Z czasem nabiera większej pewności siebie. Ten czujny, odważny czworonóg bacznie obserwuje otoczenie i z pewnością poinformuje szczekaniem ukochanego opiekuna o zbliżającym się niebezpieczeństwie.
Ulubione zajęcia owczarka z Majorki
Owczarek z Majorki jest aktywnym psem, który do szczęścia potrzebuje dużo ruchu i zabaw węchowych. Standardowe półgodzinne spacery to dla niego zdecydowanie za mało. Psiak ten uwielbia długie wędrówki na łonie natury. Wspólne wycieczki połączone z aportowaniem piłki dostarczą mu dużo frajdy.
Wychowanie owczarka z Majorki
Jeśli chcemy, by nasz młody owczarek z Majorki wyrósł na posłusznego, dobrze ułożonego psa, musimy zadbać o jego adekwatne wychowanie. Jak się do tego zabrać? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
Dom z ogrodem czy mieszkanie w bloku – jakich warunków potrzebuje owczarek z Majorki?
Owczarek z Majorki to dość duży pies. Mieszkanie w bloku mogłoby stanowić dla niego spore wyzwanie. Najlepiej będzie się czuł w domu z dostępem do ogrodu, w którym mógłby biegać i się bawić. Pamiętajmy, aby mimo wszystko nie rezygnować z codziennych spacerów i innych aktywności, które sprawiają mu przyjemność.
Ogrodzony teren to świetna okazja do tego, by przetestować jego umiejętności stróża i obrońcy domu. Nie powinniśmy go jednak odseparowywać od rodziny – takie działanie może skutkować poważnymi problemami behawioralnymi w przyszłości.
Akcesoria ważne w wychowaniu Owczarka z Majorki
Wspólne wędrówki to istotny element wychowania psa tej rasy. jeżeli zaspokoimy jego potrzebę ruchu, w domu będzie znacznie spokojniejszy. W przypadku owczarka z Majorki przydadzą się nam dwie smycze – jedna 2-metrowa do codziennych spacerów, druga dłuższa 5-metrowa do nauki przywoływania.
Zabawki to kolejne akcesorium istotne w wychowaniu Ca de Bestiar. Maty węchowe lub puzzle z przysmakami są dobrym narzędziem do treningu umysłowego. Pomagają w rozwijaniu cennych umiejętności, a poza tym wyszukiwanie smaczków z zakamarków zabawki to dla psa ogromna przyjemność.
Owczarek z Majorki potrzebuje także wygodnego legowiska do odpoczynku po długim dniu pełnym aktywności. Najlepiej zainwestować w duże posłanie XL, by psiak mógł się na nim swobodnie rozciągnąć.
Istotne aspekty wychowania Ca de Bestiar
Ca de Bestiar może być zaczepny wobec innych psów spotykanych na spacerach. By mógł żyć pod jednym dachem z innymi zwierzętami, ważna jest wczesna socjalizacja. Powinna rozpocząć się już w pierwszych tygodniach życia szczeniaka. najważniejsze jest pozwolenie młodemu psu na odkrywanie świata we własnym tempie. Musimy stopniowo zaznajamiać go z różnymi ludźmi, zwierzętami oraz nowymi dźwiękami i miejscami.
Poza tym istotne jest także budowanie bliskich relacji ze swoim psem. To proces oparty na wzajemnym szacunku i zrozumieniu. Warto poświęcać owczarkowi z Majorki dużo uwagi – bawić się z nim, przytulać, a jednocześnie wyznaczać granice. Psiak, który ufa swojemu opiekunowi, będzie się go chętniej słuchał podczas treningów.
Szkolenie Ca de Bestiar
Owczarek z Majorki to inteligentny czworonóg, który potrzebuje odpowiedzialnego opiekuna. By szczeniak wyrósł na dobrze ułożonego psa, odpowiednie szkolenie jest koniecznością. Poniżej przedstawiliśmy najważniejsze aspekty treningu Ca de Bestiar.
Nauka posłuszeństwa
Owczarek z Majorki potrzebuje konsekwentnego szkolenia, a jego podstawą jest nauka posłuszeństwa. Warto rozpocząć od krótkich sesji treningowych, by pies gwałtownie nie zraził się do ćwiczeń, i stopniowo wydłużać ten czas. Kiedy nasz pupil opanuje już podstawowe komendy, możemy przejść do zapoznawania go z bardziej zaawansowanymi sztuczkami. Pamiętajmy, iż początki mogą być ciężkie, ale nie można się poddawać – systematyczność to klucz do sukcesu.
Smaczki w szkoleniu
W codziennych treningach warto wykorzystać metodę pozytywnych wzmocnień. Polega ona na nagradzaniu psa za poprawnie wykonaną komendę. Do tego celu możemy wykorzystać smaczki treningowe i podawać je zaraz po wykonanym zadaniu. Początkowo powinniśmy chwalić swojego pupila za każdy, choćby najmniejszy postęp, dlatego musimy zaopatrzyć się w zdrowe przysmaki, z czasem warto zamienić je na pochwały słowne, pieszczoty lub podanie ulubionej zabawki. Pamiętajmy, iż kąski dla psa powinny stanowić 10% dziennego zapotrzebowania kalorycznego.
Sporty dla owczarka z Majorki
Owczarek z Majorki to aktywny pies, który dzięki odpowiedniemu szkoleniu może osiągać spektakularne sukcesy w różnego rodzaju sportach kynologicznych. A należy do nich:
- agility – pies kierowany komendami opiekuna pokonuje tor przeszkód na czas,
- herding – prowadzenie stad,
- treiball – „wypasanie” piłek zamiast owiec,
- canicross – bieg z psem na uprzęży przymocowanej do pasa opiekuna,
- mantrailing – tropienie po zapachu.

Hodowla owczarka z Majorki
Owczarek z Majorki to pies mało popularny w Polsce. Znalezienie dobrej hodowli może stanowić spore wyzwanie. jeżeli Ca de Bestiar jest naszym wymarzonym pupilem, warto poszukać hodowli za granicą. Na co zwrócić uwagę? Po czym poznać dobrego hodowcę? Podpowiadamy!
Dokumenty ważne w hodowli
Dokumentem potwierdzającym tożsamość psa i „czystość rasy” jest metryka. Zawiera dane na temat szczeniaka i jego rodziców. Powinna być wydana obowiązkowo wraz ze zwierzakiem.
Na podstawie metryki możemy wyrobić rodowód – nie jest dokumentem obowiązkowym. Zawiera informacje na temat osiągnieć przodków Owczarka z Majorki, choćby cztery pokolenia wstecz. Przydaje się głównie w sytuacji, gdy chcemy założyć własną hodowlę lub wystawiać psa w pokazach. Hodowle zrzeszone w zagranicznych organizacjach kynologicznych, zamiast metryki dają od razu rodowód.
Po czym poznać dobrego hodowcę?
Przed zakupem psa, zawsze wcześniej powinniśmy odwiedzić wybraną hodowlę, by sprawdzić w jakich warunkach żyją zwierzęta. Dobry hodowca trzyma swoich czworonożnych podopiecznych w domu, blisko rodziny. Z pewnością nie będzie miał także problemu z pokazaniem rodziców szczeniaka i wszelkich niezbędnych badań. Dba również o dobrostan psów – pilnuje, by miały komplet szczepień, dostawały karmę dobrej jakości i były odpowiednio socjalizowane.
Odpowiedzialny hodowca ma na względzie dobro szczeniąt. Na pewno będzie chciał zadać nam kilka pytań odnośnie naszego stylu życia i doświadczenia związanego z opieką nad psami.
Wyprawka w hodowli
Miłym gestem, na który decyduje się coraz więcej hodowców jest podarowanie nowemu opiekunowi skromnej wyprawki dla szczeniaka. W jej skład wchodzi:
- karma, którą szczeniak jadł w hodowli,
- dwie małe miski na wodę i jedzenie,
- ulubiona zabawka,
- kocyk z zapachem matki.
Zdrowie owczarka z Majorki
Owczarek z Majorki to stosunkowa zdrowa rasa, która nie ma większych problemów ze zdrowiem. Pies ten przyzwyczajony jest do ciepłego klimatu Majorki – dobrze znosi upały. Pamiętajmy jednak, iż latem warto ograniczyć aktywności do niezbędnego minimum i zapewnić pupilowi miejsce do odpoczynku w cieniu. Zima też nie jest mu straszna – dwuwarstwowa szata chroni go przed zimnem.
Mimo wszystko u owczarków z Majorki (w sporadycznych przypadkach) może wystąpić:
- dysplazja stawów biodrowych i łokciowych – to schorzenie ortopedyczne spowodowane nieprawidłowym ukształtowaniem stawów. Ta choroba genetyczna często dotyka psy ras dużych, dlatego warto pytać hodowcę o badania pod kątem dysplazji,
- skręt żołądka – to stan, który może zakończyć się śmiercią psa, konieczna jest natychmiastowa interwencja chirurgiczna. Pamiętajmy, by zachować co najmniej pół godziny przerwy między posiłkiem a aktywnością,
- zaćma (katarakta) – prowadzi do stopniowej utraty wzroku. Musimy zadbać o regularne badania okulistyczne naszego pupila,
- epilepsja – objawia się napadami padaczkowymi, leczenie polega na podawaniu odpowiednich środków farmakologicznych,
- atopia – to genetyczna choroba skórna o podłożu alergicznym, jest nieuleczalna, ale można złagodzi jej skutki poprzez podawanie leków sterydowych.
Owczarek z Majorki – żywienie
Owczarek z Majorki to aktywny pies, który do szczęścia potrzebuje zbilansowanej i pełnowartościowej diety. Dowiedz się, jak żywić Ca de Bestiar.
Co lepsze – karma komercyjna czy dieta BARF?
Wybór odpowiedniej metody żywienia to bardzo istotna kwestia. Możemy zdecydować się na podawanie psu karmy komercyjnej lub diety BARF. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji.
Karmy gotowe pomagają zaoszczędzić dużo czasu w samodzielnym przygotowywaniu posiłków. Poza tym są już odpowiednio zbilansowane pod kątem wszystkich ważnych składników odżywczych. Powinniśmy jednak zwracać uwagę na skład i wybierać produkty bez sztucznych aromatów i barwników.
BARF to również dobra metoda żywienia, ceniona przez wielu opiekunów. Jest zbliżona do diety wilków, przodków psów. Opiera się na serwowaniu pupilowi surowego mięsa z dodatkiem wybranych podrobów, kości, warzyw oraz owoców. Musimy bardzo uważać, by nie doprowadzić do niedoborów poszczególnych witamin i minerałów. Przed wprowadzeniem BARF do życia psa, powinniśmy skonsultować się z dietetykiem zwierzęcym.
Jak żywić szczeniaka, a jak dorosłego psa?
Żywienie szczeniaków znacznie różni się od diety dorosłych psów. Przede wszystkim młode psiaki mają szybszy metabolizm i potrzebują więcej energii na co dzień. Właśnie dlatego w ich diecie powinno znaleźć się więcej tłuszczy oraz białka, które nie tylko dodaje sił, ale jest również dobrym składnikiem budulcowym mięśni. W żywieniu młodych psów istotny jest również odpowiedni stosunek wapnia do fosforu. Warto podawać im specjalną karmę dla szczeniąt.
Dorosłe psy także potrzebują białka i tłuszczy, ale w mniejszych ilościach. Oprócz tego w ich diecie powinny znaleźć się witaminy i składniki mineralne. W przeciwieństwie do delikatnych żołądków szczeniąt, które powinny otrzymywać jedzenie 4-5 razy dziennie, dorosłym psiakom wystarczą 2-3 posiłki w ciągu dnia.
Żywienie ras dużych – o czym warto pamiętać?
Psy ras dużych są bardziej narażone na wystąpienie dysplazji stawów biodrowych i łokciowych. Dlatego karmy, które podajemy naszemu owczarkowi z Majorki powinny zawierać glukozaminę i chondroitynę – pomagają w odbudowie i regeneracji chrząstki stawowej, a także chronią ją przed urazami.
Cena w hodowli i pozostałe koszty utrzymania
Cena za rasowego szczeniaka Ca de Bestiar (owczarka z Majorki) w Polsce wynosi od ok. 3,5 do 6 tysięcy złotych. Powinniśmy również wziąć pod uwagę koszty związane z wyprawką psa. Poniżej podsumowaliśmy najważniejsze wydatki.
Koszty utrzymania w ujęciu miesięcznym
Szacując miesięczne koszty utrzymania owczarka z Majorki, warto wziąć pod uwagę:
- karmę premium – około 150-300 zł miesięcznie,
- przysmaki treningowe – 30-60 zł miesięcznie,
- worki na nieczystości (biodegradowalne, 150-200 szt.) – 15-30 zł miesięcznie.
Koszty utrzymania w ujęciu rocznym
Koszty w ujęciu rocznym obejmują produkty, które zużywają się raz na jakiś czas, a m.in.:
- miski na karmę i wodę – 80-250 zł,
- legowisko dla dużego psa -150-500 zł,
- obroża – 50-150 zł,
- smycz – 40-120 zł,
- szelki – 80-250 zł,
- szczotka/zgrzebło – 40-120 zł,
- grzebień – 30-80 zł,
- obcinaczki do pazurów – 30-100 zł,
- preparat do czyszczenia uszu – 25-60 zł,
- preparat do czyszczenia oczu – 25-60 zł,
- szczoteczka do zębów i pasta – 40-100 zł.
Usługi dodatkowe
Usługi dodatkowe obejmują:
- wizyty u groomera – 120-150 zł za wizytę,
- kontrolne wizyty u lekarza weterynarii – 100-200 zł za wizytę,
- ubezpieczenie – 120-180 zł za wizytę,
- szkolenie grupowe – 50-100 zł, indywidualne – 100-200zł/h,
- konsultacja z dietetykiem zwierzęcym – 150-250 zł.

Owczarek z majorki – najważniejsze informacje o rasie. Podsumowanie
W niniejszym artykule skupiliśmy się na kompleksowym opisaniu owczarka z Majorki. Opowiedzieliśmy trochę na temat jego historii i pochodzenia. Wymieniliśmy także najważniejsze cechy jego wyglądu i charakteru. Dodatkowo omówiliśmy istotne aspekty wychowania i szkolenia Ca de Bestiar. We wpisie nie zabrakło również informacji na temat zdrowia oraz adekwatnego żywienia psa tej rasy. Na koniec krótko podsumowaliśmy koszty. Wszystko po to, byście mogli podjąć świadomą decyzję odnośnie zakupu owczarka z Majorki.