Bergamasco to pies, którego sierść zbija się w charakterystyczne dredy. Taki rodzaj włosa oprócz bergamasco posiadają tylko węgierski komondor i puli oraz pudle o szacie sznurowej. Kiedyś do wyglądu owczarka z Bergamasco nie przywiązywano większej uwagi. Pies ten przede wszystkim miał być wytrzymały i przystosowany do pracy w surowych warunkach Włoskich Alp. Nikt go nie czesał – w związku z tym gęsta sierść zbijała się w płaskie, sfilcowane pasma. Dziś uważana jest za jego bezwzględny atut. Chcesz wiedzieć więcej na temat pochodzenia bergamasco? Chętnie o nim opowiemy! Przybliżymy także najważniejsze kwestie związane z opieką, żywieniem i pielęgnacją. Zapraszamy!
Bergamasco – wzorzec rasy
Bergamasco to rasa, która doczekała się uznania wśród największych organizacji kynologicznych. Wzorzec nadała jej m.in. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna. Według niej bergamasco należy do 1 grupy psów pasterskich i zaganiających, sekcji 1 psów pasterskich. Owczarka z Bergamasco obowiązują próby pracy. Jego wzorzec możemy znaleźć pod numerem 194.
Inne organizacje kynologiczne, który zajęły się uznaniem i odpowiednim zaklasyfikowaniem bergamasco, to:
- American Kennel Council (AKC) – psy pasterskie,
- Australian National Kennel Club (ANKC) – grupa 5 psy pracujące,
- World Kennel Union (WKU) – psy pasterskie,
- Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK) – psy pasterskie,
- Canadian Kennel Club (CKC) – psy pasterskie,
- United Kennel Club (UKC) – psy pasterskie.
Historia rasy bergamasco
Bergamasco inaczej określany jest jako cane da pastore bergamasco lub owczarek z Bergamo. Pełna, włoska nazwa rasy cane da pastore bergamasco oznacza „pies pasterza bergamskiego”, co od razu zdradza jego pierwotne przeznaczenie. Chcesz dowiedzieć się, jaką funkcję pełni dziś? Poniżej krótko przedstawiliśmy historię owczarka z dredami.
Skąd pochodzi bergamasco?
Bergamasco pochodzi z Włoch. Jego dokładna historia nie jest do końca znana, jednak wiadomo, iż to pies o długim rodowodzie. Z początków XVI wieku pochodzi szkic neapolitańskiego malarza zwierząt, który przedstawia kudłate psy zamieszkujące tereny Półwyspu Apenińskiego, można więc przypuszczać, iż są przodkami dzisiejszych bergamasco.
Bergamasco niegdyś najliczniej występowały w rejonie Bergamo o silnie rozwiniętej tradycji pasterskiej. Pasterze dobierali sobie do pracy i hodowali psy silne, o zrównoważonym charakterze, niezwykle oddane ludziom, a także zawsze gotowe do działania, zarówno w dzień, jak i w nocy.
W 1898 roku pierwszy owczarek bergamski został wpisany do księgi rodowodowej Włoskiego Związku Kynologicznego.
Użytkowość psów bergamasco
Bergamasco idealnie nadawał się do pracy w surowych warunkach Alp Włoskich. Zajmował się pilnowaniem i obroną stad owiec oraz bydła na tamtejszych terenach. w tej chwili jest szczególnie cenionym towarzyszem rodzin, można go spotkać także w roli stróża dobytku.
Owczarek z Bergamo – popularność rasy w Polsce
Pierwszy owczarek z Bergamo został przywieziony do Polski dopiero w 1991 roku. Niestety od tamtego czasu jego popularność nie rozkwitła znacząco w naszym rodzimym kraju. w tej chwili możemy spotkać się z kilkoma hodowlami bergamasco. W Polsce rasa wciąż jednak pozostaje rzadka.
Wygląd bergamasco – owczarka z dredami
Bergamasco to pies solidnie zbudowany, o gęstej sierści. Wszak musiał być przystosowany do pracy w trudnych warunkach atmosferycznych. Więcej szczegółów na temat jego wyglądu poznasz poniżej.
Wygląd ogólny bergamasco
Owczarek bergamasco to naturalny pies wiejski o harmonijnych proporcjach i mocnej budowie ciała. Jego tułów ma kształt kwadratu. Oczy są dość duże i lekko skośne o kasztanowym kolorze, mogą przybierać jaśniejszy lub ciemniejszy odcień. Trójkątne uszy są wysoko osadzone na głowie i delikatnie zaokrąglone na końcu. Kiedy pies się czymś zaciekawi, unoszą się lekko u podstawy. Ogon natomiast jest mocny i gruby u nasady, stopniowo zwęża się, aż do koniuszka.
Wzrost i waga bergamasco
Bergamasco to pies średniej wielkości. Idealny wzrost, jeżeli chodzi o samców rasy bergamasco, wynosi 60 cm w kłębie. W przypadku suk jest to 56 cm; z tolerancją do 2 cm w przypadku obu płci.
Psy bergamasco mogą ważyć od 32 do 38 kg, a suki od 26 do 32 kg.
Szata i rodzaje umaszczenia owczarka z Bergamo
Sierść bergamasco jest obfita i długa (w przypadku psów wystawowych może choćby ciągnąć się do ziemi, u psów pracujących bywa krótsza, ponieważ szybciej się rwie i niszczy), kształtuje się różnie na poszczególnych partiach ciała. Przód psa wygląda, jak jedna wielka zbita masa włosów. Podszerstek jest gęsty, krótki i tłusty w dotyku. Włos szorstki na przedniej części ciała. Na głowie jest bardziej miękki, opada na oczy, natomiast na kończynach równo rozmieszczone kosmyki opadają ku dołowi.
U dorosłych psów włos tworzy opadające wstęgi. W przypadku szczeniąt sierść jest miękka, z czasem (mniej więcej po ukończeniu 12-15 miesięcy) zaczyna formować się w dredy. Zupełnie inaczej niż szata komondora czy puli, włos bergamasco jest płaski i nie filcuje się.
Maść bergamasco najczęściej przybiera różne odcienie szarości. Może być jednolicie szara lub w łaty szare. Popularne jest umaszczenie marmurkowe. Dopuszczalne są również odcienie beżowe i płowe. Białe znaczenia są akceptowalne, o ile nie przekraczają 1/5 powierzchni ciała. Możemy również spotkać bergamasco o maści jednolicie czarnej – powinna być matowa. Sierść z wiekiem się rozjaśnia, w zależności od pory roku zmienia swój odcień.
Pielęgnacja sierści bergamasco
Pielęgnacja bergamasco wymaga odpowiedniego zaangażowania ze strony opiekuna. Zadbany pies nie tylko wygląda pięknie, ale także czuje się dobrze. Podpowiemy, jakie zabiegi pielęgnacyjne są niezbędne w przypadku bergamasco.
Bergamasco – pielęgnacja sierści
Bergamasco to pies o niezwykłej sierści. Jej charakterystyczna struktura wymaga odpowiedniej, systematycznej pielęgnacji. Kosmyki włosów samoistnie splątują się ze sobą, tworząc wstęgi. Trzeba regularnie kontrolować ich stan i rozdzielać palcami zbyt szerokie pasma, by nie zbiły się w bezkształtne kłęby.
Wbrew pozorom psa tej rasy trzeba szczotkować, zwłaszcza szczenięta, które początkowo posiadają miękki włos. Przyda się do tego celu metalowa szczotka, która dobrze usuwa brud i grube filce. Bergamasco nie linieje, jednak dorosłe psy, które mają wyraźnie ukształtowane dredy również należy czesać, aby usunąć kurz i zanieczyszczenia.
Jak kąpać owczarka z Bergamo?
Bergamasco nie trzeba kąpać często, ponieważ posiada naturalnie tłustą warstwę włosa, która stanowi ochronę przed wilgocią i zimnem. Powinniśmy szczególnie zwracać uwagę na okolice pyska, łap i odbytu – jeżeli zauważymy w tych okolicach brud trudny do usunięcia, zdecydowanie powinniśmy wykąpać naszego psa.
Bergamasco warto umyć przy użyciu delikatnego szamponu dla psa. Musimy wziąć pod uwagę fakt, iż jego sierść może być trudna do namoczenia i spłukania – trzymanie słuchawki prysznica blisko ciała psa powinno ułatwić zadanie. Jego gęstą sierść, zbitą w dredy ciężko wysuszyć. Zwykła suszarka może okazać niewystarczająca. Psa najlepiej myć w ciepłe dni, by mógł naturalnie wyschnąć na słońcu.
Co jeszcze jest ważne w dbaniu o higienę bergamasco?
Obwisłe uszy bergamasco są obficie porośnięte sierścią. Dlatego musimy regularnie kontrolować ich czystość. Brak wentylacji może prowadzić do powstawania stanów zapalnych. Wosk zalegający w uszach najlepiej delikatnie usunąć przy pomocy specjalnych preparatów do czyszczenia uszu.
Ważnym elementem pielęgnacji naszego bergamasco jest także kontrola łap. Między palcami u psa tej rasy mogą pojawiać się zbite kępki sierści, które powodują bolesne otarcia. Trzeba je regularnie wycinać, a także sprawdzać długość pazurów psiaka. jeżeli zauważymy, iż nie są za długie, nie ścierają się samoistnie i powodują dyskomfort, trzeba je obciąć specjalnymi cążkami dla psów z zachowaniem dużej delikatności. jeżeli nie wiemy, jak się do tego zabrać, możemy poprosić o radę lekarza weterynarii.
Kudłaty bergamasco w Twoim domu – charakterystyka rasy
Dlaczego mówi się o bergamasco, iż to idealny pies rodzinny? Chętnie odpowiemy na to pytanie. Poniżej opisaliśmy najważniejsze cechy charakteru psa tej rasy. Zapraszamy!
Bergamasco wśród ludzi
Bergamasco niegdyś był psem pasterzy. Jest przyzwyczajony do życia wśród ludzi i bardzo oddany rodzinie. Uwielbia się bawić, zwłaszcza z dziećmi. Wykazuje wobec nich dużą cierpliwość. Oczywiście nasze pociechy powinniśmy uczyć od najmłodszych lat delikatności i odpowiedniego obchodzenia się ze zwierzętami. adekwatnie traktowany pies z pewnością będzie wspaniałym, wiernym, przyjacielem na lata. Niektóre osobniki bergamasco doskonale sprawdzają się w roli psów terapeutycznych.
Stosunek owczarka z Bergamo do innych zwierząt
Bergamasco to pies, który na co dzień jest spokojny i zrównoważony. Jest przyjaźnie nastawiony do innych do psów. Oczywiście odpowiednio socjalizowany może mieszkać pod jednym dachem również z kotami. jeżeli zwierzęta wychowują się razem od małego, szansa na przyjaźń znacząco wzrasta. Bardzo ważne jest stopniowe wprowadzanie nowych, zwierzęcych członków rodziny.
Jak bergamasco zachowuje się wobec obcych?
Bergamasco jest bardzo wytrzymały, czujny i przede wszystkim bezwzględnie oddany rodzinie. Wszystkie te cechy czynią go idealnym psem stróżującym. Owczarek z bergamo wykazuje dużą nieufność w stosunku do obcych. Nie zaatakuje intruza, ale poinformuje o jego obecności głośnym szczekaniem (chociaż z natury nie należy do psów szczekliwych). Ostrzeże swojego opiekuna przed nadchodzącym zagrożeniem, nie zważając na niebezpieczeństwo.
Wychowanie owczarka z Bergamo
Bergamasco może być czułym i oddanym psem, pod warunkiem iż zostanie odpowiednio wychowany. W pierwszej kolejności powinniśmy skupić się na zapewnieniu mu odpowiednich warunków i zaspokojeniu podstawowych potrzeb. Opowiemy krótko o tym, co ważne w wychowaniu bergamasco.
Czy bergamasco może być szczęśliwy w mieszkaniu w bloku?
Bergamasco, jako pies pasterski i obronny, potrzebuje dużo ruchu, a także przestrzeni do swobodnej eksploracji terenu. Najlepiej będzie się czuł w domu z ogrodem, gdzie może dać upust drzemiącej w nim energii. jeżeli damy mu szansę wybiegać się i wyszaleć, stanie się spokojniejszy. Oczywiście nie możemy zapominać o spacerach poza terenem posesji. Regularne wycieczki zaspokoją zapotrzebowanie na ruch naszego bergamasco, a poza tym są świetną okazją na pogłębianie więzi ze swoim pupilem. Nie musimy obawiać się, iż pies nagle zerwie nam się ze smyczy – jest przywiązany do swoich bliskich i z reguły nie przejawia tendencji do ucieczek.
Pies potrzebuje naszego towarzystwa, ale nie ma problemu z samotnością. Odpowiednio przygotowany będzie zostawał sam na jakiś czas, wiernie strzegąc wyznaczonego terenu, ale pozostawiony sam sobie na dłużej może nabawić się poważnych problemów behawioralnych.
Akcesoria niezbędne w wychowaniu bergamasco
Chociaż mogłoby się wydawać, iż zabawki powinny stanowić dodatek do wyprawki, to w rzeczywistości są jednym w ważniejszych akcesoriów, które mogą okazać się niezbędne w wychowaniu bergamasco. Dlaczego? Zabawki to świetny bonus do codziennych aktywności. Pomagają zaspokoić naszemu pupilowi potrzebę na ruch i rozwijać jego umiejętności. Wspólna zabawa przy pomocy szarpaka, piłeczek lub frisbee to świetna forma treningu. Dzięki temu nasz pupil będzie szczęśliwszy i spokojniejszy w domu. Poza tym zabawy z psem to kolejna okazja do budowania bliskich relacji ze swoim pupilem.
Pamiętajmy, iż okazywanie psu miłości, szacunku i zrozumienia pozytywnie wpływa na jego wychowanie. Bergamasco poczuje się pełnoprawnym członkiem rodziny, jeżeli poświęcimy mu wystarczająco dużo swojej uwagi i zainteresowania. Warto pozwolić mu na towarzyszenie w codziennych czynnościach, np. odpoczynku. Można zakupić mu wygodne legowisko i ustawić w miejscu, gdzie najczęściej przebywają domownicy. Wspólny relaks jest zdecydowanie przyjemniejszy.
Szkolenie psa rasy bergamo
Bergamasco to pies inteligentny, ale dość uparty. Potrzebuje zatem konsekwentnego opiekuna, który odpowiednio pokieruje jego szkoleniem. O czym warto pamiętać podczas treningów posłuszeństwa bergamasco? Podpowiadamy!
O jakich aspektach warto pamiętać podczas nauki posłuszeństwa?
Ważnym elementem w szkoleniu każdego psa jest nauka posłuszeństwa, która pomaga nam zapanować nad zachowaniem naszego pupila. Warto zaznaczyć w tym miejscu jeszcze raz, iż bergamasco to pies, którego charakter w dużej mierze ukształtowało życie w surowych warunkach gór Alpejskich, jest bardzo wytrzymały psychicznie i fizycznie. Cechuje się też dużą nieustępliwością, a wrodzona inteligencja sprawia, iż gwałtownie potrafi ocenić sytuację. Mimo swojego oddania opiekunowi nigdy nie będzie bezwzględnie posłuszny. Możemy być więc pewni, iż o ile nie będzie widział sensu w wykonaniu danego polecenia, z pewnością się nas nie posłucha. Właśnie dlatego potrzebuje doświadczonego opiekuna, który rozumie potrzeby psów pasterskich i konsekwentnie pokieruje jego szkoleniem.
Oczywiście ważnym aspektem szkolenia jest budowanie mocnych więzi ze swoim psem. Relacja oparta na wzajemnym szacunku i zrozumieniu może pozytywnie wpłynąć na efekty szkolenia. Treningi początkowo mogą odbywać się w domowym zaciszu. Dobrym pomysłem jest zapisanie szczeniaka bergamasco do psiego przedszkola, gdzie zostanie nauczony podstawowych zasad posłuszeństwa.
Smaczki w szkoleniu bergamasco? Zawsze na TAK!
Dużo lepsze efekty w szkoleniu przynosi nagradzanie niż karanie psa. Takie działania motywują go do pracy nad sobą i swoimi umiejętnościami. Najbardziej skuteczne jest podawanie smaczków treningowych, chociaż za pochwałę można uznać równie dobrze pieszczoty, dobre słowo lub wspólną zabawę. Pamiętajmy, iż przysmaki spożywane w dużych ilościach mogą prowadzić do otyłości. Początkowo najlepiej podawać mniejsze kąski, ponieważ psa warto wynagradzać często, za każdy postęp. Smaczki nie mogą przekraczać 10% dziennej dawki kalorycznej.
Hodowla psa bergamasco
Bergamasco w Polsce nie cieszy się dużą popularnością. Możemy jednak znaleźć hodowlę tej rasy w naszym kraju, chociaż należą one do rzadkości. Musimy zatem wiedzieć, czym kierować się przy wyborze tej odpowiedniej. W tym miejscu znajdziesz najważniejsze informacje o hodowli bergamasco.
Najważniejsze informacje o dokumentach potrzebnych w hodowli
Jeśli chcesz mieć pewność, iż Twój bergamasco należy do psów rasowych, musisz ubiegać się o wydanie stosownych dokumentów. Jednym z nich jest metryka, którą otrzymujesz w hodowli wraz ze szczeniakiem. To oficjalny dokument, który jest wydawany dla wszystkich urodzonego szczeniaka w hodowli zarejestrowanej w krajowym związku kynologicznym. Zawiera podstawowe informacje na temat szczeniaka, takie jak data urodzenia, płeć, oznaczenie (numer, kolor obroży itp.), a także dane hodowcy i suki oraz psa, z których pochodzi szczeniak. Na podstawie metryki wyrabiamy rodowód.
Rodowód to dokument potwierdzający rasowość psa. Prezentuje drzewo genealogiczne bergamasco, zwykle do 4 pokoleń. Zawiera informacje o przodkach psa, takie jak ich oficjalne nazwy, numery rejestracyjne, tytuły i osiągnięcia oraz ewentualne informacje zdrowotne. Rodowód jest dowodem na to, iż nasz owczarek z Bergamo jest czystej rasy i spełnia jej standardy. W wielu krajach tylko psiaki z oficjalnym rodowodem mogą brać udział w wystawach psów rasowych. Hodowle zarejestrowane w niektórych organizacjach kynologicznych wydają rodowód od razu, bez konieczności jego wyrabiania na podstawie metryki.
Zanim zdecydujesz się nabyć bergamasco…
Bergamasco to pies lojalny, przyjazny i łagodny w stosunku do dzieci, jednak musimy pamiętać, iż na co dzień potrzebuje odpowiedniej dawki wysiłku fizycznego i umysłowego. Poza tym jego dredy wymagają specjalnej pielęgnacji. Musimy także pamiętać o odpowiednim szkoleniu bergamasco. Powinien zatem trafić w ręce osoby doświadczonej, która zna i rozumie potrzeby psów pasterskich. Decyzję o nabyciu owczarka z Bergamo musimy dokładnie przemyśleć.
Hodowca na pewno ułatwi nam podjęcie adekwatnej decyzji. prawdopodobnie zada nam kilka pytań odnośnie naszego życia, byśmy mogli stwierdzić, czy bergamasco to faktycznie pies dla nas.
Wszystko o bergamasco w hodowli
Jeśli jesteśmy przekonani, iż będziemy w stanie zapewnić bergamasco odpowiednie warunki i da mu dużo miłości, musimy zabrać się za szukanie dobrej hodowli tej rasy, które w Polsce występują nielicznie. Warto zasugerować się opiniami innych opiekunów, które można znaleźć w internecie. Czas oczekiwania na szczeniaka tej rasy jest długi, ale kiedy młode już przyjdą na świat, bardzo ważne przed zakupem jest odwiedzenie hodowli. Dzięki temu możemy ocenić, czy szczeniaki są szczęśliwe i odpowiednio wychowywane. Dobry hodowca powinien zapewnić im godne warunki oraz komplet stosownych szczepień. Dba również o adekwatną pielęgnację i żywienie swoich psów. Dodatkowo chętnie odpowie nam na pytania na temat rasy.
Zdrowie rasy bergamasco
Bergamasco nie należy do psów chorowitych. Żyje średnio 15 lat i nie miewa poważnych problemów zdrowotnych czy też wad genetycznych. Ogólnie można powiedzieć o nim, iż jest bardzo wytrzymały i odporny. Sierść tych psów jest gruba i gęsta, stanowi dobrą warstwę termoizolacyjną przed mrozem. W upalne dni lepiej nie wystawiać bergamasco na wielogodzinne działanie promieni słonecznych – trzeba zapewnić mu miejsce w cieniu, stały dostęp do świeżej wody i nie proponować męczących aktywności w ciągu dnia.
Warto dbać o zdrowie bergamasco, zabierając go na wyznaczone szczepienia i regularne wizyty u lekarza weterynarii. Musimy też zapewniać mu odpowiednią dietę oraz pielęgnację.
Jak żywić owczarka z Bergamo?
Psy bergamasco powinny być żywione dobrej jakości pokarmem, zbilansowanym pod kątem najważniejszych składników odżywczych. Co powinno zawierać pożywienie psa tej rasy? Jak i czym karmić owczarki z Bergamo? Podpowiadamy.
Karma komercyjna i dieta BARF – popularne sposoby żywienia
Jeśli chodzi o kwestie związane z żywieniem, chyba każdy opiekun w pierwszej kolejności staje przed dylematem wyboru najlepszego sposobu żywienia dla swojego psiaka. Oczywiście ostateczną decyzję warto podejmować w oparciu o indywidualne preferencje – zarówno swoje, jak i psa.
Jedną z popularniejszych metod żywienia jest dieta BARF. Zawiera naturalne, świeże, nieprzetworzone składniki. Odzwierciedla dietę przodków domowych psów, wilków. Oparta jest w głównej mierze na surowym mięsie oraz odpowiednio skomponowanych owocach i warzywach, a także podrobach i niektórych kościach. Pamiętajmy jednak, iż jeżeli dieta nie jest dobrze zbilansowana, może prowadzić do niedoborów składników odżywczych. Istnieje również ryzyko zakażenia bakteriami, o ile surowe mięso nie jest odpowiednio przechowywane lub podawane. BARF wymaga czasu, wiedzy i zaangażowania – przed wdrożeniem tej diety warto sięgnąć po fachową literaturę, można również udać się do specjalisty – dietetyk zwierzęcy pomoże nam w opracowaniu szczegółowego planu żywienia naszego psa.
Dobrą alternatywę dla diety BARF może stanowić karma komercyjna. Z pewnością zaoszczędzimy dużo czasu. Na rynku istnieją karmy z podziałem na wiek, wielkość, a choćby konkretną rasę. Dzięki nim możemy więc dostarczyć swojemu psiakowi zbilansowane, kompletne posiłki, dostosowane do jego potrzeb. Musimy pamiętać o tym, by zwracać uwagę na skład i wybierać karmy odznaczające się wysoką jakością.
Jakie składniki są ważne w diecie bergamasco?
Dieta bergamasco uzależniona jest od kilku istotnych czynników, takich jak wiek, waga, poziom aktywności fizycznej, czy też specjalne wymagania zdrowotne. Pamiętaj, iż każdy pies jest inny, więc potrzeby żywieniowe poszczególnych osobników mogą się od siebie różnić. Ważne jest, aby obserwować swojego bergamasco i dostosowywać dietę do jego preferencji.
Wprawdzie bergamasco jest psem aktywnym i nie ma tendencji do tycia, ale warto kontrolować ilość spożywanych przez niego posiłków. Dorosłym psom pokarm można podawać 2-3 razy w ciągu dnia, szczenięta potrzebują jedzenia częściej, ale w mniejszych ilościach.
Już wyżej wspomnieliśmy, iż bergamasco bardzo lubi ruch. Aktywne psy potrzebują zwiększonej dawki białka lub tłuszczu, by uzupełnić braki gwałtownie traconej energii. Dobrze przyswajalne źródło białka znajduje się w mięsie, którego procentowo w karmach powinno być najwięcej. Aromatyczna wołowina, jagnięcina, czy drób powinny być wymienione na początku listy składu. Wybór konkretnej opcji zależy od upodobań smakowych psa. Pamiętajmy, iż w karmach dla psów ważna jest obecność kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 – wspierają wiele funkcji organizmu, m.in. korzystnie wpływają na poprawę stanu okrywy włosowej. Możemy znaleźć je w np. w olejach rybnych. Łatwo przyswajalne węglowodany znajdziemy między innymi w batatach lub ryżu – warto wybierać karmy z ich dodatkiem. W diecie psa ważne są również witaminy i składniki mineralne, które wspierają jego prawidłowy rozwój. Natomiast dodatek błonnika usprawnia działanie układu trawiennego, a glukozamina i chondroityna korzystnie wpływa na stawy.
Psy rasy bergamasco – cena w hodowli koszty utrzymania
Hodowla bergamasco należy w Polsce do rzadkości, psy tej rasy nie są często spotykane w naszym kraju. W związku z tym cena za szczeniaka bergamasco może wynosić od 5000 do 7000 tysięcy złotych. Czas oczekiwania jest dość długi. Możemy zdecydować się na nabycie bergamasco z zagranicznej hodowli. Wtedy zapłacimy za psa ok. od 1000 do 2000 euro, do tej kwoty należy doliczyć również koszty transportu. Nie zapominajmy także o wydatkach związanych z wyprawką bergamasco.
Koszty utrzymania w ujęciu miesięcznym
Koszty utrzymania bergamasco zależą od wielu czynników i mogą się od siebie różnić. Mimo wszystko postaramy się przybliżyć najważniejsze wydatki. Karma, smaczki i worki na nieczystości to produkty, które niewątpliwie skończą się szybko, w ciągu miesiąca. Zapłacimy za nie jednorazowo ok. 200-300 zł.
Koszty utrzymania w ujęciu rocznym i dwuletnim
Wydatki w ujęciu rocznym i dwuletnim mogą obejmować między innymi: smycz, obrożę, miski na jedzenie i wodę, zabawki, legowisko, ponieważ te produkty wymieniamy jedynie raz na jakiś czas. Dodatkowo w koszty roczne i dwuletnie możemy wliczyć artykuły pielęgnacyjne, czyli: szampon, szczotka do sierści, obcinaczki do pazurów, obroża przeciwkleszczowa, preparaty do czyszczenia uszu i oczu, pasta i szczoteczka do zębów dla psów. Łączny koszt wszystkich tych produktów wynosi ok. 600-700 zł.
Bergamasco – podsumowanie
Bergamasco to unikalna i fascynująca rasa owczarka, która jest często rozpoznawana dzięki swojej charakterystycznej sierści. Opowiedzieliśmy trochę więcej o wyglądzie i pielęgnacji owczarka z Bergamo. To pies pochodzący z Włoch, dawniej jego zadaniem była pomoc pasterzom w wypasaniu bydła i owiec, pracował w Alpach. Dzięki temu stał się odporny oraz wytrzymały zarówno fizycznie, jak i psychicznie. W naszym wpisie nie mogło zabraknąć opisu jego charakteru, a także wskazówek odnośnie wychowania. Poruszyliśmy także kwestie związane ze zdrowiem, byście mogli wiedzieć, jak należycie zadbać o swojego bergamasco. Nie zabrakło także informacji odnośnie hodowli. Mamy nadzieję, iż dzięki temu już wiesz, czy bergamasco to pies dla Ciebie.