Owczarek podhalański

1 rok temu
Zdjęcie: owczarek podhalański


Owczarek podhalański należy do grupy pięciu rdzennie polskich ras uznawanych przez FCI. Najczęściej można go spotkać oczywiście na Podhalu, gdzie pełni rolę strażnika stad owiec. Czasami jednak psy te pojawiają się także w innych częściach Polski. Wielu potencjalnych opiekunów zastanawia się, czy owczarki mogą one pełnić funkcję psów rodzinnych i do towarzystwa. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na wszystkie te pytania.

Podstawowe informacje

👉 Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 60 do 65 cm, psy od 65 do 70 cm;
masa ciała: ok. 50 kg
Szatasierść: długa, gęsta, prosta lub lekko falista na szyi i tułowiu, z kryzą; krótka na głowie, kufie, dole łap; obfity podszerstek
maść: jednolicie biała
Długość życiado 12 lat
🐶 Charakterspokojny, inteligentny, czujny, z instynktem stróża

Owczarek podhalański – opis rasy

Jak wygląda ta rasa? Zdjęcia pokazują, iż to bardzo silny i mocno zbudowany pies o masywnym tułowiu i długim ogonem, który wzorcowo powinien być noszony nisko. Jego głowa jest duża, ale proporcjonalna w stosunku do ciała. Nogi psa są proste i grube z dużymi łapami.

Owczarek podhalański – wzrost i waga

Jego wysokość w kłębie wynosi od 60 do 70 centymetrów w zależności od płci i cech osobniczych. Wzorzec rasy nie definiuje idealnej wagi, jednak zwykle owczarki podhalańskie ważą około pięćdziesięciu kilogramów.

Sierść i umaszczenie owczarka podhalańskiego

Przedstawiciele tych psów mają bardzo gęstą sierść, która składa się z nieco falującego włosa okrywowego oraz pokaźnego podszerstka o adekwatnościach wodoodpornych. Taki zestaw ma bardzo praktyczne zastosowanie. Są to psy świetnie chronione choćby w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych, które nie są przecież obce najwyższym polskim górom.

Jedyne dopuszczalne umaszczenie to czysto białe. Czasami pojawia się kremowy nalot, jednak jest on niepożądany na wystawach. Nie istnieje owczarek czarny, chociaż wiele osób z pewnością chciałoby poznać takiego psa.

Owczarek podhalański – wychowanie i charakter

Tak jak wiele psów górskich, pies ten jest przede wszystkim doskonałym pasterzem, którego zadaniem jest ochrona stada przed niebezpieczeństwem ze strony drapieżnika. Jest to więc doskonały stróż, który potrafi współpracować z innymi psami. Często przy dużych stadach pracuje kilka psów, które świetnie się ze sobą komunikują.

Owczarek podhalański, czyli rasa bardzo samodzielna

Na halach obecność człowieka nie jest ciągła, dlatego bardzo istotną cechą charakteru tego psa jest umiejętność podejmowania samodzielnych decyzji. To, co doskonale sprawdza się na pastwisku, w warunkach domowych może okazać się nieco problematyczne. Rasa ta nie ma bowiem w zwyczaju czekać ze swoimi decyzjami na aprobatę, czy wręcz polecenie opiekuna.

Szkolenie, czyli klucz do kształtowania podhalańczyka

Wczesne szkolenie owczarka i odpowiednia socjalizacja to klucz do dobrego życia z nim. Potrzebuje on stabilnego i mądrego przewodnika, przy którym nie będzie miał poczucia, iż zawsze musi brać sprawy w swoje łapy. Po przejściu szkolenia zwierzak ten może okazać się naprawdę doskonałym psem rodzinnym. W stosunku do swojego domowego stada jest bardzo opiekuńczy. Chociaż nie jest bardzo wylewny, to jednak okazuje przywiązanie

Polski owczarek podhalański – zdrowie

Owczarek podhalański jest psem dużym, silnym i bardzo odpornym na trudne warunki atmosferyczne. Podszerstek zapewnia mu doskonałą izolację zarówno od gorących, jak i zimnych temperatur. Niestraszne mu także ulewne deszcze.

Najczęstsze choroby owczarków podhalańskich

Tak jak większość bardzo dużych psów, ma on pewną tendencję do dysplazji stawów biodrowych i łokciowych. Najlepiej będzie dopasować aktywność psa do jego wieku. Podhalańczyk raczej nie zrobi kariery w agility czy frisbee, jednak długie i zróżnicowane spacery to jego żywioł. Potencjalnym problemem jest także bardzo groźny dla życia psa skręt żołądka. Poza tym, psy te raczej nie cierpią na żadne specyficzne choroby genetyczne. Czasami w rasie zdarza się zapalenie gruczołu trzeciej powieki.

Pomimo dobrego zdrowia psy te podobnie jak większość psów olbrzymich, żyją krótko. Średnia długość życia wynosi od 8 do 10 lat.

Żywienie i pielęgnacja

Żywienie tej rasy trzeba bardzo dokładnie dobierać do poziomu jego aktywności fizycznej. Najlepszym rozwiązaniem będzie dieta BARF, która jednak wymaga odpowiedniej suplementacji i dokładnego przygotowania z pomocą specjalnego kalkulatora. o ile nie chcesz się tego podejmować, możesz z powodzeniem zdecydować się na dobrej jakości karmy komercyjne. Aby zapobiegać skrętowi żołądka, trzeba chronić psa przed dużym wysiłkiem zaraz po jedzeniu. Możesz rozdzielać posiłki na mniejsze porcje – dwie lub trzy.

Pielęgnacja i kąpiel podhalana

Sierść tego psa nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Jest półdługa, jednak nie ma tendencji do kołtunienia się. W okresie linienia podszerstek dosyć obficie wypada, dlatego wówczas konieczne będzie częstsze wyczesywanie. Po długich spacerach, zwłaszcza w deszczu i błocie, musisz przygotować psa do kąpieli. Ważne jest to, aby przyzwyczajać go do tego już od szczenięcia. W ten sposób kąpiel nie będzie dla niego stresująca.

Owczarek podhalański – hodowla

Podhalany to prawdziwa duma polskiego związku kynologicznego. W naszym kraju działa wiele bardzo dobrych hodowli, w których co jakiś czas na świat przychodzą nowe mioty. Warto poszukiwać takiej prowadzonej w domu (ale tylko zrzeszonej w ZKwP), gdzie:

  • psy mieszkają z rodziną;
  • mają kontakt z dziećmi i innymi zwierzętami.

Okres socjalizacji u szczeniaka owczarka podhalańskiego zaczyna się jeszcze u hodowcy. Aby miały one prawidłową i stabilną psychikę, nie można zaniedbać jej na pierwszym etapie życia.

Pamiętaj, iż dobry hodowca przebada rodziców szczeniaka pod kątem dysplazji stawów biodrowych. Najlepiej wybierać psy po rodzicach, którzy uzyskali wynik bardzo dobry (oznaczony literą A).

Będąc na urlopie w Tatrach, uważaj na ludzi, którzy sprzedają szczeniaki „zza pazuchy” i przekonują, iż to rasa czystej krwi. W takich wypadkach najczęściej będziesz mieć do czynienia z pseudohodowcami.

Owczarki podhalańskie – cena

Szczenięta owczarka podhalańskiego z rodowodem FCI to w tej chwili wydatek około 4,5 tysiąca złotych. Ceny są jednak ustalane indywidualnie przez każdego hodowcę i mogą (nawet dosyć znacznie) się od siebie różnić.

Owczarek podhalański – historia rasy

Przodkowie polskich owczarków podhalańskich przybyli do Europy z terenów wschodnich. Dzięki nim rasa jest spokrewniona z innymi górskimi rasami pasterskimi (między innymi pirenejskimi psami górskimi i kuvaszami).

Psy w tym typie były hodowane na Podhalu od bardzo wielu lat. Ich biały kolor pozwalał odróżnić je od potencjalnych drapieżników – niedźwiedzi i wilków. Pierwsze księgi rodowodowe powstały jednak dopiero pod koniec lat trzydziestych XX wieku. Pierwsza wystawa miała miejsce w Zakopanem w 1937 roku.

Popularność owczarków podhalańskich i jej gorsze strony

Pod wpływem rosnących w ostatnich latach przed wojną tendencji nacjonalistycznych coraz częściej pojawiało się przekonanie, iż Polacy powinni kupować wyłącznie polskie rasy psów. Wpłynęło to na znaczny wzrost liczby hodowli owczarków. Z perspektywy czasu można jednak powiedzieć, iż było to rozmnażanie na dziko bez żadnego planu. Cechy użytkowe psów znacznie na tym ucierpiały.

Wzorzec owczarka i jego popularność poza Polską

Dopiero w połowie lat pięćdziesiątych stworzono nowy wzorzec i zaczęto klasyfikować rasę pod kątem konkretnego kierunku rozwoju hodowli.

Poza Polską podhalany popularne są także w Holandii oraz w Stanach Zjednoczonych (gdzie funkcjonują pod nazwą owczarek tatrzański).

Dla kogo ten pies?

Górskie psy pasterskie rzadko kiedy polecane są do roli zwierząt do towarzystwa. Podhalany w pewien sposób jednak wyróżniają się spośród innych tego typu ras. Mają oczywiście skłonność do dominacji i niezależności, są jednak bardzo spokojne i cierpliwe, szczególnie wobec dzieci. Odpowiednio wyszkolone i socjalizowane owczarki podhalańskie doskonale odnajdą się w roli przyjaciół rodziny.

Te psy zdecydowanie nie nadają się jednak do mieszkania w mieście. Potrzebują terenu do stróżowania. Najchętniej spędzają czas na dworze, ale raczej nie powinny być trzymane w kojcu. Najlepsza dla psa jest sytuacja, kiedy ma on na stałe dostęp do mieszkania i sam wybiera, kiedy chce się w nim znaleźć.

Polski owczarek jako pies rodzinny i pomocny

Podhalany to urodzeni stróże. Najważniejsza jest dla nich rodzina. Pilnując stad owiec, często mają okazję odprowadzać zagubione czy odłączone od grupy osobniki. W warunkach domowych świetnie pilnują dzieci, a kiedy maluchy za bardzo się oddalają, gwałtownie odprowadzają je na miejsce. Psy tej rasy uwielbiają czuć się potrzebne. Chętnie okazują uczucia i lubią pieszczoty.

Podhalany a inne zwierzaki

Pies rasy owczarek podhalański będzie doskonałym przyjacielem dla świadomego przewodnika, który wie, iż potrzebuje on odpowiedniego szkolenia i socjalizacji. Zwierzak ten doskonale dogaduje się z innymi psami (nie tylko ze swojej rasy). Może także mieszkać z kotami i małymi zwierzętami, o ile zostanie z nimi odpowiednio zapoznany.

Owczarek podhalański, czyli pies także dla aktywnych

Podhalan będzie doskonałym towarzyszem dla miłośników spacerów. Lubi pokonywać długie dystanse i robi to niestrudzenie. Idzie jednak w spokojnym tempie i nie ma skłonności do biegów ani szaleństw.

Owczarek podhalański uchodzi za najbardziej przyjazną rasę górską ze wszystkich białych owczarków. Jest jednak od nich o wiele mniej popularny. jeżeli chcesz mieć psa tej polskiej rasy np. jako kompana do długich spacerów, to jak najbardziej możesz się na niego zdecydować.

Owczarek podhalański – zdjęcia

Popularne imiona dla psa rasy owczarek podhalański

Popularne imiona dla psa rasy owczarek podhalański to:

  • Luna;
  • Lola;
  • Maks;
  • Bruno;
  • Nela.

Najczęściej zadawane pytania

Czy owczarek podhalański da radę wilkowi?

Z zasady do takiego starcia w ogóle nie dochodzi. Obecność owczarków podhalańskich skutecznie odstrasza wilki i zniechęca je do ataku.

Ile trwa ciąża u owczarka podhalańskiego?

Średnio ciąża trwa ok. 60 dni.

Jaka buda dla owczarka podhalańskiego?

Pies powinien mieć budę w dużym rozmiarze. Musi być ocieplona i osłonięta przed opadami oraz wiatrem. Powinna być odizolowana od ziemi, z przedsionkiem i osłoniętym wejściem.

Jak gwałtownie rośnie owczarek podhalański?

Psy tej rasy rosną choćby do dwóch lat.

Jaka miska dla owczarka podhalańskiego?

Miska powinna mieć odpowiednią pojemność, zwłaszcza ta na wodę. Dodatkowo warto, aby była wykonana z ceramiki – w ten sposób jest nie tylko higieniczna, ale również dość ciężka, a więc nie przesuwa się psu podczas jedzenia.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 252, https://www.zkwp.pl/wzorce/252.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 08.06.1988.

Idź do oryginalnego materiału