Owczarek belgijski

1 rok temu
Zdjęcie: owczarek belgijski


Pies ten odznacza się przede wszystkim energią, temperamentem i przywiązywaniem do swoich właścicieli. Pies ten może być również doskonałym stróżem, przewodnikiem osób niewidomych, a choćby druhem policjantów w wydziale narkotykowym. Co ciekawe, nie jest to rasa, która ma tylko jedną odmianę. Sprawdź, czym różnią się poszczególne typy tych psów. Dowiedz się, dla kogo owczarek będzie dobrym kompanem. Przeczytaj o nim!

Ogólne informacje

👉 Rozmiarwysokość w kłębie: suki ok. 58 cm, psy ok. 62 cm;
masa ciała: suki od 20 do 25 kg, psy od 25 do 30 kg
Szatasierść: długa, z kryzą, żabotem, portkami i kitą; krótka, z włosem miejscami dłuższym; szorstka, sucha, zmierzwiona; wszystkie z wełniastym podszerstkiem;
maść: jednolicie czarna; płowa lub szara z czarnym nalotem; płowa z maską i czarnym nalotem; płowa ze śladowym nalotem
Długość życiaok. 14 lat
🐶 Charakterczujny, aktywny, energiczny, nieustępliwy, żywy, opanowany

Owczarek belgijski malinois – opis rasy

Samce tej rasy osiągają choćby wysokość w kłębie choćby do 66 centymetrów (samice mniej – 61 cm) oraz i ważą 30 kilogramów (samice – 25 kg). Owczarek belgijski, który żyje 14 lat, to już pies w słusznym wieku. Rasa ta jest odważna, żywiołowa, aktywna, interesująca świata, niezależna i lojalna. Psy te mogą być jednak hałaśliwe. Więcej o ich charakterze wspomnimy w dalszej części tekstu.

Owczarki belgijskie – odmiany i wygląd

Jest to pies średniej wielkości, mniejszy od owczarka niemieckiego. Ma wydłużoną kufę, mocny tułów, trójkątne uszy, a także średniej wielkości oczy, z których można odczytać miłość i sympatię. Wygląd tego psa jest ściśle związany z jego odmianą.

Wyróżniamy cztery rasy owczarka belgijskiego. Są to:

  • malinois, który wyróżnia się płową maścią z czarną maską, a także czarnym nalotem. Jego sierść jest krótkowłosa. Nazwa odmiany pochodzi od miejsca, gdzie go po raz pierwszy znaleziono – Malines w Belgii;
  • groenendael to odmiana o jednolicie czarnej maści i długiej sierści;
  • laekenois ma zaś płową i szorstką w dotyku sierść. Czarny nalot widać zwłaszcza w okolicach kufy i ogona. Ta odmiana pochodzi z okolic Antwerpii, a konkretnie z Chateau de Laeken, stąd jej nazwa. Nie jest jednak zbyt popularna w Polsce;
  • tervueren to odmiana o szarej lub płowej sierści z czarnym nalotem.

Owczarek belgijski – charakter

Są to bardzo czujne i aktywne psy. Zawsze są gotowe do pracy, a mogą być świetnymi stróżami. Kiedyś ta rasa pilnowała stada i chroniła zwierzęta przed atakiem ze strony drapieżników. Dziś pies ten stał się pupilem rodziny, towarzyskim kanapowcem i przede wszystkim kompanem dzieci.

Owczarek belgijski – szkolenie

Pamiętaj, iż musisz zapewnić psu zajęcie, bo w przeciwnym razie może on zniszczyć kilka rzeczy i narobić bałaganu. Uciążliwe staje się czasem jego częste i głośne szczekanie. Usłyszysz je, gdy pies poczuje, iż musi cię przed czymś ostrzec. Tym czymś może być choćby mucha czy wiewiórka. Właśnie dlatego od małego warto uczyć swojego psa komendy „cisza” oraz zapisać go do szkoły behawioralnej.

Owczarek belgijski – hodowla

Jeśli chcesz kupić psa tej rasy, szukaj hodowli, które są zarejestrowane w Związku Kynologicznym w Polsce. Psy z rodowodem z FCI przechodzą badania i mają odpowiednią opiekę. Hodowle, które oferują czworonogi znacznie tańsze, powinny wzbudzać podejrzenia. Bardzo możliwe, iż pseudohodowcy szukają nabywców swoich dla psów. Nie wspieraj ich niegodziwych praktyk.

Pies ten, według FCI, został zaliczony grupy 1., czyli psy pasterskie i zaganiające.

Owczarek belgijski – cena

Owczarek belgijski kosztuje od 3000 do choćby 7000 zł. Cena zależy jednak od wieku psa, miejsca jego nabycia oraz jego kondycji. jeżeli jesteś nim zainteresowany, szczeniaków szukaj w renomowanej hodowli. Cena będzie wówczas wyższa, ale powinieneś mieć wówczas pewność, iż psiak będzie zdrowy i odpowiednio sprawdzony pod kątem genetycznym.

Wilczur belgijski – zdrowie i pielęgnacja

Owczarki belgijskie rzadko chorują, ale mogą być narażone na:

  • bielactwo;
  • schorzenia tarczycy;
  • zanik siatkówki;
  • zapalenie rogówki;
  • dysplazję biodrową;
  • padaczkę;
  • zaćmę.

Przewlekłe powierzchowne zapalenie rogówki prowadzi do ślepoty psa. Naczynia krwionośne wrastają w rogówkę, przez co dochodzi do zmian barwnikowych i tym samym do upośledzenia widzenia. Co gorsza, przypadłość ta może dotyczyć psa w każdym wieku i dotknąć dwoje oczu jednocześnie. W takim przypadku należy natychmiast zgłosić się do weterynarza.

Jak dbać o sierść owczarka belgijskiego?

Odmiany owczarka belgijskiego tervueren i groenendael mają długą sierść, zatem należy je szczotkować każdego dnia. Owczarki laekenois i malinois szczotkuje się raz lub dwa razy w tygodniu, ponieważ ich sierść jest krótka. Co tydzień warto też kontrolować paznokcie swojego pupila. O wiele rzadsze są kąpiele, które będą potrzebne tylko wtedy, gdy pies się pobrudzi. Używaj wówczas odpowiedniego szamponu, czyli dla psów krótko- lub długowłosych.

Owczarek belgijski – ślinienie się

Owczarki belgijskie ślinią się w wyjątkowych sytuacjach, np. gdy poczują aromatyczny zapach swojego lub twojego posiłku. Jest to jednak odruch bezwarunkowy, nad którym ani ty, ani twój pies nie ma kontroli.

Co je owczarek belgijski?

Stacjonarne i internetowe sklepy zoologiczne oferują suche i mokre karmy dla owczarków. Pamiętaj jednak, aby dostosować je do wieku i aktywności fizycznej swojego pupila. Kupuj też specjalne witaminy i minerały dla owczarka belgijskiego. Jednocześnie pamiętaj jednak, aby nie przesadzić z ilością jedzenia, gdyż prowadzi to do nadwagi.

Belgijski pies – dla kogo?

Psy te nie są odpowiednie dla kogoś, kto ciągle pracuje, ponieważ nie lubią samotności. Potrzebują wyrozumiałego i cierpliwego opiekuna. Aby zalety psa zostały uwydatnione, trzeba konsekwentnego szkolenia, a pupilowi nie można pobłażać. Rasa ta ma bardzo wiele zalet, ale tylko odpowiedni właściciel jest w stanie je wydobyć ze swojego pupila.

Czy owczarka belgijskiego można trzymać w bloku?

Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby rasa ta mieszkała w bloku. Rasa ta potrafi bowiem dostosować się do każdych warunków. Ważne jest jednak przestrzeganie kilku zasad. Wprowadź je, kiedy twój pies jest szczeniakiem, a unikniesz późniejszych problemów. Ty i pies musicie pamiętać, że:

  1. Dom jest miejscem odpoczynku.
  2. Potrzeby fizjologiczne owczarek załatwia na zewnątrz.
  3. Zabawa, tropienie, węszenie i inne formy aktywności fizycznej także realizowane są na dworze.
  4. Spacery są długie i pozwalają psu rozładować energię.
  5. Mieszka z opiekunem, a nie w budzie. Potrzebuje opieki swojego pana i kontaktu z nim. To niezwykle ważne, aby nie miał problemów behawioralnych i psychicznych.

Owczarek belgijski a dzieci

Owczarki belgijskie mogą mieszkać pod jednym dachem z dziećmi, ale pod warunkiem, iż najmłodsi domownicy nie będą ich zaczepiać. Właśnie dlatego na samym początku kontroluj kontakt swoich pociech z psem. Ucz je, iż nie można nadwyrężać cierpliwości psa. jeżeli twoje dzieci nie będą go denerwować, stanie się on ich obrońcą i przyjacielem.

Owczarek belgijski a inne zwierzęta

Owczarek belgijski to rasa psa, która nie lubi natarczywych i nachalnych znajomych. Przyjaźni się jednak z tymi, które się nie naprzykrzają. Belgijski pies zwykle sam dobiera sobie towarzysza do zabawy. Jednak oswajany od małego z innym zwierzakiem owczarek belgijski może zaprzyjaźnić się także z kotem. Wymaga to jednak czasu, gdyż pies ten jest z natury nieufny i ostrożny. Pamiętaj mimo wszystko, aby nie zostawiać zwierzaków samych, zanim się ze sobą oswoją, bo może się to skończyć walką.

Owczarek belgijski – szczypta historii

Jak już wspominaliśmy, owczarek belgijski ma cztery odmiany. Ustalił je w 1891 roku profesor zootechniki z Belgii, Adolf Reul. Jest on też założycielem pierwszego klubu owczarka belgijskiego w Brukseli i osobą, która ustaliła wzorce dla tej rasy. Nieco szerzej omówimy dwie z czterech odmian belgijskiego owczarka.

Groenendael

Owczarek tenpojawił się po raz pierwszy w historii jako pies restauratora oraz hodowcy, Nicolasa Rosa. Mężczyzna pokazał swojego pupila w czasie konkursu i zdobył główną nagrodę jako najlepszy hodowca owczarka belgijskiego. Co ciekawe, był właścicielem zamku Groenendael (po flamandzku „Zielona Dolina”). Właśnie dlatego dzisiaj długowłosy owczarek belgijski o czarnym umaszczeniu jest znany jako groenendael.

Malinois

Owczarek belgijski malinois jest znany ludzkości od 1899 roku. Zyskał renomę świetnego psa obronnego i tropiącego. Początkowo nie był uznawany przez Królewskie Towarzystwo św. Huberta, ale uległo to zmianie w 1969 roku, kiedy zdobył tytuł championa Francji w „ringu” (zawody w tropieniu). w tej chwili ten poważny, pracowity i bardzo sprawny pies jest popularny w Belgii i we Francji.

Wiesz już, jak wygląda owczarek belgijski, jak o niego dbać i w jakiej hodowli szukać. Do wyboru masz cztery odmiany, różniące się wyglądem, czyli malinois, laekenois, tervueren oraz groenendael. jeżeli będziesz konsekwentny w szkoleniu, zyskasz wiernego towarzysza domu. Można trzymać go z kotem, bardzo dobrze dogaduje się z dziećmi. Owczarek belgijski to oczywiście świetny stróż, więc może wiernie strzec całej rodziny.

Owczarek belgijski – zdjęcia

Popularne imiona dla psa rasy owczarek belgijski

Popularne imiona dla psa rasy owczarek belgijski to:

  • Luna;
  • Lola;
  • Maks;
  • Bruno;
  • Nela.

Najczęściej zadawane pytania

Czy owczarek belgijski jest agresywny?

Owczarek belgijski jest czujny i energiczny, a przy okazji ma naturę stróża. Jego instynkt sprawia, iż przy braku socjalizacji i nieprawidłowym prowadzeniu może przejawiać zachowania agresywne.

Ile razy karmić owczarka belgijskiego?

Pies tej rasy może jeść dwa razy dziennie, w równych odstępach. Pamiętaj, aby nie karmić go na pół godziny przed i po aktywności fizycznej, z uwagi na ryzyko skrętu żołądka.

Do jakiego wieku rośnie owczarek belgijski?

Psy tej rasy mogą rosnąć choćby do drugiego roku życia.

Kiedy stają uszy u owczarka belgijskiego?

Zazwyczaj w momencie, gdy owczarek belgijski wymienia zęby, ucho może opadać. Sytuacja wraca do normy mniej więcej w szóstym miesiącu życia, po wymianie zębów. Niektórzy hodowcy i opiekunowie dodatkowo kleją uszy, co sprawia, iż chrząstka wzmacnia się w konkretnej pozycji.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 15, https://www.zkwp.pl/wzorce/15.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 19.04.2002.

Idź do oryginalnego materiału