Kwiecień to miesiąc, kiedy ogrodnicy mają pełne ręce roboty. Kwitną już rośliny cebulowe i drzewa owocowe, a po pierwszych wiosennych porządkach zaczynają się poważniejsze prace. Poza usunięciem osłon chroniących wrażliwe rośliny przed mrozami, po wcześniejszym sprawdzeniu prognoz na nadchodzące dni, warto uprzątnąć także rabaty, usunąć suche pędy bylin i krzewów po przekwitnięciu i uzupełnić zniszczony trawnik. Przyjrzyj się także rabatom i grządkom. To idealny moment nie tylko na sadzenie i siew.
REKLAMA
Zobacz wideo Czy rośliny lubią earl greya? Rosną po nim, jak na drożdżach!
Kwiecień w ogrodzie. To idealna pora na warzywnik
Kwiecień to dobry moment na rozpoczęcie uprawy ciepłolubnych warzyw. Dni są coraz dłuższe, jest też coraz cieplej i słoneczniej. Już w pierwszej połowie miesiąca, jeżeli nie ma prognozowanych przymrozków, możesz w ogródku posadzić m.in.:
pietruszkę korzeniową,
pasternak,
bób,
groch,
szpinak,
cebulę i pora (z rozsady, wysiane bezpośrednio do gruntu w 2. połowie),
ziemniaki.
Przez cały miesiąc do gruntu możesz już wysiewać roszponkę, która dobrze znosi choćby chłodniejsze dni. Pierwsze zbiory pojawią się już po ok. 2 miesiącach. Rośliny przyprawowe, np. koper ogrodowy, a także pietruszkę naciową, rzodkiew, rzodkiewkę i marchew również możesz siać przez cały kwiecień. To idealny moment na pikowanie pomidorów i papryki, a także przygotowywanie rozsad brokułów, kapusty, brukwi, kukurydzy.
Jakie owoce sadzić w kwietniu? Wybierz nie tylko drzewka
Co z owocami? Pierwsze dni kwietnia to ostatni dzwonek, by przyciąć winorośl. Po świętach, gdy pąki kwiatowe zaczną się wydobywać, pamiętaj o opryskach zwalczających parcha jabłoni. Uprzątnij grządki z truskawkami, poziomkami, podlewaj co najmniej raz w tygodniu, jeżeli jest sucho. Przez cały miesiąc możesz sadzić drzewa i krzewy owocowe, których w sklepach ogrodniczych jest już na pęczki. W przydomowym ogródku warto postawić np. na:
gruszę,
jabłoń,
śliwę,
czereśnię,
wiśnię,
porzeczkę,
jeżynę.
Co siać w kwietniu? Co siać w kwietniu? Fot. Zbynek Pospisil / iStock
Jakie kwiaty można sadzić w kwietniu? Zadbaj o nawóz, a latem będą cieszyć oko
jeżeli nie udało ci się zrobić tego w marcu, cięcia i usuwanie osłon z krzewów ozdobnych, w tym z róż, wykonaj w kwietniu. Uważaj jednak na budleję, która jest wrażliwa na niskie temperatury. To też dobry moment na posadzenie świeżych róż. Przenieś w stałe miejsce rozsady bratków i niezapominajek, a wiosenne rośliny cebulowe zasil nawozem azotowym. Rośliny cebulowe kwitnące latem posadź już po świętach. To m.in. dalie (georginie) i mieczyki (gladiole), ale też begonie. Pamiętaj, iż rośliny cebulowe najlepiej nawozić i podlewać do momentu, aż same nie zżółkną i dopiero wtedy zasuszyć. Dzięki temu upewnisz się, iż ponownie zakwitną w kolejnym roku. Co siać?
Chaber, nagietek, groszek pachnący: początek kwietnia.
Nachyłek, złocień, aksamitka, dziwaczek, godecja, powój: koniec miesiąca.
Rezeda, smagliczka, szarłat, wilec: cały miesiąc.
Na początku kwietnia wysiewane na rozsady są też aster chiński i cynia. Po świętach usuń kwiatostany w przekwitłych narcyzach i hiacyntach. Ukorzenione sadzonki kwiatów jednorocznych przenieś do docelowych doniczek na balkonie lub tarasie. Do gruntu możesz wysiewać lwie paszcze, lewkonię letnią, ostróżkę ogrodową i rezedę wonną cały kwiecień, choć najlepiej w drugiej połowie miesiąca.
PAMIĘTAJ! W kwietniu rośliny rozpoczynają okres intensywnego wzrostu. Nie zapominaj więc o dostarczaniu składników pokarmowych. Przed posadzeniem i wysianiem glebę zadbaj o plewienie i spulchnienie gleby. Miejsca docelowe podsyp kompostem lub sięgnij po nawóz wielkoskładnikowy. Dzięki temu będą się zdrowo rozwijać.