Opieka nad kanarkiem – jak opiekować się kanarkiem? Przedstawiamy najważniejsze informacje

zooart.com.pl 7 miesięcy temu

Kanarek to jeden z najpopularniejszych gatunków ptaków domowych. Przyciąga uwagę melodyjnym śpiewem i uroczym wyglądem. Z pewnością stanie się świetnym ptasim towarzyszem na lata. Powinniśmy jednak wiedzieć, jak należycie się nim opiekować, by mógł cieszyć się długim życiem. W niniejszym artykule przedstawiamy praktyczny poradnik odnośnie pielęgnacji tych uroczych ptaków.

Skąd pochodzi kanarek?

Kanarek to ptak z rodziny łuszczakowatych. Pochodzi z Wysp Kanaryjskich, możemy spotkać go również w lasach Azorów i na Maderze. Po raz pierwszy został opisany przez Karola Linneusza w 1758 roku. Korzenie jego historii sięgają jeszcze głębiej.

Współczesny kanarek domowy jest jednym z najczęściej hodowanych ptaków. Swoją popularność zawdzięcza dzikim przodkom, które rozmnażane były przez Hiszpan już w II połowie XV wieku. Hodowla rozwinęła się jednak na dobre w 1479 roku, kiedy to Hiszpanie przejęli Wyspy Kanaryjskie.

Ptaki te niegdyś były wykorzystywane do pomocy w kopalni. Ich zachowanie informowało górników o jakości powietrza pod ziemią. Niestety dla kanarków często kończyło się to śmiercią lub poważnym uszczerbkiem na zdrowiu. Dziś fantastycznie sprawdzają się w roli towarzyszy.

Kanarki w tej chwili można podzielić na trzy grupy: śpiewające, barwne i kształtne. Różnią się od siebie wyglądem, barwą upierzenia i częstotliwością wydawania dźwięków.

Kanarki w środowisku naturalnym

Kanarki w naturalnym środowisku zamieszkują głównie obrzeża lasów, a także parki, sady, ogrody i zakrzewione łąki. Chętnie zadomawiają się w pobliżu ludzkich siedlisk. To bardzo towarzyskie ptaki, żyją w grupach. Ich okres lęgowy trwa mniej więcej od lutego do lipca. W tym czasie łączą się w pary. Po kilku dniach zalotów samiczka buduje gniazdo, wysiaduje zwykle od 3 do 5 jaj na zmianę z samcem przez ok. 14 dni. Po tym czasie wykluwają się młode, są gotowe do opuszczenia gniazda mniej więcej po dwóch tygodniach.

Jak wygląda kanarek domowy?

Kanarki to ptaki powszechnie znane i lubiane. Któż nie kojarzy małych, żółtych ptaszków, które zachwycają melodyjnym śpiewem? Typowy przedstawiciel tego gatunku ma ok. od 12,5 do 13,5 cm długości przy ok. od 15 do 20 g wagi.

Mają krótkie, ale mocne nogi oraz stosunkowo małe, ostre dzioby, które są przystosowane do obierania i jedzenia nasion. Kanarki domowe najczęściej są kojarzone z żółtą barwą upierzenia, chociaż tak naprawdę występują w wielu odmianach. Mogą zatem mieć różne kolory, m.in. biały, czarny, a choćby czerwony. Niektóre z nich są jednobarwne, podczas gdy u innych możemy zauważyć różnorodne wzory, w tym prążki lub plamki. U dzikich kanarków przeważa barwa zielona z odcieniami żółtymi i szarymi odcieniami, co pozwala im na lepsze kamuflowanie się wśród roślinności.

Kanarek – usposobienie

Kanarki to bardzo towarzyskie ptaki, jak już wcześniej wspomnieliśmy, w środowisku naturalnym żyją w dużych grupach. W warunkach domowych można trzymać je pojedynczo, albo po kilka sztuk, wszystko zależy od wielkości klatki. Nie polecamy zakupu dwóch samców, ponieważ mogłoby dochodzić między nimi do walk. W jednej klatce znaleźć się mogą samiczki lub para.

Jeśli chcemy, by nasz kanarek cieszył nas pięknym, melodyjnym śpiewem, najlepiej wziąć pod opiekę jednego samca, ponieważ najchętniej „odzywają się” w samotności.

Kanarki mogą żyć z innymi ptakami w jednej klatce, ale to zależy od wielu czynników, w tym gatunku ptaków (inaczej będzie im się mieszkało z papugami, a jeszcze inaczej np. z zeberkami, czy bengalikami), temperamentu poszczególnych osobników, wielkości klatki i warunków środowiskowych. Wspólne trzymanie różnych gatunków ptaków wymaga odpowiedniego przygotowania, ponieważ nie wszystkie będą ze sobą dobrze współżyć.

Oprócz innych ptaków, które mogą mieszkać z kanarkami. Koty z reguły polują na małe zwierzęta i mogą stanowić zagrożenie dla kanarków. Mniejsze ssaki, takie jak chomiki czy myszoskoczki, również zwykle nie są dobrym towarzystwem dla ptaków, ponieważ mają różne potrzeby i mogą przenosić na kanarki różne choroby.

Podstawy opieki nad kanarkiem – o czym warto pamiętać?

Świetnym sposobem na zapewnienie kanarkowi dodatkowej aktywności fizycznej i stymulacji umysłowej jest wypuszczanie go od czasu do czasu z klatki, by mógł rozprostować skrzydła i swobodnie polatać po domu. Zanim zdecydujesz się na ten krok, ważne jest, aby (dla bezpieczeństwa ptaka) odpowiednio przygotować przestrzeń. Z mieszkania należy usunąć niebezpieczne, drobne lub ostre przedmioty, pozamykać okna, a także pochować kable. Przed rozpoczęciem lotów w domu naucz swojego kanarka wracać do klatki na komendę lub dzięki przysmaku. Dzięki temu ptak będzie bezpieczny, choćby gdy nie będziesz go obserwować.

Co zrobić z kanarkiem, kiedy czeka nas dłuższy wyjazd? Wtedy pozostawienie zwierzaka samemu sobie nie jest dobrym pomysłem. jeżeli mamy taką możliwość, najlepiej zabrać ptaka razem ze sobą. Warto zaopatrzyć się w specjalną klatkę – transporter, która jest dostosowana do jego potrzeb. Musimy zadbać o to, by mógł on w niej wygodnie stać i obracać się, ale jednocześnie nie powinna być zbyt duża. Ważne jest, aby w klatce znalazły się stabilne poidełko oraz karmnik, które zabezpieczą wodę i jedzenie przed wylaniem. jeżeli mamy taką możliwość, przed wyjazdem należy sprawdzić temperaturę panującą w pojeździe, a następnie utrzymywać ją na optymalnym poziomie. Poza tym trzeba unikać przeciągów, a także starać się nie hałasować, by zminimalizować stres u kanarka.

Jeśli jednak, mimo szczerych chęci, nie możemy zabrać ptaka ze sobą, powinniśmy zwrócić się o pomoc do zaufanej osoby, która zajmie się naszym kanarkiem podczas nieobecności. Najlepiej znaleźć kogoś, kto będzie mógł odwiedzać go przynajmniej raz dziennie. Ważne jest, aby pozostawić tymczasowemu opiekunowi szczegółowe instrukcje dotyczące codziennej rutyny ptaka, jego diety i specyficznych potrzeb, a także informacje na temat postępowania w przypadku nagłych sytuacji. Należy odpowiednio przygotować ptaka do naszej nieobecności – zapewnić mu wystarczającą ilość jedzenia i wody. Pomocne może okazać się pozostawienie radia lub delikatnej muzyki w tle. Dodatkowo warto zostawić dane kontaktowe do lekarza weterynarii specjalizującego się w ptakach i upewnić się, iż będzie on dostępny w razie potrzeby.

Klatka dla kanarka – poradnik początkującego hodowcy

Jeśli chcemy mieć w swoim domu ptaka tego gatunku, musimy zapewnić mu odpowiednie warunki. Mimo iż jest niewielkim pupilem, to potrzebuje dużej przestrzeni. Minimalne wymiary klatki dla jednego kanarka wynoszą 60x40x50 cm. Warto zwrócić uwagę na odległości między prętami – nie powinny być zbyt duże, by zwierzak nie uciekł.

Klatka dla kanarka powinna być dobrze wyposażona, dzięki temu stworzymy swojemu pupilowi idealne miejsce do odpoczynku, zabawy i ostrzenia pazurków. Do tego celu najlepiej zamontować żerdki w środku klatki. Poza tym w jej wnętrzu powinno znaleźć się także basenik do kąpieli, poidełko (które montujemy na zewnątrz klatki, by ptaszek miał więcej miejsca) na wodę oraz karmnik. Dno klatki wyściełamy specjalnym piaskiem dla ptaków – wspomaga trawienie, przydaje się także do czyszczenia piór.

Dla kanarków najlepiej sprawdzą się klatki w kształcie prostokąta, rozbudowane do góry, by ptak mógł swobodnie się w nich poruszać. W sprzedaży dostępne są również klatki okrągłe – ładne, ale niepraktyczne. Umieszczenie w niej ptaka może powodować u niego zawroty głowy. Warto postawić ją w bezpiecznym, słonecznym miejscu, z dala od przeciągów i głośnych dźwięków.

Hodowla kanarka – jak pielęgnować te ptaki?

Jeśli chcesz, by Twoje ptaki były szczęśliwe i żyły długo, musisz zadbać o higienę ich klatki. Kanarki to bardzo czyste ptaki – lubią się kąpać i chętnie robią to same. W związku z tym systematycznie należy wymieniać wodę w ich baseniku. By zachować czystość w klatce, przynajmniej raz w tygodniu trzeba ją dokładnie wyczyścić – umyć pręty, żerdzie, wyrzucić odchody i wymienić piasek, a także porządnie wyszorować pozostałe akcesoria.

Oczywiście musimy pamiętać również o tym, iż kanarki potrzebują stałego dostępu do świeżej wody i pokarmu, który należy podawać zgodnie z zaleceniami specjalistów.

Żywienie kanarków

Aby kanarki mogły prawidłowo się rozwijać, musimy zadbać o ich zdrowe odżywianie. Podstawą diety tych ptaków jest mieszanka ziaren, w której skład wchodzi m.in. owies, rzepik, proso, siemię lniane. Możemy podawać im również świeże owoce i warzywa, takie jak banany gruszki, ogórki, czy marchewki, które są dla nich prawdziwym przysmakiem. W okresach wzrostu, linienia lub rozmnażania kanarki mogą wymagać dodatkowego źródła białka. Gotowane jajko, pokarm jajeczny, twarożek lub specjalne pasty dla kanarków mogą być dobrym uzupełnieniem diety.

Żywienie tych ptaków należy dostosować do pory roku oraz etapu ich rozwoju. Tak, by mogły otrzymać wszelkie niezbędne składniki odżywcze, które korzystnie wpływają na ich zdrowie i samopoczucie. Możemy skorzystać z gotowych karm dla kanarków, dostępne są w naszym sklepie zoologicznym ZooArt.

Zdrowie i długość życia kanarków

Na długość życia kanarków mają wpływ różne czynniki, np. dieta, warunki życia, genetyka oraz opieka weterynaryjna. Przy troskliwej opiece, ptaki te mogą żyć od 7 do 10 lat, a niektóre osobniki choćby dłużej. Warto zwrócić uwagę na choroby i dolegliwości typowe dla kanarków, a są to m.in.:

  • choroby oddechowe – zalicza się do nich aspergilozę (infekcja grzybicza), zapalenie płuc i zapalenie oskrzeli, często wywołane przez zanieczyszczenie powietrza, przeciągi lub zimno. Objawy mogą obejmować trudności w oddychaniu, świszczący oddech, kichanie i wypływ z nozdrzy,
  • choroby pasożytnicze – zewnętrzne pasożyty, takie jak roztocza (np. roztocz czerwony), mogą powodować swędzenie, utratę piór, a choćby anemię. Wewnętrzne pasożyty, takie jak tasiemce czy wszy jelitowe, mogą prowadzić do problemów z trawieniem, wychudzenia i osłabienia,
  • choroby zakaźne – jedną z bardziej znanych jest choroba zakaźna ptaków (tzw. „choroba wrzodowa”), która może być przenoszona między ptakami. Objawy obejmują apatię, brak apetytu i problemy z trawieniem,
  • choroby skóry i piór – problemy z piórami, takie jak nieregularne linienie, łysienie czy zmiany koloru piór, mogą być spowodowane złym odżywianiem, stresem, infekcjami lub pasożytami,
  • zatrucia – kanarki są wyjątkowo wrażliwe na toksyczne opary, takie jak dym papierosowy, opary z teflonu podgrzewanego na suchą patelni, środki czyszczące i inne substancje chemiczne. Objawy zatrucia mogą obejmować trudności w oddychaniu, osłabienie, wymioty i drgawki,
  • choroby związane z dietą – nieprawidłowe żywienie może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, w tym niedoborów witamin i minerałów (np. niedobór wapnia), otyłości, a także problemów z wątrobą i nerkami.

Jak opiekować się kanarkiem? – podsumowanie

Kanarki swoim śpiewem potrafią wprowadzić w zachwyt niejednego miłośnika ptaków. Te piękne, urocze ptaszki są świetnymi towarzyszami. jeżeli zastanawiasz się nad ich kupnem, nasz poradnik stworzony dla Ciebie. W niniejszym artykule przedstawiliśmy przydatne wskazówki, które ułatwią Ci opiekę nad kanarkami. Wszystko po to, by mogły cieszyć się długim, szczęśliwym życiem.

Idź do oryginalnego materiału